Pohvale

Povej svoje mneje o Kvarkadabri!
Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Sedaj je nekako takole:
Višje šole - 6. stopnja
Visoke šole - 7. stopnja
Univerzitetne šole - 7. stopnja
Magisterij in doktorat - 8. stopnja

Po bolonjskem sistemu bo nekako takole:
Višje šole - 6.a stopnja
Visoke šole - 6.b stopnja
Univerzitetne šole - 6.b stopnja
Magisterij - 7. stopnja
Doktorat - 8. stopnja

Seveda bo študij po bolonjskem trajal manj - torej uni. 3 leta + 2 leti magisterij + 2 leti doktorat. Nekako takole sem vsaj jaz razumel :) Bodo pa ustrezno tudi plačilni razredi bili spremenjeni, vsaj mislim da.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Kaj niso rekli, da bodo ukinili magistrski študij?

In vse 6.x stopnje bodo trajale 3 leta?

A če letos padem, sem že v bolonjskem programu?

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

No, vbistvu bo (kolikor jaz razumem) 1. bolonjska stopnja uni. študij, nato pa + 2 leti bo 2. bolonjska stopnja magisterij, tretja pa pač doktorat. Ne bo isti magisterij kot sedaj, zato se morda govori, da ga bodo ukinili.

Če padeš pa nevem :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

K tistemu, kar je glede Bolonjskih programov prvotno dejal Mephisto, bi dodal sledeče:

Po novem bodo študiji 1., 2. in 3. stopnje.

a) prva stopnja:

- visokošolski strokovni študijski programi, ki obsegajo 180 do 240 KT in trajajo tri do štiri leta

- univerzitetni študijski programi, ki prav tako obsegajo 180 do 240 KT in trajajo tri do štiri leta

b) druga stopnja:

- magistrski študijski programi, ki obsegajo 60 do 120 KT in trajajo eno do dve leti

c) tretja stopnja:

- doktorski študijski programi, ki obsegajo 180 KT in trajajo tri leta

Tako so se imele fakultete možnost odločati med dvema variantama:

4+1+3

ali

3+2+3.

Kolikor sem seznanjen, se jih je (bo) večina odločila za drugo varianto, razen seveda pri specifičnih študijih, kot sta npr. medicina in dentalna medicina (stomatologija).

V vsakem primeru bo doktorski študij trajal 3 leta (ne 2 leti, kakor je dejal Mephisto).

Mafijec:

Magistrskega študija (kot ga sedaj poznamo) ne bodo več izvajali. Novi magistrski študiji (2. Bolonjska stopnja) pa bodo dajali naziv "magister stroke", ki bo izenačen z dosedanjimi univerzitetnimi programi. Razlikovanje med starim in novim nazivom bo vidno tudi tako, da bodo stari magistrandi imeli "mag." pred imenom, novi magistrandi (stroke) pa za imenom.

ZdravaPamet:

Res, študenti, ki bodo po novem končali univerzitetne študije, nikakor ne bodo na nivoju študentov, ki so (bodo) končali dosedanje univ. študije. Slednji bodo namreč avtomatsko postali magistri stroke. To tudi zbuja razne polemike o nepoštenju, saj bodo po novem za ta naziv morali študirati leto več (3+2). Iz tega vidika se splača diplomirati po starih programih.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

shrink napisal/-a:Res, študenti, ki bodo po novem končali univerzitetne študije, nikakor ne bodo na nivoju študentov, ki so (bodo) končali dosedanje univ. študije. Slednji bodo namreč avtomatsko postali magistri stroke. To tudi zbuja razne polemike o nepoštenju, saj bodo po novem za ta naziv morali študirati leto več (3+2). Iz tega vidika se splača diplomirati po starih programih.
Kako to misliš, da bodo diplomanti avtomatično postali mag.? Saj nazivov za nazaj se ne spreminja, spreminja (oz. nadomesti) se stopnje izobrazbe.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Okey, torej se splača študirati po starem programu... voila...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Marjan napisal/-a:
shrink napisal/-a:Res, študenti, ki bodo po novem končali univerzitetne študije, nikakor ne bodo na nivoju študentov, ki so (bodo) končali dosedanje univ. študije. Slednji bodo namreč avtomatsko postali magistri stroke. To tudi zbuja razne polemike o nepoštenju, saj bodo po novem za ta naziv morali študirati leto več (3+2). Iz tega vidika se splača diplomirati po starih programih.
Kako to misliš, da bodo diplomanti avtomatično postali mag.?
Mogoče sem se slabo izrazil:

