IQ

Zanima me...
Rokerda

Post by Rokerda » 23.11.2006 21:37

GJ wrote:
Rokerda wrote:in kaj ma volja v zvezi z inteligenco??? lol??
Če oseba nima volje po razmišljanju ni in ni glih neke inteligence več v njem, znanje pa je!

Lep večer še naprej..
če človek ne razmišlja velika, oz nima volje, to pomeni da ni inteligenten??
torej jst sem danes inteligenten, včeraj zvečer ko sem se ga nalil, pa nisem mogel misliti pa nisem bil inteligenten?? :wink:

GJ

Post by GJ » 23.11.2006 22:11

Rokerda wrote:...včeraj zvečer ko sem se ga nalil, pa nisem mogel misliti pa nisem bil inteligenten?? :wink:
Skoraj tako! Tisti čas, ko si bil pod vplivom alkohola so tvoje inteligenčne sposobnosti precej padle.
Če še vedno ne verjemeš lahko narediš preizkus.
Reši nek inteligenčni test ne neki internetni strani, nakar spij tri pive (Union ali Laško 4.9% alkohola) in se čez eno uro ponovno loti reševaja takšnega testa. Če imaš telesno težo okoli 72 kilogramov bo stopnja alkohola v tvoji krvi znašala okoli 0.5 promila.
Primerjava rezultatov pa ti bo dala odgovor.

Lahko noč..

genion

Post by genion » 23.11.2006 22:35

torej inteligenca je tudi sposobnost učenja, ne samo povezovanje tistega kar že veš.
Ne.
Če je govora o učinkovitem učenju, ti pomaga predalčkati in razumeti podatke. Zakaj si lahko uspešnejši pri učenju? Zato, ker lažje razbereš in dojameš bistvo.
Če si nadpovprečno inteligenten še ni rečeno, da se boš lahko kvalitetno učil. Lahko imaš težave npr. z koncentracijo in si še vedno nadpovprečno inteligenten, le da tega ne moreš pokazati preko učenja in nato podajanja iste snovi.
Druga varijanta: Nisi najbolj pameten ampak si zagrizen in ne vstaneš izpred knjige dokler si vsega ne zapomniš. Medtem ko se drugemu bolj inteligentnemu ne ljubi učiti in izkoristi svoj čas kako drugače.
ti ljudje ki praviš da so zelo dobri na svojem področju, da, dobri so na tem in samo na tem področju, niso pa pametni!!
Me zanima, kako te bo on gledal, če boš ti opravljal njegovo delo. Mislil si bo: ''kako je butast, da tega ne zna''.
kdo pravi da so bakterije pametne?
Prav nihče.
pomeni pa, da imam boljše možnosti kakor on, razen seveda če ima kakšnega očka za sabo, ki mu bo dal službo
Mogoče se pa dejansko bolje znajde?

Roman

Post by Roman » 24.11.2006 10:02

No, dobil sem podatek o spodnji meji za Menso: 148.

bargo

Post by bargo » 25.11.2006 0:19

Rokerda wrote: Inteligentnost je sposobnost učinkovitega učenja, mšljenja in prilagajanja okolju.
Z merjenjem inteligentnosti dobimo IQ-količnik inteligentnosti.
Učinkovitost v zgornjem stavku lahko razumemo, kot da se nekdo v enakem času "nauči več" od drugega. Osebam damo neko čisto novo snov in jim omejimo čas za prebiranje, spoznavanje s snovjo.
Primerjavo pridobljenega znanja naredimo 10 minut po testu, ter 2 meseca po testu. Kakšni bodo rezultati ?

Inteligentnejši si bodo zapomnili več, v obeh primerih.

Uspeh je, da so si sploh kaj naučili, učinek pomeni, v tem primeru (čas je omejen) količino novega znanja.

prilagajanje okolju: če razmišljamo enako, da je potrebna hitra odzivnost prilagajanja hitro spreminjajočemu se okolju, lahko govorimo o učinkovitosti prilagajanja okolju.

Če torej stavek formuliramo:
Inteligentnost je sposobnost učinkovitega učenja, učinkovitega prilagajanja okolju in mišljenja.
Smo vpeljali še EQ.

Lahko pa bi zapisali:
Inteligentnost je sposobnost učinkovitega učenja, učinkovitega prilagajanja okolju ter stopnja samozavedanja.

To bi potem zapisali z enačbo inteligenca = funkcija(Iq,Eq,Sq).

IQ je torej samo ena dimenzija, obstajata pa še vsaj 2.

Trideset špic obkroža pesto -
kjer ničesar ni,
tam je koristnost kolesa.

Iz ila oblikuje lončar posodo -
v njeni votlosti je
koristnost posode.

Stene predirajo vrata in okna -
v njih praznini je
koristnost hiše.

