Razvoj foruma

Povej svoje mneje o Kvarkadabri!
Odgovori
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Torej zaradi takšnih in drugačnih debat: viewtopic.php?f=16&t=3891&p=41667#p41667

razmišljam o razvoju forumov (internet sam in vse aplikacije se razvijajo s časom) ker se spreminja struktura ljudi na forumu. Ne čedalje večih forumih sem opazil, da kvaliteta pade pod nivo, ko je na forumu preveč prijavljenih oseb (naprimer največji slovenski avtomobilistični forum, najbrž ga poznate zato ne bom delal reklame). Vsak forum začne težko s porodnimi krči, ampak ko doseže kritično maso se prelevi v prijazen "družinski" forum, kjer se večina uporabnikov pozna in se med seboj vede prijazno (na tej stopnji je trenutno forum, katerega lastnik sem jaz (spet ne bom delal reklame)), toda ko pride kritična masa (recimo nekaj tisoč uporabnikov - v Sloveniji) potem debate padejo v samo zafrkancijo in prosto nabijanje. Še posebej se to zgodi, če v avtomobilisičnih forumih sodeluje ljudje, ki še nimajo vozniškega dovoljenja (vsi pa so pametni, da kar peče).

Sam prakticiram na tem, da bi se uporabniki mogli čim bolje poznati med seboj. Ker virtualni svet ne daje prave predstave o ljudeh, ko pa se ljudje spoznajo med seboj si več ne mečejo polen pod noge in se ne dražijo ter zafrkavajo na forumih.

Kakšna je vaša rešitev danega problema, oziroma se strinjate, da bi srečanje foruma kvarkadabra izboljšalo njeno delovanje?

PS: Mogoče bi tema morala v dosje X, bo admin poskrbel po svoji presoji:).

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Re: Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a *=X »

Mislim da je čar internetnih forumov ravno v anonimnosti. Veliko ljudi namreč izreče misli ki jih drugače ne bi, te pa, tudi če so popolna bedarija, lahko dajo impulze za nadaljno razmišljanje. Veliko dobrih idej umre preden so sploh izrečene, kaj šele izvedene. Nevem sicer v kolikor to velja za avtomobilistične forume, za uporabnike, ki žalijo druge, pa obstajajo še vedno načini omejevanja dostopa.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Na internetu je ze prevec strani kjer se zahteva identiteto cloveka in to sploh ni v duhu interneta. Ce odstranis anonimnost, bo ogromna kolicina ljudi prenehala z uporabo ker clovek trikrat premisli ce bo dal svojo identiteto, se posebej ce rabi enkratno uporabo in se tega enostavno ne bo lotil. In kot je rekel *=X, clovek ne more vec svobodno govoriti kar misli, ce vsi vedo kdo je. Mislim da celo dokaj objektiven (necustven) forum kot je kvarkadabra ne bi dobro prenesel odvzema anonimnosti.

Trolanje bo vedno obstajalo in proti temu imamo moderatorje in stalne clane, ki nekako vzdrzujejo red in drzijo forum na nivoju. Ce se forum razbohoti v kricanje in nesramne ali nesmiselne izjave, je to krivda moderatorjev in ljudi, ki "hranijo trole" - odgovarjajo na bedarije, ki je bolje da jih pustis pri miru da ne prilivas olja na ogenj.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK:

Tvoji forumi so ozko usmerjeni, dosti uporabnikov pa že od prej poznaš - pravzaprav se je marsikdo na tvoj forum prijavil ravno zaradi poznanstva s tabo.

Aniviller:

Strinjam se, da je hranjenje "trollov" neproduktivno, ampak po drugi strani imam enako mnenje kot ZdravaPamet: ne smemo dopustiti, da neumnosti ostanejo nekomentirane. Tudi na drugih poljudno-znanstvenih forumih tiste, ki streljajo neumnosti, ne puščajo na miru. Je pa res, da so se ponekod odločili, da propagiranja nesmislov ne bodo več tolerirali in so na ta način rešili problem.

Kar se tiče anonimnosti: seveda, anonimneži si v splošnem upajo spregovoriti več kot neanonimneži, še posebej, ko imajo opravka s takimi osebki, ki radi grozijo.

