kvark&abrakadabra

Zanima me...
Odgovori
NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

kvark&abrakadabra

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

To tema je namenjena zanimivim izrazom, ki jih veliko uporabljamo in ne vemo od kod prihajajo.
Najprej od kod je kvark?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: kvark&abrakadabra

Odgovor Napisal/-a shrink »

NIKKI napisal/-a:To tema je namenjena zanimivim izrazom, ki jih veliko uporabljamo in ne vemo od kod prihajajo.
Najprej od kod je kvark?
Ime "kvark" (ang. quark) je leta 1964 predlagal ameriški fizik Murray Gell-Mann, ko so mislili, da obstajajo le 3 vrste osnovnih delcev, potrebnih za sestavo hadronov. Sposodil si ga je iz romana Jamesa Joycea "Finnegan's Wake" in sicer iz povedi: "Three quarks for Muster Mark".

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

iz wikipedije:
Kvark
Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Kvarki predstavljajo eno od družin delcev, manjših od atoma, za katere po vsem sodeč kaže, da so osnovni in nedeljivi gradniki snovi. Druga taka družina so leptoni. Delci, sestavljeni iz kvarkov, so hadroni; znana zgleda zanje sta proton in nevtron.

Kvarke so doslej našli le v skupinah po dva, tri in pet kvarkov. Vsi napori, da bi odkrili samostojne kvarke, ki potekajo od leta 1977 dalje, so bili do zdaj neuspešni. Kvarki se od leptonov razlikujejo po električnem naboju, ki ni večkratnik osnovnega naboja: medtem ko imajo leptoni, kot sta npr. elektron ali mion, naboj +1, 0 ali -1 osnovnega naboja, imajo kvarki naboj +2/3 ali -1/3 osnovnega naboja (antikvarki pa -2/3 ali +1/3). Vsi kvarki imajo spin 1/2.

Za zdaj poznamo šest kvarkov treh generacij (v teku je iskanje četrte generacije kvarkov).


za več:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Kvark

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mene pa zanima, od kod izvira pozdrav "Servus!", ki ga pogosto uporabljajo Štajerci.

Sodelavec (Ljubljančan) me je razsvetlil, da ta beseda ne pomeni nič drugega kot: "Suženj!", saj je beseda latinskega izvora. Priznam, da sem - kljub aktivnemu znanju italijanščine - pomislil na vse drugo prej, kot na ta pomen. Ker se mi do sedaj še ni ljubilo brskati o tem po internetu, bi prosil za razlago in to predvsem tiste, ki ta pozdrav uporabljajo. 8)

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Kot štajerc izgovarjam besedo servus kot ''serbus'' ali včasih ''seos''.
Suženj? To serve pomeni služiti v angleškem jeziku. :?:

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Wikipedia pravi:
Servus (Hungarian: Szervusz, Polish: Serwus, German: Servus) is a salute, which has its origins in the Latin word for servant or slave (Servus). It is used in former Austro-Hungarian Empire, especially in Austria, Hungary, Transylvania (part of Romania), and in Germany and Poland. The phrase is an ellipsis meaning, "I am your servant" or "At your service".


In Southern Germany, Bavaria, and Austria, Romania, Servus is an informal way of expressing "hello" or "goodbye" depending on the context.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

sevus je latinski izraz: suženj. zlo popularn je med glasbeniki, ki s tem simbolično izražamo podrejenost bolšemu. ubistvu lep slovenski prevod bi bil :sluga pokoren.

Uporabniški avatar
Majstor
Prispevkov: 87
Pridružen: 22.3.2004 19:03
Kraj: near the white kiosk
Kontakt:

Re: kvark&abrakadabra

Odgovor Napisal/-a Majstor »

NIKKI napisal/-a:To tema je namenjena zanimivim izrazom, ki jih veliko uporabljamo in ne vemo od kod prihajajo.
Najprej od kod je kvark?
zdej ko ko vemo kaj pomeni kvark, bi bilo lepo vedeti kaj pomeni še ostalo :wink:

lp

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Ime "kvark" (ang. quark) je leta 1964 predlagal ameriški fizik Murray Gell-Mann, ko so mislili, da obstajajo le 3 vrste osnovnih delcev, potrebnih za sestavo hadronov. Sposodil si ga je iz romana Jamesa Joycea "Finnegan's Wake" in sicer iz povedi: "Three quarks for Muster Mark".
Kar je popolnoma pravilno joyce je živel kar nekaj let v Trstu pred I. svetovno vojno, kjer je opazil, da živi tudi veliko Nemcev, za Slovence se ni menil.
Pri nemški besedi [/b]quark gre za navadno skuto.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

genion napisal/-a:Kot štajerc izgovarjam besedo servus kot ''serbus'' ali včasih ''seos''.
Suženj? To serve pomeni služiti v angleškem jeziku. :?:
Ja, verjetno me je tudi to begalo: večinoma sem slišal "serbus" oz. ''seos'' in nisem mogel tega povezati s "servus". Sicer pa je razlaga na wikipediji dovolj zgovorna in pozdrav (kakor sem sumil) res izhaja iz rimskih časov. 8)
NIKKI napisal/-a:Kar je popolnoma pravilno joyce je živel kar nekaj let v Trstu pred I. svetovno vojno, kjer je opazil, da živi tudi veliko Nemcev, za Slovence se ni menil.
Pri nemški besedi quark gre za navadno skuto.
Zanimiva povezava. Morda ima Joycev "quark" res izvor v nemški besedi za skuto. :) BTW: V seriji Star Trek - Deep Space 9 se lastnik bara in kockarnice na vesoljski postaji, sicer pripadnik Ferengijev, kliče "Quark". Ker gre za SF serijo, so avtorji ime po vsej verjetnosti pobrali iz področja fizike. 8)

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Star trek je poln teh fizikalnih pojmov. Najbolj mi je pa v spominu ostal fotonski torpedo :D

Odgovori