vprasanje o fakulteti

Zanima me...
Odgovori
Adelaida

vprasanje o fakulteti

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

oi!
sem zez hrvaske ampak upam da me boste vse zastopli ce prav se ne vem pogovarjat v slovenscini. kr sem odlocila da grem na fiziko, sedaj se moram odlucit v katero dezelo-hrvasko ali slovenio. eni mi pravjo da je fax boljši v sloveniji, eni pa da je boljiši v hrvaski. zato bi rada studente fmf-a prasala kako im je tam in kaj oni mislio kr upam da oni vseeno najbel vedo. zahvalna vam bom za sve informacije in nasvete.

Timotej

študij fizike

Odgovor Napisal/-a Timotej »

Živjo!

Sicer nisem redni obiskovalec teh strani, vendar ti z veseljem pomagam. Pravkar sem končal prvi letnik fizike v ljubljani, zato ti sicer ne morem povedati vsega kar želiš vedeti, lahko pa ti povem kaj o prvem letniku. Morda pa bi bilo še bolje, če si kar ogledaš stran http://www.arnes.si/~tmaros/ in si tam prebereš nekaj osnovnih informacij, da ne bom zgubljal besed. Če pa te zanima kaj več pošlji e-mail, ki ga najdeš pod rubriko avtor.

Upam da sem ti pomagal.

LP,

Timotej

Adelaida

link

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

Živjo, Timotej!
Hvala ki si mi hotel pomagat, ampak mi niče slediti link ki si mi ga dal. Če lahko, poglej ce si ga prav napisou in mi posli pravga ce je s tem res kaj narobe. Drgace me pa zanima astrofizika (posebno crne jame) in mi lahko tudi samo poves ce se na fmf-u lahko specijaliziras na tem podrocju ali ne. si ti na fmf-u ali kiri drugi fakulteti? kaj pa tebe zanima?
Hvala se enkrat in lepo se jemej

miha

Odgovor Napisal/-a miha »

Ojla! Fizika je kar zanimiv studij, ampak ce se bos odlocila zato se lahko ze kar v naprej sprijaznis s tem, da se bos mogla kar veliko ucit. 1. in 2. letnik sta taka, da imas predavanja skupi z vsemi ostalimi smermi in se spoznavas s spolosnimi podrocji fizike. V 3. in 4. letniku pa pride specializacija v tvoji smeri. Sicer pa se moras zavedati, da je tezko dobiti sluzbo kot astronom, vsaj tu v Sloveniji je tako. Zato imajo astronomi tudi nekaj pedagoskih predmetov, tako da v skrajnem primeru lahko tudi ucijo fiziko na solah. Upam da sem ti kaj pomagal, ce te pa se kaj zanima, pa kar vprasi...

Adelaida

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

oi!
so me vec upozarjali da se bom morala veliko ucit, ampak to prav zaprav i ni problem kr me i fizika sama po sebi zanima. in vem da ne vem kako to resno zglida in da mi se mogoce nebo dopadlo kot zdaj mislim, ampak sem optimisticna.
vem da se tesko zaposliti kot astronom, ampak upam da bom uspela dobit kako-tako sluzbo, v skrajnem primeru-kot ti praves-na soli.
kaj je pa s kemijo? a je to obvezen predmet ali izborni in kako dolgo?
a se lahko najde kako delo dok studiras a da ni kelnarenje? in kaki pa so profesorji?
thx

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Praviš, da se kot astronom težko zaposliš v Sloveniji. Kje se pa sploh lahko zaposliš, če si neki fizik? Kolko jaz vem maš Jožef Štefan, Univerzo, TRIGO in JEK. Razen, če ti je želja učit na kaki gimnaziji pokavce, ki ne znajo iksa iz enačbe izrazit. Sploh pa, kakšne so kaj plače? Timotej, kakšne so recimo kaj tvoje ambicije po končanem študiju?

Adelaida

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

kaj se tice zaposlenja, to je res problematicno, razen ce ne zavrsis magisterij in doktorat. zdi mi se da pol polno lazje dobis delo. kaj se tice pa plac:
About how much would an astrophysicist make in one year's time?
The Answer
Your question about an astrophysicist's salary is not easy to answer. There are many factors which determine a scientist's salary -- such as: do you work for an academic institution, private industry, or the government? how many year's ago did you obtain your Ph.D.? in the United States, what part of the country do you live in? All of these factors, and many more, will affect how much your annual salary is.
I can tell you this....every couple of years, there is a survey of scientists working in the United States who have obtained their Ph.D. within the previous two years. The salaries of these folks are averaged into values which "should" be representative of what an astrophysicist makes when starting their career (but it is still not sensitive to what part of the United States one lives in!). The latest values I saw were that the average starting salary for an astrophysicist working at an academic institution was about $40,000 US; for working in private industry, it was about $50,000 US.
ampak to se odnosi na place v usa. ce te pa to resno zanima, upam da dnar ni pomemben.
lp a

