POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Povej svoje mneje o Kvarkadabri!
Uporabniški avatar
saso
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 179
Pridružen: 30.9.2002 15:52
Kontakt:

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a saso »

shrink napisal/-a:Treba je ločiti med pravimi žalitvami in tistim, kar le posvečeni dojemajo kot žalitev(vi, ga. agata, še "kargo kult znanost" dojemate kot žalitev). Če sam nekoga označim za šarlatana, to ni žalitev, ampak primerna in utemeljena oznaka, ki še posebej pristaja bully-jem. In slednjih je na tem forumu cel kup.
Boj proti navideznim strokovnjakom je zmeraj dobrodošel, a le če je argumentiran in na spoštljivem nivoju.
Cilj kritike naj bodo posamezna stališča in ne njihovi zagovorniki.
Zmeraj pa je tako, da o tem, ali je nekaj žaljivo ali ne, odloča tisti, ki ga žalitev prizadene in ne tisti, ki žalitev izreče.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a qg »

Mogoče bi pomagala še kakšna tehnična rešitev. Predlagam
1 ocenjevanje postov, kot je na mnogih forumih.
2 izjemoma senčenje postov, to pomeni, da se od posta vidi samo vrstica in da jo je treba klikniti, da odpremo post. Tako bi se senčil spam.
3 Lahko je tako, da senči tisti, ki odpre temo.
4 Lahko pa bi bilo to, kot posledica ocenjevanja postov.
5 Lahko bi bili nekateri avtorji pošteni in bi senčili sami, recimo, kadar je post le konfrontiranje in ne daje novih informacij.
6 Mogoče kdo ve še kakšne primerne rešitve, ki od lastnika ne bi vzele veliko časa. Dobro je tudi iskati mehke rešitve, bolje kot recimo stroga politika na Physics forums.
7 Dobro da bi obstajale ikone za spam, za neznanje, šarlatanstvo, skratka za besede, ki jih tu veliko ponavljajo, ter bi tako posti postali krajši in vse bolj berljivo. Če bi se dotaknili takšne ikone, bi bilo dobro, da se izpiše, kaj pomeni.
9. Namesto citiranega posta bi bil lahko link do tega (in samo tega) posta.
8 Mogoče bi bil kdaj koristen tudi spell checker, čeprav slovničnih napak ni prav veliko.

Za razne arogantnosti smo na forumih manj občutljivi, kot v živo, a vseeno so moteči in otežkočajo branje in včasih sprožijo izbruh jeze. Se najdejo primeri tudi tu. Nekateri imajo svoj stil in se jih lahko poveže z drugimi nicki na drugih forumih. Zanimivo, da nekateri odmislijo mnoge stvari zunaj fizike, tudi kulturo pogovora. A so tu dokazi, da brez tega ne gre.

Zanimivo je tudi, da je raznih filozofskih in podobnih tem več, kot fizikalnih. Zato bi stroga politika preveč oklestila forum.

Takšni forumi so koristni tudi zato, da nekdo ki je zapravil leta z napačnimi teorijami, tu lahko spregleda. Če pogledamo, strogega spama, kot oglaševanje, ni prav veliko. A tudi ta je koristen, ker se lahko bralci seznanijo s pravim fizikalnim ozadjem raznih marketinških napak.

Posebnost foruma na majhnem prostoru (Slovenije) je tudi, da se je včasih možno srečati v živo, torej tudi zato je dobro, da bi bile debate bolj kulturne.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

agata napisal/-a:Res je Roman, namestu se piše narazen. se opravičujem.
Nisem sicer imel tebe v mislih, ampak tudi prav.
A dodajam-knjižni jezik ni nič drugega, kot le narečje z vojsko ( Močnik) :wink:
Malo me tudi moti skrivanje za besedami drugih. Ampak če je besedilo zapisano upoštevaje določena pravila, dosti lažje berem. Včasih naletim na taka, da bi jih moral najprej prestaviti v razumljivo slovenščino in šele nato poskusiti razumeti. Primer za to je že Krmar, ki sicer zase misli, da je jasen, drugi se moramo samo malo potruditi.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a shrink »

