rabim pomoč

Zanima me...
Odgovori
saso_itak
Prispevkov: 3
Pridružen: 27.9.2006 18:18

rabim pomoč

Odgovor Napisal/-a saso_itak »

Imam fizikalno nalogo za rešiti vendar ne vem kako se je naj lotim, naloga pa zgleda nekako tako:

imam 2cm dolgo palico na vsaki strani sta dve kroglici, na desni kroglici je +5eo na levi pa +3o sedaj pa moram nanesti na to palico e, mene pa zanima kam ga morem postaviti da bo to v ravnovesju Σ=0 in silo gravitacije zanemarimo

če bi mi lahko kdor koli, pomago to rešiti, jaz to jutri nujno rabim, hvala vsem

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Najhuje je, ko se že mudi 8) . Ne razumem telih e ... je to mogoče mišljen mnogokratnik osnovnega naboja? Potem razmišljam takole:
Palica poskrbi, da se naboja na straneh ne premikata, nekje vmes je pa prava pozicija za nov naboj, da bo vsota sil nanj nič.
Recimo, da je desni naboj od levega roba razmaknjen za \(l=2cm\), naboj leve kroglice naj bo \(e_{1}\), desne pa \(e_{2}\), vmes postavim naboj \(e\), na hipotetično razdaljo a od levega krajišča. Naboj \(e\) je lahko pozitiven ali negativen. Malo si narišeš sile in rečeš, da mora biti vsota vseh sil na naboj \(e\) enaka 0. Takole:

\(\frac{ee_{1}}{4\pi\epsilon_{0}a^{2}}-\frac{ee_{2}}{4\pi\epsilon_{0}(l-a)^{2}}=0\)
Urediš, krajšaš in koreniš (da ne boš razvijal do kvadratne enačbe; tveganja glede minusov in plusov po premisleku ni, saj je možen položaj samo na palici ne izven nje).

\(\frac{l-a}{a}=\sqrt{\frac{e_{2}}{e_{1}}}\)

In od tod pade ven razdalja a:

\(a=\frac{l}{1+\sqrt{\frac{e_{2}}{e_{1}}}}=\frac{l}{1+\sqrt{\frac{5}{3}}}\)

Odgovori