Diplomanti po starih univerzitetnih programih bodo po izobrazbi ekvivalentni magistrom stroke po Bolonjskih programih, to pa ne pomeni, da bodo diplomanti starih univerzitetnih programov bili upravičeni do uporabe novega strokovnega naslova. Več o tem (glej odgovor na 8. vprašanje) na:

http://www.mvszt.gov.si/index.php?id=11789
Saj nazivov za nazaj se ne spreminja, spreminja (oz. nadomesti) se stopnje izobrazbe.
To pa ne drži popolnoma. Leta 1996 se je ravno to dogodilo. Dotedanji diplomanti 4-letnih visokošolskih študijev, ki so imeli npr. naziv dipl. ekon. (ali pa fiz., če je komu ljubše 8) ), so bili preimenovani v univ. dipl. ekon. (postali so torej tudi po nazivu ekvivalentni diplomantom novih 4-letnih univerzitetnih programov), saj je bil naziv dipl. ekon. od takrat naprej rezerviran za diplomante 3-letnih visokošolskih strokovnih programov. Marsikdo, ki je imel diplomsko listino s starim nazivom, si je dal narediti listino z novim nazivom. Očitno pri novi reformi nočejo ponoviti te napake, me pa prav zanima, kako se bodo pri tem Bolonjskem golažu starih in novih nazivov znašli delodajalci. Po mojem mnenju bo kar nekaj časa vladala zmešnjava.

Uporabniški avatar
fiona
Prispevkov: 23
Pridružen: 10.12.2006 12:01
Kraj: pri četrti jablani desno

Odgovor Napisal/-a fiona »

Js bi ful pohvalila tale forum :wink:

res mi je všeč :D ful zanimivih informacij in postov pa takoj ti pomagajo, k maš kakšno vprašanje :D

škoda, k sm šele zdej odkrila... no sej bom nadoknadla :)

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

aha, se strinjam...zlo dobr :D

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Marsikatera informacija je prišla ravno iz vaše strani, če sem jo pravilno razumel in uporabil bo pokazal čas, zato bi se rad ob koncu leta zahvalil Kvarkadabri in njenim ustvarjalcem, posebno pa gospodom:
ZdravaPamet,shrink,GJ s katerimi sem imel največ postov, ter vsem ostalim ki sodelujejo v forumu.

Srečno 2008

me_
Prispevkov: 138
Pridružen: 6.10.2006 8:59

Odgovor Napisal/-a me_ »

SREČNO NOVO LETO 2008 VSEM FORUMCEM IN BRALCEM FORUMA:)

moderator
Prispevkov: 165
Pridružen: 5.2.2004 10:01

Odgovor Napisal/-a moderator »

Srečno in zdravo ter čimveč plodnih diskusij na forumu. ;)

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: Pohvale

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Pohvaliv bi avtorje knjige Zakaj je nebo modro, odlična knjiga za na morje :mrgreen:

Uporabniški avatar
sniper
Prispevkov: 231
Pridružen: 30.10.2006 13:08

Re: Pohvale

Odgovor Napisal/-a sniper »

Evo še jaz bi rad pohvalil Anivillerja, človek mi je ne dolgo nazaj rešil veliko za mene nepredstavljivo težkih računov (def. enačbe), ki sem jih potreboval za izpit matematike na faksu. Ko sem dobil od njega vse rešeno ter razloženo, priznam bil sm šokiran . . .

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Pohvale

Odgovor Napisal/-a problemi »

Anivillerju, seveda, samo kapa dol. Vendar ne smemo pozabiti pohvaliti tudi Jurija.

Odgovori