saso napisal/-a:
shrink napisal/-a:Treba je ločiti med pravimi žalitvami in tistim, kar le posvečeni dojemajo kot žalitev(vi, ga. agata, še "kargo kult znanost" dojemate kot žalitev). Če sam nekoga označim za šarlatana, to ni žalitev, ampak primerna in utemeljena oznaka, ki še posebej pristaja bully-jem. In slednjih je na tem forumu cel kup.
Boj proti navideznim strokovnjakom je zmeraj dobrodošel, a le če je argumentiran in na spoštljivem nivoju.
Cilj kritike naj bodo posamezna stališča in ne njihovi zagovorniki.
Zmeraj pa je tako, da o tem, ali je nekaj žaljivo ali ne, odloča tisti, ki ga žalitev prizadene in ne tisti, ki žalitev izreče.
Žal se boj vselej izrodi, o čemer lepo priča primer amrita na physforum.com: najprej so bile replike dokaj spoštljive, na koncu pa so uporabljali krepke besede - bistveno hujše, kot jih je slišal na Kvarkadabri. Zaradi takih "strokovnjakov" so zato ponekod spremenili pravila.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Malo me tudi moti skrivanje za besedami drugih.
Če bi se pogovarjala o klasični mehaniki in bi jaz zapisal \(F=am\), ali bi to tudi pomenilo, da se skrivam za drugim, v tem primeru Newtonom? Bi te tudi v tem primeru malo motilo?

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a agata »

Bistvo skritosti je, da te ne odkrijejo, Roman, vi ste me pa takoj našli. Sicer pa to ni skrivanje, to je ponavljanje za Velikimi, ker so nekaj pametnega povedali. A to počnemo vsi in ves čas, vse od rojstva dalje. Če ne bi ponavljali za- reci:Mama- se še govoriti ne bi naučili.
Nekaj bi pa rekla še o besedi CENZURA- to naj bi pomenilo nepoznavalca al pa nestrokovnjaka, nekoga pač, ki se o zadevah ni dovolj in ustrezno poučil. No in s tem pojmom pogosto operira shrink, Istočasno pa v svojih postih, ko ocenjuje družboslovne teme, počne isto, kar očita drugim, saj sam priznav,a da družboslovja ne bere, a kljub temu podaja ocene, kot so-to pravljice, kargo kulti...

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Bi te tudi v tem primeru malo motilo?
Dokler se skrivaš, prav gotovo.
agata napisal/-a:Sicer pa to ni skrivanje, to je ponavljanje za Velikimi
Kakor kdaj.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a:No in s tem pojmom pogosto operira shrink, Istočasno pa v svojih postih, ko ocenjuje družboslovne teme, počne isto, kar očita drugim, saj sam priznav,a da družboslovja ne bere, a kljub temu podaja ocene, kot so-to pravljice, kargo kulti...
V kar nekaj pogovorih z njim sem ga skušal opozoriti na to. Seveda se tudi ne sme pozabiti njegove "znamenite" analize dela S. Freuda. Shrinkov zaključek oziroma ocena je, po tej poglobljeni analizi, da je delo S. Freuda nakladanje, ergo S. Freud je nakladač.

Ampak, tu se mi zastavi neko drugo vprašanje, zakaj smo na forumu do enega "šarlatanstva" ali pa "kvazičesarkoli", bolj tolerantni kot do drugega?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Dokler se skrivaš, prav gotovo.
Sicer povsem nepomembno, ampak, ali ni potem tako, da ko recimo rešuješ naloge s tega področja, da se vedno "skrivaš"? Zna pa biti, da te jaz ne razumem najbolje, nism čisto siguren glede "skrivaš".
Kakor kdaj.
Že možno, da kakor kdaj, vendar praviloma "skrivač" ve za katerega Velikega se "skriti".

