POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Povej svoje mneje o Kvarkadabri!
Uporabniški avatar
saso
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 179
Pridružen: 30.9.2002 15:52
Kontakt:

POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a saso »

Dragi uporabniki Kvarkadabra foruma,
v uredništvu Kvarkadabre opažamo, da se je v zadnjem času nivo razprav na forumu opazno poslabšal. Vse več je zmerjanj, žaljenj in izmenjevanj najrazličnejših slabšalnih pridevnikov, kar duši pristno argumentirano debato, ki jo želimo na tem mestu gojiti. Moderatorji so se dolgo časa trudili, da bi z opozorili in selektivnim brisanjem s foruma odstranili neželene ekstreme, a so žal obupali, saj se stanje ni izboljšalo. Seveda je na forumu še vedno zelo veliko kvalitetnih argumentiranih izmenjav informacij in mnenj, zato bi bilo škoda, da bi se tovrstne razprave o vprašanjih povezanih z znanostjo, raziskovanjem, naravo, družbo in šolo, preselile drugam.

Da bi zvišali kvaliteto pogovora na forumu, nameravamo izvesti nekaj sprememb:
  • Spodbujali bomo uporabo resničnih imen.
  • Uporaba psevdonimov bo seveda še vedno mogoča, a le dokler se bo uporabnik foruma vzorno vedel.
  • Če se kdo kljub opozorilom ne bo poboljšal, bomo njegov račun začasno zaklenili. Odkleniti ga bo mogoče le z razkritjem prave identitete pisca, ki se skriva za psevdonimom.
Vse uporabnike foruma prosimo, da poveste svoja mnenja in predlagate ukrepe, ki bi prispevale k dvigu nivoja pogovora na forumu.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

Sašo, pozdravljam to opozorilo urednikov (moderatorjev) tega foruma.

Tudi sam grem nemalokrat, čez rob in je prav, da se me na to opozori ali pa kako drugače "disciplinira".

Sicer ne poznam nobene študije, ki bi govorila o tem, da se nivo debate poveča, v primeru, da uporabniki foruma niso anonimni. Seveda je možno, da takšna študija obstaja, no kakor koli, verjemem, da je temu tako, zato: za nickom problemi se "skriva" Dragan Stojanović (naslov dobite v uredništvu :) )*.

*Đabe googlate, "ne obstajam"

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tudi jaz pozdravljam čistilne ukrepe, razkrivanje identitete pa se mi ne zdi potrebno niti koristno. Tiste, ki smetijo ali se grejo ad hominem, je treba (recimo trikrat) opozoriti in nato najprej izključiti uporabniško ime, če to ne pomaga, pa še IP naslov. Verjamem pa, da lahko to za vestnega moderatorja predstavlja veliko dela.

nitsnls
Prispevkov: 149
Pridružen: 30.3.2011 9:10

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a nitsnls »

napisal je, da se uporaba resničnih imen spodbuja,ni pa nujna kot razumem
jaz bi sicer predlagal še to, da se doda možnost spreminjanja svojih prispevkov za nazaj, konec koncev je forum le forum, važno je kaj prenesemo v "pravo" življenje, naj bo ta forum uporabnikom v veselje ter da se kaj naučijo/mo itd.

LP, Marjan

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

nitsnls napisal/-a:napisal je, da se uporaba resničnih imen spodbuja,ni pa nujna kot razumem
jaz bi sicer predlagal še to, da se doda možnost spreminjanja svojih prispevkov za nazaj, konec koncev je forum le forum, važno je kaj prenesemo v "pravo" življenje, naj bo ta forum uporabnikom v veselje ter da se kaj naučijo/mo itd.

LP, Marjan
Marjan, problem popravljanja za nazaj je lahko moteč in je vprašanje, če je sploh kakšna korist od tega. Vedno lahko citiraš svoj prispevek in spodaj napišeš popravek.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a shrink »

Uporaba pravega imena ni rešitev (iz že navedenih razlogov). Sistem opozoril se mi zdi primeren, čeprav zaklenjen nick ne more rešiti problema (za zvitega uporabnika to ne bi bila ovira).

Nazadnje bi še rekel, da se najbolj pritožujejo tisti, ki se najbolj neprimerno vedejo.

nitsnls
Prispevkov: 149
Pridružen: 30.3.2011 9:10

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a nitsnls »

shrink napisal/-a:Sistem opozoril se mi zdi primeren, čeprav zaklenjen nick ne more rešiti problema (za zvitega uporabnika to ne bi bila ovira).

Nazadnje bi še rekel, da se najbolj pritožujejo tisti, ki se najbolj neprimerno vedejo.
No, tudi ti bi lahko dobil kakšno opozorilo...
Tudi ukinitev tega smeška: :lol: ne bi bila slaba.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

nitsnls napisal/-a:No, tudi ti bi lahko dobil kakšno opozorilo...
Kaj opozorilo, izbris si zasluži - no, tudi sam si ga, ampak... Vendar midva nisva, upam da ne zameriš, če te "stlačim" v to skupino, sklona totalitarnim prijemom, ki se lahko manifestirajo tudi kot izbris določenih ljudi. Tem prijemom so skloni demokrati. :)
Tudi ukinitev tega smeška: :lol: ne bi bila slaba.
Kako pa bi potem zakjlučil (skoraj) vsak stavek. Saj bi bil revež čisto zmeden. :lol: - uh, oprosti tega smo/bomo ukinili. :)
Zadnjič spremenil problemi, dne 13.1.2012 11:15, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Uporaba pravega imena ni rešitev (iz že navedenih razlogov).
Jaz bi bil pa vesel, če bi poznal tvoje ime in priimek. Izključno zato, da bi lahko prebral tvoje objavljene strokovne članke. To mislim povsem resno.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a shrink »

nitsnls napisal/-a:
shrink napisal/-a:Sistem opozoril se mi zdi primeren, čeprav zaklenjen nick ne more rešiti problema (za zvitega uporabnika to ne bi bila ovira).