Kar se tiče politike foruma: mislim, da moderatorji primerno postopajo - pač v skladu s trenutno politiko. Bi pa vsem "šarlatanom", ki se tukaj zelo radi oglašajo, citiral del komentarja ZdravePameti iz Kvarkadabrinega bloga, v katerem je povedal bistvo:
Vendar v primeru, ki je nastopil, ta, ki se pritožuje, ni bil zaveden v sodelovanje, temveč je vedel, na kakšen forum je vstopil in kakšne so posledice dajanja trditev, ki so v nasprotju z znanstvenimi spoznanji/.../
Naj se taki uporabniki zamislijo nad tem.

Histamin
Prispevkov: 5
Pridružen: 30.8.2010 13:07

Re: Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a Histamin »

Obnašanje na forumu je odraz kolektivnega pomanjkanja bontona. Prav je, da se na to sproti opozarja tako s strani uporabnikov, kot tudi moderatorjev oziroma administratorja. V kolikor ne zaleže po nekaj opozorilih, je izključitev povsem sprejemljiva sankcija.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a shrink »

Histamin napisal/-a:Obnašanje na forumu je odraz kolektivnega pomanjkanja bontona. Prav je, da se na to sproti opozarja tako s strani uporabnikov, kot tudi moderatorjev oziroma administratorja. V kolikor ne zaleže po nekaj opozorilih, je izključitev povsem sprejemljiva sankcija.
Sklicevanje na bonton je odveč, če le ne gre za ad hominem pristop. Slednje pa je ravno zaščitni znak šarlatanov (pri tej oznaki seveda ne gre za nič osebnega), ki se oglašajo na tem forumu.

Skratka: Dokler se kritika nanaša na predmet razprave, ne vidim težav.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a problemi »

Moje mnenje je, da čim manj represije (intrvencij adminov, izključitev, itn.) na vseh področjih, torej tudi na forumih. Pravzaprav se strinjam tako z Anivillerjem kakor tudi s shrinkom. Shrink ima prav, da je potrebno na napačno navajanje oziroma trdititve opozarjati, je pa tudi res kar pravi Aniviller, da pa je potrebno v pravem trenutku debato prekinit. Sam sem mnenja, da če mi nekdo večkrat razloži, da moja misel, trditev, teorija, karkoli ni pravilna in tega ne upoštevam, sem pač idiot. Z idoti pa ni vredno zgubljati časa. Seveda je potrebno reči, da lahko decidirano trdimo, da nekaj ni pravilno, bolj ali manj na področjih empirične znanosti, kjer pri večini dognanj ni možnih več interpretacij teh dognanj, dočim je na področju družboslovja interpretacij vedno več, tako da moramo v teh debatah biti veliko strpnejši, vseeno pa je potrebno od razpravljalca terjati argument za svojo trditev.
Zavedati se moramo, da forum berejo različni ljudje, posebaj moramo biti pazljivi do mlajših, ki znanje šele sprejemajo in še niso sposobni neke kritične presoje o pravilnosti oziroma nepravilnosti določenih trditev.

Kar pa se tiče anonimnosti: sam ne bi imel nič proti druženju, vendar mislim, da bi to na tem forumu prej zavrlo debato kakor pa imelo nek doprinos k le tej. Res je, da se ljudje lažje izražajo, če so anonimni, mene zanima zakaj je temu tako. Ampak to je že tema za v "moč čistega uma".

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a qg »

En problem glede trollov je tudi neberljivost. Tudi za novince, ki tako ne morejo izločiti bistva. Torej predlagam še dodatne smeškote. Recimo smeško, da je teorija ni v skladu z znanstvenimi dejstvi. Tako bi v enem postu pisal nick avtorja, ter ta "smeško". To bi lahko zasedalo minimalno prostora. In nenadoma bi se trolli skrčili.

Tudi pri fiziki je očino bolj pregledno, če napišemo a namesto pospešek.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Razvoj foruma

Odgovor Napisal/-a kren »

Na tistem forumu od avtomobilizma imajo nekateri uporabniki zraven imena v avatarju napis "Pozor, njegovo mnenje ni nujno kredibilno" ali nekaj takega. To se mi zdi dobra rešitev, da se dovolj opazno razmeji prispevke 'trollov' in 'šarlatanov' od drugih.

Odgovori