POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Povej svoje mneje o Kvarkadabri!
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a shrink »

agata napisal/-a:Da, poiščite komentar.
viewtopic.php?p=58157#p58157
Napačno sklepate-nisem dejala, da se vesolje ne širi, samo vprašala sem kam se širi, to je vse.
Preberite bolje: zapisal sem, da je za vas fizikalni koncept širjenja nesmisel.
Jaz verjamem, da fiziki nekaj vidijo, ampak videti še ne pomeni vedeti. Potrebno je sliko prevesti v govorico in tu se je po mojem zataknilo, saj pojem širjenje uporabljamo za procese, ki potekajo znotraj prostora. Če pa rečemo, da se sam prostor širi in obenem trdimo, da se ne širi nikamor, potem se pa ujamemo v logični nesmisel in zaradi tega sem rekla, da bi bil mogoče za te pojave uporabiti nov označevalec ali pa reči, priznati, da se nekam širi. No ta nekam mene intrigira, zanima, sem radovedna...
In spet neosnovano nakladate o nesmislu, kljub temu da ste dobili pojasnilo in celo odličen poljuden članek na to temo iz Scientific American, ki pomete z vašimi pomisleki, ki seveda niso nič drugega kot šarlatansko nakladanje.
To nikakor ni podcenjevanje fizikalnih spoznanj, ki pa jih je vedno treba prevesti v jezik, v enigmo.
A res? A želite, da vas spet citiram?
Sicer je pa to zelo zanimiva tematika- v tekstih, ki ste mi jih predlagali, ima prostor obliko balona. Ima torej prostor obod, rob? Če ga ima, kaj je za robom? Je končen ali neskončen? ...
Sprašujte v ustrezni temi.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a agata »

Ja , Roman in qq, hvala za komentarje, se strinjam. Moram pa poudariti, da mi ne bo Shrink preveč zameril, da je to zame, za moj način razmišljanja nesmisel in zaradi tega se mi porajajo vprašanja. O tem nič.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

In po katerih merilih, Agata, je nekaj smiselno, drugo pa ne?

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a agata »

Roman, ne razumem prav dobro vprašanja, mi odrekate pravico do svobodnega mišljenja?
Shrink, ta teorija o kargo kultu jje, ne vem.. Zakaj naj bi bila merodajna? Sploh pa kako se tiče psihoanalize in drugih družboslovnih teorij? Res ne vidim povezave.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a qg »

agata napisal/-a:Ja , Roman in qq, hvala za komentarje, se strinjam. Moram pa poudariti, da mi ne bo Shrink preveč zameril, da je to zame, za moj način razmišljanja nesmisel in zaradi tega se mi porajajo vprašanja. O tem nič.
Potem lahko poveš to bolj v korakih. Ali je zate nesmisel specialna teorija relativnosti? Ali je zate nesmisel ukrivljen prostor? Oziroma kaj še bolj točno od tega je zate nesmisel. Tako boš vsaj locirala svoje nestrinjanje.

Kar pa se Kargo kulta tiče, pa res mislim, da je neupravičeno posploševanje. Po takšni logiki bi ljudje morali že izumreti, ker so polno odločitev naredili brez poznavanja fizike in matematike v ozadju. Torej bi vse takšne odločitve morale biti naključne, torej preveč napačne.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a agata »

Samo to, da se širi, ne da bi se nekam širilo. Če pa rečemo, da se širi v nič, potem pa ni več nesmisel.
Če pa menimo, da niča ni moč misliti, potem je pa res ne s misel. To so meje, ki nam jih postavlja um, pa tudi sicer smo glede na velikost vesolja le ene male pikice.
Možno pa je, da je vesolje nesmiselno im smo mi tisti, ki mu smisel podeljujemo. Torej ne odkrivamo, ampak ustvarjamo realnost.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Motore »

Mogoče pa nesmisel vidiš zgolj ti.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

agata napisal/-a:Roman, ne razumem prav dobro vprašanja, mi odrekate pravico do svobodnega mišljenja?
Glede na to, da odločaš o tem, kaj je smiselno in kaj ne, me pač zanima, po čem se odločaš, kaj je osnova za mnenje, da je nekaj smiselno. Če tega nočeš ali ne moreš povedati, pomeni, da so merilo pač tvoje muhe. O svobodi mišljenja bi se dalo razpravljati, vsekakor pa nisem jaz tisti, ki bi ti katerokoli pravico lahko jemal.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

agata napisal/-a:Če pa menimo, da niča ni moč misliti, potem je pa res ne s misel.
Ni res. To kvečjemu pomeni, da si smisla ni moč misliti.
Možno pa je, da je vesolje nesmiselno im smo mi tisti, ki mu smisel podeljujemo. Torej ne odkrivamo, ampak ustvarjamo realnost.
Mešaš smisel in realnost. Prav bi bilo reči, da ne odkrivamo, ampak ustvarjamo smisel.