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a shrink »

agata napisal/-a:Nekaj bi pa rekla še o besedi CENZURA- to naj bi pomenilo nepoznavalca al pa nestrokovnjaka, nekoga pač, ki se o zadevah ni dovolj in ustrezno poučil. No in s tem pojmom pogosto operira shrink, Istočasno pa v svojih postih, ko ocenjuje družboslovne teme, počne isto, kar očita drugim, saj sam priznav,a da družboslovja ne bere, a kljub temu podaja ocene, kot so-to pravljice, kargo kulti...
In kot sem povedal, je raba te oznake povsem upravičena. Seveda pa nikoli ne ocenjujem družboslovnih tem per se, ampak zgolj tistih družboslovnih tem (večinoma pomislekov), ki se tičejo naravoslovja. Tipičen primer je vaše vsajanje nad fizikalnim konceptom širjenjem vesolja, ki ste ga označili (seveda iz vašega družboslovnega stališča) za nesmisel. In ker ste kljub pojasnilom in napotitvi k prebiranju tako poljudnih kot strokovnih besedil vztrajali na svojem stališču, bi imel vso pravico ga označiti za šarlatansko.

In če vas moti oznaka kargo kult, pač nehajte obiskovati ta portal; na njem pač tudi najdete besedilo, ki definira kargo kult znanost, ki je pa za vas očitno diletantsko, tako kot je bil diletant Popper, ki je označil psihoanalizo za psevdoznanost.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a agata »

Shrink, ne vem zakaj je za vas drugačen pogled na neke teorije vsajanje? Ali menite, da se o fiziki, torej o naravi, lahko pogovarjajo le strokovnjaki? To je snobizem. Vi menite kakor menite, jaz pa menim drugače. A zanimivo bi bilo analizirazi oznako vsajanje. To je stališče nekoga, ki je recimo v nekem teritoriju in ne pusti, da se neposvečeni, v ta teritotij, "vsajajo". A ste to imeli v mislih? ( Sicer pa se vsajajo petelini :roll: ) Če ste, to kaže (opet) na pozicije moči itn itn...
Jaz pa res nisem označila Popperja za diletenta. a če je napisal kar je napisal, potem menim, da se moti.
Mogoče bi se poučili o pomenu besede dialog.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a shrink »

agata napisal/-a:Shrink, ne vem zakaj je za vas drugačen pogled na neke teorije vsajanje? Ali menite, da se o fiziki, torej o naravi, lahko pogovarjajo le strokovnjaki? To je snobizem. Vi menite kakor menite, jaz pa menim drugače. A zanimivo bi bilo analizirazi oznako vsajanje. To je stališče nekoga, ki je recimo v nekem teritoriju in ne pusti, da se neposvečeni, v ta teritotij, "vsajajo". A ste to imeli v mislih? ( Sicer pa se vsajajo petelini :roll: ) Če ste, to kaže (opet) na pozicije moči itn itn...
Seveda gre za vsajanje, če neosnovano menite, da je širjenje vesolja zgrešen koncept. In tipičen šarlatanski argument je, da je treba enakovredno obravnavati osnovana in iz trte izvita mnenja.
Jaz pa res nisem označila Popperja za diletenta. a če je napisal kar je napisal, potem menim, da se moti.
Seveda ste ga. Naj poiščem komentar?
Mogoče bi se poučili o pomenu besede dialog.
A v smislu: "Jaz sem prepričan, da se vesolje ne širi, ti pa si lahko prepričan v nasprotno, saj gre za dialog."? :lol:

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a agata »

Da, poiščite komentar.
Napačno sklepate-nisem dejala, da se vesolje ne širi, samo vprašala sem kam se širi, to je vse. Jaz verjamem, da fiziki nekaj vidijo, ampak videti še ne pomeni vedeti. Potrebno je sliko prevesti v govorico in tu se je po mojem zataknilo, saj pojem širjenje uporabljamo za procese, ki potekajo znotraj prostora. Če pa rečemo, da se sam prostor širi in obenem trdimo, da se ne širi nikamor, potem se pa ujamemo v logični nesmisel in zaradi tega sem rekla, da bi bil mogoče za te pojave uporabiti nov označevalec ali pa reči, priznati, da se nekam širi. No ta nekam mene intrigira, zanima, sem radovedna...
To nikakor ni podcenjevanje fizikalnih spoznanj, ki pa jih je vedno treba prevesti v jezik, v enigmo.
Sicer je pa to zelo zanimiva tematika- v tekstih, ki ste mi jih predlagali, ima prostor obliko balona. Ima torej prostor obod, rob? Če ga ima, kaj je za robom? Je končen ali neskončen? ...