Nazadnje bi še rekel, da se najbolj pritožujejo tisti, ki se najbolj neprimerno vedejo.
No, tudi ti bi lahko dobil kakšno opozorilo...
Tudi ukinitev tega smeška: :lol: ne bi bila slaba.
In o opozorilih modruje nekdo, ki je neposredno žalil in povsem očitno smetil. :lol:
problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Uporaba pravega imena ni rešitev (iz že navedenih razlogov).
Jaz bi bil pa vesel, če bi poznal tvoje ime in priimek. Izključno zato, da bi lahko prebral tvoje objavljene strokovne članke. To mislim povsem resno.
To se ne bo zgodilo, ker mislim ostati anonimen.
problemi napisal/-a:
nitsnls napisal/-a:No, tudi ti bi lahko dobil kakšno opozorilo...
Kaj opozorilo, izbris si zasluži - no, tudi sam si ga, ampak... Vendar midva nisva, upam da ne zameriš, če te "stlačim" v to skupino, sklona totalitarnim prijemom, ki se lahko manifestirajo tudi kot izbris določenih ljudi. Tem prijemom so skloni demokrati. :)
Seveda, to bi bil raj za zelenosprane aktiviste, ki bi neovirano smetili. :lol:
problemi napisal/-a:
nitsnls napisal/-a:Tudi ukinitev tega smeška: :lol: ne bi bila slaba.
Kako pa bi potem zakjlučil (skoraj) vsak stavek. Saj bi bil revež čisto zmeden. :lol: - uh, oprosti tega smo/bomo ukinili. :)
No, saj sem že večkrat rekel, kaj (in zgolj kaj) si določena kasta zasluži. :lol:

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Motore »

Mogoče bi bil eden izmed ukrepov tudi povečanje moderatorjev (ali pa tako imenovahih "čistilcev"), ki bi imeli samo določena pooblastila. Recimo izbris žalitvenih postov, izbris prevelikega spamanja, opozarjanje uporabnikov in nazadnje poročilo pravim moderatorjem, ki bi se na koncu odločili za pravi ukrep. Tudi glede debat izven teme bi lahko tile "čistilci" bolj skrbno nadzorovali.. Določene malenkosti bi se tudi dalo odpravit, recimo št. slik na post (primer nitsnls) spam enega in istega teksta več kot n-krat (primer Gesanimos, krmar), itd. Razkrivanje pravega imena pa se mi ne zdi neka rešitev, nenazadnje lahko poda uporabnik izmišljeno ime..

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:To se ne bo zgodilo, ker mislim ostati anonimen.
Škoda, ampak verjetno je, v tvojem primeru, tako res najbolje.
Motore napisal/-a:Razkrivanje pravega imena pa se mi ne zdi neka rešitev, nenazadnje lahko poda uporabnik izmišljeno ime..
Točno tako, lahko poda izmišljeno ime. Sam sem napisal kar pravega, kaj bi ga skrival, saj si ga nisem izbral sam, torej "nisem kriv". :)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Seveda, to bi bil raj za zelenosprane aktiviste, ki bi neovirano smetili. :lol:
Uh, ko bi vedel, koliko smeti sproduciraš ti na tem forumu - ja, tudi jaz jih - pa te pri tem nihče ne ovira. Motore je zgoraj predlagal dodatne čistilce/administratorje. Glede na to, kakšne izkušnje imava s smetenjem in glede na to, da sam ne bi bil sposoben tega opravila, predlagam tebe za "Prvo metlo Kvarkadabra foruma". Ugodnosti, ki jih boš pridobil s tem: shrink bo napisano z rdečo. Sicer bi sebe predlagal, samo je treba kdaj biti tudi samokritičen in ugotoviti, da za vse pa res nisem sposoben. :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:To se ne bo zgodilo, ker mislim ostati anonimen.
Škoda, ampak verjetno je, v tvojem primeru, tako res najbolje.
Saj veš, koliko me zanimajo kvazifilozofske ocene, k'ne, kvazifilozof? :lol:

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Seveda, to bi bil raj za zelenosprane aktiviste, ki bi neovirano smetili. :lol:
Uh, ko bi vedel, koliko smeti sproduciraš ti na tem forumu - ja, tudi jaz jih - pa te pri tem nihče ne ovira. Motore je zgoraj predlagal dodatne čistilce/administratorje. Glede na to, kakšne izkušnje imava s smetenjem in glede na to, da sam ne bi bil sposoben tega opravila, predlagam tebe za "Prvo metlo Kvarkadabra foruma". Ugodnosti, ki jih boš pridobil s tem: shrink bo napisano z rdečo. Sicer bi sebe predlagal, samo je treba kdaj biti tudi samokritičen in ugotoviti, da za vse pa res nisem sposoben. :)
Ko bi kvazifilozof problemi vedel, koliko smeti sproducira z lastnimi kvazifilozofskimi razširitvami, si ne bi drznil dajati gornjih predlogov. :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

Za božjo voljo shrink, pa saj znaš brati. Saj sem zgoraj vse lepo napisal.

Odgovori