Tako: obstoječe dobiček prinaša -
neobstoječe pa korist.

Dao de jing

BadR

Post by BadR » 25.11.2006 22:26

Zanimivo branje! :)

Kar se tiče testiranja IQ-ja pri MENSI je stvar sledeča: mensa organizira testiranja 1X do 2X na leto na FGG-ju (fax za gradbeništvo in geodezijo), za testiranje je potrebno 4.500 SIT (5.500 ako nisi študent ali dijak), spodnja meja starosti je 16 let, za včlanitev v menso pa je potrebno doseči IQ 148 ali več.

Podatke vem iz prve roke, ker sem se iz "firbca" tudi sam udeležil testiranja pred približno dvemi tedni.

Rokerda

Post by Rokerda » 25.11.2006 22:43

huh, pa začnimo

GJ, inteligenčnost se ne spreminja, večino je skos enaka, jst sem enako inteligenten sedaj in učeraj k sem se ga napil (dobri koktajli so bli :D )

genion, tisto piše v učbeniku za psihologijo, vrjetno se ne motijo, kajne?? :wink:

bargo....točno tako :wink:

bianko

Post by bianko » 26.11.2006 11:18

Zgleda, da smo nekateri kar dost žejni. :D

Rokerda

Post by Rokerda » 26.11.2006 11:33

ja mal je treba.... :P

bargo

Post by bargo » 26.11.2006 13:03

BadR wrote: ...
za včlanitev v menso pa je potrebno doseči IQ 148 ali več.
Recimo, da je mogoče, da sestavimo nek dovolj "zvit" test, čigar rezultate je možno pretvoriti v število in ta števila pripisati osebam, ki so test reševale.

Nato izmerimo nekaj populacije in ugotovimo, da je razporeditev rezultatov porazdeljena po normalni porazdelitvi (Gauss). Nato glede na srednjo vrednost in disperzijo določimo število, ki je predstavlja mejo za MENSO. (148)

Ali lahko rečemo, da tale test meri inteligenčni kvocient ?
Če da, potem so vprašanja testa tista, ki to določajo stopnjo inteligentnosti.

Ali to pomeni, da ljudje, ki so jim izmerili manj kot 148, ne bodo nikoli razumeli odgovore na vprašanja, ki so jih napačno odgovorili ?
:?

BadR si član ali nisi ?

Rokerda

Post by Rokerda » 26.11.2006 13:24

bargo wrote:BadR si član ali nisi ?
pomoje ni :) braz zamere BadR ampak možnost da bi bil sprejet je zelo majhna :D

BadR

Post by BadR » 29.11.2006 22:21

Rokerda wrote:
bargo wrote:BadR si član ali nisi ?
pomoje ni :) braz zamere BadR ampak možnost da bi bil sprejet je zelo majhna :D

Ni zamere sploh, če sem član ali ne presodi sam, dam ti le en namig: na rezultatu je pisalo da tak rezultat doseže manj kot 1% populacije... 8)
Last edited by BadR on 29.11.2006 22:46, edited 1 time in total.

BadR

Post by BadR » 29.11.2006 22:30

bargo wrote:

Ali to pomeni, da ljudje, ki so jim izmerili manj kot 148, ne bodo nikoli razumeli odgovore na vprašanja, ki so jih napačno odgovorili ?
:?

Hja težko karkoli porečen na to. Med brihtnimi glavami se šušlja, da se s treningom do neke mere da popraviti IQ (mislim da za red velikosti 15%, ampak za to trditev nikakor ne dam roke v ogenj)

Rokerda

Post by Rokerda » 29.11.2006 23:21

baje da se da stvari, npr. IQ popraviti samo do določene mere, do te mere kakor tvoj gen "dopušča", enako je npr. pri športu, če maš ti v genski zasnovi zapisano da ne boš bil zmožen narediti prevala, ga ne boš naredil, pa če se še tako trudiš

genion

Post by genion » 17.1.2007 22:08

Zanimivo...
Ravno sem na Discovery-ju slišal, da ti IQ pomaga pri razločevanju oblik, računanju s števili in uporabi - učenju jezika. Medtem, ko ti pa čustvena inteligenca pomaga pri medsebojnih odnosih z ljudmi, saj ti omogoča lažje poistovetenje z drugo osebo.
GJ, inteligenčnost se ne spreminja, večino je skos enaka, jst sem enako inteligenten sedaj in učeraj k sem se ga napil (dobri koktajli so bli Very Happy )
Ravno ugotavljajo, da ti poslušanje določene muzike lahko za nekaj časa poviša IQ. Če si se ga NAPIL, potem sploh nisi mogel razmišljati in še rezultati do katerih bi prišel, potreboval bi veliko več časa kot drugače.

Post Reply