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a qg »

Agata, lahko verjameš, da je prostor sekundarna posledica materije. (Če odstranimo materijo iz prostora, ne ostane nič prostora (to pravi splošna relativnost, točneje general covariance ali diffeomorphism)) Prostor je tam, kjer se giblje svetloba in če ne more uiti ven iz našega vesolja, prostora zunaj ni. Lahko pa si vseeno predstavljaš zunanji prostor, da ni vse preveč abstraktno.

Podobno, kot pri računalniškem omrežju ali pri samem računalniku tvorimo nek prostor, ki ni vezan na neko lokacijo. Na primer kar ta portal je neka točka prostora in zurnal24 je neka druga točka prostora, in za kvarkadabro ni pomembno, da se nahaja pri Sašu Dolencu, pomembno je, kako si jo ti predstavljaš.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

Smo sicer zgrešili naslov teme, pa nič hudega.
agata napisal/-a:samo vprašala sem kam se širi
Ja, saj, to je vprašanje, ki nima empiričnega pojasnila. Ampak naše predstave so vezane na izjemno majhen delec vesolja, zato si z njimi pač ne moremo prav veliko pomagati. V našem svetu niti ne gre toliko za to, da se stvari, ki se širijo, večajo, to počnejo v prostoru, ki si ga v bistvu predstavljamo kot prazen prostor, čeprav je v njem recimo zrak, in je od teh stvari videti neodvisen. Vsako širjenje je tu v resnici odrivanje drugega, ki mora narediti stvari prostor. Pri vesolju naletimo na več problemov. Prvi je ta, da si prostor predstavljamo kot neskončni evklidski prostor, ki je neskončen in neomejen in se vesolje v njem lahko prosto širi. Širi se glede na prostor, ne glede na sebe. Drugi problem je nesposobnost predstavljanja nebivanja, niča. Če je vesolje vse, kar je, potem zunaj njega ne more biti ničesar, torej se vesolje lahko širi samo v nič, a ta nič ni nekaj. Razumem, da se s takim mišljenjem marsikdo ne more strinjati, ker se pač ne more odpovedati svojim predstavam iz našega majhnega sveta.
Potrebno je sliko prevesti v govorico in tu se je po mojem zataknilo
Kaj pa, če je ta govorica preozka? Oziroma je govorica fizika širša in pove dovolj?
saj pojem širjenje uporabljamo za procese, ki potekajo znotraj prostora
Seveda, in to zadošča. Vesolje se širi in to ne pomeni nič drugega, kot da se večajo razdalje med posameznimi objekti v njem. Zunanjost je tu nepomembna, je sploh ni.
Če pa rečemo, da se sam prostor širi in obenem trdimo, da se ne širi nikamor, potem se pa ujamemo v logični nesmisel
To ni dovolj. Moraš še povedati, katerim logičnim pravilom te trditve ne ustrezajo. Morda pa logika ni čisto taka, kot ti želiš.
zaradi tega sem rekla, da bi bil mogoče za te pojave uporabiti nov označevalec
Nov označevalec ne bi ničesar prispeval k razumevanju.
No ta nekam mene intrigira, zanima, sem radovedna...
Lepo, to me resnično veseli. To je misel vsakega dobrega znanstvenika. Vendar ne smeš vztrajati v logiki, ki naravoslovju ni kos.
To nikakor ni podcenjevanje fizikalnih spoznanj, ki pa jih je vedno treba prevesti v jezik, v enigmo.
Enigma že je, enigma je narava sama. Strinjam se, da je potrebno prevajanje, ampak v kateri jezik? V katero razumevanje? V katero kulturo? Saj znanstveniki že danes prevajajo v jezik. Meniš, da bi se morala fizika prilagajati nivoju osnovnošolca?

In po drugi strani me preseneča, da ljudje nimajo nobenih težav s predstavami o bogu, duhovih, onostranstvu, nič zunaj vesolja pa jim povzroča take probleme.

Se opravičujem za off topic.

Odgovori