Marjan82
Prispevkov: 58
Pridružen: 13.1.2012 11:18

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Marjan82 »

Roman napisal/-a:
agata napisal/-a:samo vprašala sem kam se širi
Ja, saj, to je vprašanje, ki nima empiričnega pojasnila. Ampak naše predstave so vezane na izjemno majhen delec vesolja, zato si z njimi pač ne moremo prav veliko pomagati. V našem svetu niti ne gre toliko za to, da se stvari, ki se širijo, večajo, to počnejo v prostoru, ki si ga v bistvu predstavljamo kot prazen prostor, čeprav je v njem recimo zrak, in je od teh stvari videti neodvisen. Vsako širjenje je tu v resnici odrivanje drugega, ki mora narediti stvari prostor. Pri vesolju naletimo na več problemov. Prvi je ta, da si prostor predstavljamo kot neskončni evklidski prostor, ki je neskončen in neomejen in se vesolje v njem lahko prosto širi. Širi se glede na prostor, ne glede na sebe. Drugi problem je nesposobnost predstavljanja nebivanja, niča. Če je vesolje vse, kar je, potem zunaj njega ne more biti ničesar, torej se vesolje lahko širi samo v nič, a ta nič ni nekaj. Razumem, da se s takim mišljenjem marsikdo ne more strinjati, ker se pač ne more odpovedati svojim predstavam iz našega majhnega sveta.
Tudi mene zanima to vprašanje, eno preprosto vprašanje:
če povlečem poltrak/pravokotnico iz točke kjer se nahajam v neko smer, teoretično, kam pridemo? Kaj je oz. ali sploh je kakšna omejitev/meja?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

Marjan82 napisal/-a:če povlečem poltrak/pravokotnico iz točke kjer se nahajam v neko smer, teoretično, kam pridemo? Kaj je oz. ali sploh je kakšna omejitev/meja?
Poltrak in točka sta matematična objekta, torej imaš najbrž v mislih geometrijski prostor, ki se glede na svoje dimenzije razteza v neskončnost. Tvoj poltrak je neskončno dolg. Za pravokotnico potrebuješ seveda še eno daljico, premico ali poltrak. Ampak vesolje ni matematika.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:
Možno pa je, da je vesolje nesmiselno im smo mi tisti, ki mu smisel podeljujemo. Torej ne odkrivamo, ampak ustvarjamo realnost.
Mešaš smisel in realnost. Prav bi bilo reči, da ne odkrivamo, ampak ustvarjamo smisel.
Roman tule si ga pa močno pihnil...

Smisla se ne da ustvarjati, ker je abstrakten, to je nekako podobno kot če bi trdil, da ustvarjaš števila.
Agata se je povsem pravilno izrazila glede odkrivanja smisla!
In trditev, da človek lahko podeljuje (pripisuje) smisel, je tudi pravilna.

LP GJ

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Roman »

GJ napisal/-a:Roman tule si ga pa močno pihnil...
Ne bi rekel.
Smisla se ne da ustvarjati, ker je abstrakten, to je nekako podobno kot če bi trdil, da ustvarjaš števila.
Pravzaprav ne moremo ustvarjati konkretnih stvari, vse abstraktno je ustvarjeno. Tudi števila. Razen seveda, če ustvarjanje omejiš na delo z rokami, kar pa je seveda narobe.
In trditev, da človek lahko podeljuje (pripisuje) smisel, je tudi pravilna.
Dokler smisla ne ustvariš, ga ne moreš podeliti, ker ga ni.

Marjan82
Prispevkov: 58
Pridružen: 13.1.2012 11:18

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a Marjan82 »

Roman napisal/-a:
Marjan82 napisal/-a:če povlečem poltrak/pravokotnico iz točke kjer se nahajam v neko smer, teoretično, kam pridemo? Kaj je oz. ali sploh je kakšna omejitev/meja?
Poltrak in točka sta matematična objekta, torej imaš najbrž v mislih geometrijski prostor, ki se glede na svoje dimenzije razteza v neskončnost. Tvoj poltrak je neskončno dolg. Za pravokotnico potrebuješ seveda še eno daljico, premico ali poltrak. Ampak vesolje ni matematika.
Verjetno bi jaz isto oz. še boljše vprašal, če bi namesto postavitve poltraka v izhodišče omenil postavitev 3D koordinatnega sistema v izhodišče.
Torej tu praviš gre za matematični oz. geometrijski prostor.

Imam pa dve vprašanji:
1.) Koliko prostorov obstaja v (teoretični) (astro)fiziki, jih lahko vsaj naštejete, če jih je več?

2.) V tem (zgoraj omenjenem) primeru me zanima pravzaprav to: če bi torej izbral neko točko in jo določil za izhodišče 3D koordinatnega sistem in bi (teoretično) potoval po npr. z osi, kam bi prišel?
(Kaj je oz. ali sploh je kakšna omejitev/meja?)
Zadnjič spremenil Marjan82, dne 16.1.2012 13:33, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: POMEMBNO! Stanje foruma in ukrepi za dvig nivoja razprav

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:
In trditev, da človek lahko podeljuje (pripisuje) smisel, je tudi pravilna.
Dokler smisla ne ustvariš, ga ne moreš podeliti, ker ga ni.
Oh... Roman o čemu ti to sedaj?
Pa saj nisi Bog.
Smisla ni mogoče neposredno ustvariti, lahko pa se ga zaveš, oziroma ga odkriješ!
In seveda, neposredna podelitev smisla "zaenkrat" ni možna...
To kar je omenila Agata je posredno dodeljevanje smisla.

LP GJ

Odgovori