Stran 1 od 1

Izohronost nihala

Objavljeno: 10.12.2006 19:58
Napisal/-a -Anna-
Pri branju neke knige sem zasledila navedek:

"Galilei odkrije izohronost nihala (1581)".

Zanima me, kaj je to 'izohronost' in kaj je 'izohronost nihala'?

Hvala lepa za odgovor!

Lp, Ana

Objavljeno: 10.12.2006 23:50
Napisal/-a NIKKI
Izohrono nihalo je enakomerno nihalo. Nihaji so enako dolgi. Predpona izo (iso) prihaja iz stare Grščine in pomeni enako, enakomerno; izohipsa- ista višina, izobara- isti tlak ...
Galileo je opazoval nihanje lestenca v neki cerkvi Pizi, nihajni čas je meril z žebranjem očenaša, nato je uporabil srčni utrip.
Kmalu je ugotovil, da je nihalo mnogo bolj natančno od njegovih ocen. S tem je odkril zasnovo ur na nihalo.

Objavljeno: 11.12.2006 11:18
Napisal/-a -Anna-
Toda...

Enakomerno ne pomeni tudi konstantno - stalno, v neskončnost, mar ne? Če se nihalo giba enakomerno, se pravi, da se lahko giba tudi enakomerno pojemajoče? Se zato zaustavlja (posledica upora, trenja...)?
Se pri enakomernem gibanju lahko zaustavlja? Domnevam, da lahko...

Ker če je opazoval nihanje lestenca, je le-ta delal vedno krajše nihaje in se končno ustavil. Domnevam, da je v normalnih razmerah moral lestenc nihati le malenkost. Preden bi kaj ugotovil z žebranjem tiste molitvice, bi se že zdavnaj ustavil? Je torej lestenc kdo pognal? Je bil potres? Je to delal med obredom? ;-))

Na kratko moje vprašanje: enakomerno ne pomeni tudi nujno enako prepetuum mobile, a ne?

Lp, Ana

Objavljeno: 11.12.2006 13:57
Napisal/-a NIKKI
Nihalo v Pizi je vzbujal prepih, vendar je njegov nihajni čas ostal enak (v okviru njegovega merjenja). To je bilo veliko odkritje, pomembno za merjenje časa. Na tem svetu ni nič idealnega, zato se je nihanje iznihalo. Navadi se, da moraš nekatere stvari idealizirati, da jih potem lahko razložiš s preprostmi orodji. Vsega o nečem ne moreš niti opisati niti zvedeti. :wink: