Analiza (matematika) na (FE/FRI/FS) UNI

Zanima me...
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Na naravoslovno-tehničnih faksih je matematika nujno zlo, kateri se ne moreš ogniti. Se pa vsekakor strinjam, da je na najvišjem nivoju na FMF-ju, čeprav (kakor sem seznanjen) tudi drugod predstavlja velik zalogaj.

Na FE/FRI je nekoč (mogoče še) delala težave prof. Mramor-Kosta, na kemiji je strašil prof. Magajna (ki je tako in tako iz FMF-ja), na strojni pa je odvisno od tega, v katero generacijo padeš: izmenjujeta se prof. Perman in prof. Klinc. Perman (ki sicer uči verjetnostni račun in statistiko v višjih letnikih na FMF-ju) je dokaj zmeren, ker ne gnjavi s teorijo, Klinc pa je tako in tako svojevrstna legenda. Na teh faksih (kolikor vem) je nivo matematike približno enak, vendar ima vsak prfoks svoje posebnosti, ki jih je treba vzeti v zakup, da si olajšaš študij.

Še nasvet (izkušnje iz lastnih študijskih let): Redno obiskovanje predavanj in vaj odtehta zelo dosti.
Mafijec napisal/-a:
kren napisal/-a:Kaksni Mafiji?
Matematična fizika 1, predmet FMF Fizika UNI 2. letnik, Alojz Koder, Mojster za vse :D .
kren napisal/-a:Ce se ne motim je to tisti, ki pride z brisaco okrog vratu v sluzbo, ko je svetovni dan brisace? (iz stoparskega vodnika po galaksiji)
Heh, o Kodretu sem slišal že toliko anekdot, da več ne vem, kateri verjeti (mogoče pa držijo vse). 8)

Vsekakor mi je najljubša tista o Breclju (Alojz Kodre, Mojster za vse), zaradi katerega je (baje) trpelo več generacij primorskih študentov fizike. Po pripetljajih z Brecljem namreč še več let ni prenašal primorskega naglasa. :lol:

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Meni se zdijo izpiti s FRI precej lažji kot tile na FMF...

Uporabniški avatar
Marsovec
Prispevkov: 74
Pridružen: 7.6.2006 15:13

Odgovor Napisal/-a Marsovec »

jekosn napisal/-a:jest sa pa v dvomih med izbiro študija na FMF ali na strojni, v srednji šoli matematika mi ni bila problem,pa bi vprašal ali se je bolj za bat matematiko na strojni ali na fiziki govorim za UNI študij
Po mojih informacijah je precej težja na UNI fiziki na FMF, čeprav tudi strojniki kar radi jamrajo. Ampak ne boj se že vnaprej, če doslej nisi imel problemov.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kodre je vsekakor clovek, ki ga moras spoznati osebno, da razumes od kod prihajajo vse te anekdote. Ni se ga pa treba bati :?
Meni se zdijo izpiti s FRI precej lažji kot tile na FMF...
Na fiziki je tako urejeno, da te najprej naucijo vso potrebno matematiko in racunalnistvo, sele potem se lahko zacne resen pouk fizike. Zato prejemas znanje dvakrat hitreje (v Analizi I sta dva predmeta iz matematike, v mafiji je pa itak vsega po malem).
Glede tega prvi dve leti fizik med naravoslovnimi studiji sploh nima konkurence, sele potem se lahko vsak izkaze na svojem podrocju. Poleg tega FRI ne slovi ravno kot tezek studij :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Aniviller napisal/-a:Kodre je vsekakor clovek, ki ga moras spoznati osebno, da razumes od kod prihajajo vse te anekdote. Ni se ga pa treba bati :?
Osebno sem vse zgodbice in anekdote v zvezi s prfoksi (in asistenti), ki sem jih slišal med študijem, vedno jemal z rezervo. Včasih se splošno prepričanje sploh ni ujemalo z dejstvi: najbolj "opevani" so se izkazali kot najbolj korektni. Je pa res, da se okoli določenih ljudi (ki so značajsko očitno najbolj zanimivi) ustvarjajo mnenja, ki že skoraj mejijo na folkloro. Študenti s humornimi domislicami pa to folkloro še naprej vzdržujejo, kar pa ne gre vzeti za slabo, ampak kvečjemu kot sproščanje stresa med študijem:

http://kgb.ijs.si/fiziki/docs/resitve_kviza.PNG

http://kgb.ijs.si/fiziki/docs/humor/Magajna.doc
Na fiziki je tako urejeno, da te najprej naucijo vso potrebno matematiko in racunalnistvo, sele potem se lahko zacne resen pouk fizike. Zato prejemas znanje dvakrat hitreje (v Analizi I sta dva predmeta iz matematike, v mafiji je pa itak vsega po malem).
Večina programov na faksih je tako sestavljena. V prvih dveh letnikih je "dril" (v tem času pride tudi do največjega usipa študentov), kasneje pa se študij usmerjen na specifična področja. Vsekakor mora študij fizike pri tem prednjačiti, saj je fizika osnova vsega naravoslovja.
Glede tega prvi dve leti fizik med naravoslovnimi studiji sploh nima konkurence, sele potem se lahko vsak izkaze na svojem podrocju. Poleg tega FRI ne slovi ravno kot tezek studij :)
Pri nudenju osnov fizike in matematike vsekakor, vendar določeni naravoslovno-tehnični faksi pri nas nudijo zelo primerljivo osnovo (glede na program prvih 2 letnikov fizike); hendikepirani so zgolj pri matematiki in določenih segmentih, kar pa je možno nadoknaditi. Res pa je, da so fiziki najbolj univerzalen kader na področju naravoslovja in tehnologije, ki se ga da dobiti. Brez večjih problemov lahko npr. začnejo delajo v tipičnih inženirskih segmentih (recimo R&D). V tujini (npr. če študiraš na MIT ali Caltech) se pa "majorji" iz sorodnih področij lahko razlikujejo le za nekaj predmetov. Osnovni predmeti v prvih letih študija so enaki tako za bodoče fizike kot za bodoče inženirje.

Odgovori