Uporabniški avatar
uros
Prispevkov: 94
Pridružen: 13.4.2003 14:49

Odgovor Napisal/-a uros »

Ima morda kdo kakšne podatke o tem koliko jih letno konča študij fizike? Ali pa o tem koliko ljudi letno zaposli IJS, TRIGA, JEK ali Univerza v Ljubljani in Mariboru?

Uporabniški avatar
zupan
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 141
Pridružen: 30.9.2002 9:18

Odgovor Napisal/-a zupan »

uros napisal/-a:Ima morda kdo kakšne podatke o tem koliko jih letno konča študij fizike?
Mislim, da je vpis na vse smeri FMF, oddelek za fiziko, okoli 120 studentov letno (od tega je astronomov bore malo, le eden, dva). Od teh 120-tih je kar nekaj ljudi vpisanih le zaradi statusa, stevilka studentov, ki se tudi prikazejo na predavanja, pa je po moji grobi oceni tam nekje okoli 80. Mislim, da jih potem od teh diplomira letno okoli 40.
uros napisal/-a: Ali pa o tem koliko ljudi letno zaposli IJS, TRIGA, JEK ali Univerza v Ljubljani in Mariboru?
Obicajna pot v akademske vode pelje preko programa Mladih raziskovalcev in Asistentov stazistov (ce slednji sploh se obstaja ne vem). Razpis za mlade raziskovalce objavi Ministrstvo za Solstvo Znanost in Sport RS vsako leto, na podrocju fizike je, mislim da, mest 12 za celo Slovenijo. Ljudi kandidirajo instituti in fakultete, nato pa na Ministrstvu odlocijo, kdo dobi denar. Minimalno povprecje je 8.0, na nekaterih oddelkih/institutih zahtevajo tudi 8.5, kdor je izbran na razpisu za mladega raziskovalca pa ima- placan podiplomski studij, dobiva placo + njegov oddelek prejema denar za administracijo, potne stroske, material itd... Ta program traja 4 leta, do koncanega doktorata, nato pa je pot manj jasna. V glavnem jih ima od mlajsih raziskovalcev le zelo malo sluzbe za nedolocen cas (vecinoma na fakultetah), vecina pa jih je na enoletnih pogodbah, kar npr. poleg same negotovosti glede prihodnje sluzbe povzroca tudi probleme pri najemanju kreditov, itd..

Je pa res, da med mojimi kolegi ni nikogar brezposelnega, tisti, ki ne delajo v akademskih vodah, so vecinoma odsli v kaksne racunalniske firme, nekaj jih je tudi v drzavnih sluzbah, nekaj jih je celo v Leku. Pravijo pa tudi, da je s koncanim doktoratom iz fizike (npr. iz podrocij kjer morajo obdelovati veliko kolicino podatkov npr. v eksperimentalni fiziki delcev, ali pa imajo opravka z nelinearnimi sistemi, npr. v kaosu) precej lahko dobiti sluzbo v ekonomiji (banke, borza), seveda z nekaj dodatne ekonomske izobrazbe. Ce vas torej veseli studij fizike, poleg tega pa vseeno sanjate o kupih denarja v prihodnosti, studij ekonomije morda vseeno ni prava odlocitev :-)

Glede primerjave med FMF v Ljubljani in Fizickim odsjekom PMF v Zagrebu, pa: (ceprav bom tu verjetno malce pristranski, saj situacijo v Zagrebu poznam le iz druge roke), fakulteta v Lj. je sicer nekoliko manjsa, tako da Zagrebska fakulteta pokriva vec podrocij, so pa podrocja, v katerih je Ljubljanska fizika boljsa od Zagreba (kaos, eksperimentalna fizika delcev, tekoci kristali,...) Poleg tega se mi zdi, da je studij na FMF nekoliko bolj kondenziran, medtem ko se vam v Zagrebu zlahka vse skupaj bolj zavlece (se posebno njihov doktorski studij traja in traja...). Glede astrofizike pa: na FMF je skupina pod vodstvom prof. Cadeza, ki se ukvarja z astofiziko (akrecijski diski okoli crnih lukenj, merjenje newtonove konstante in raziskovanje nevtronskih zvezd), vendar pa so sama predavanja iz astrofizike prilagojena stevilu poslusateljev. Kako je s tem v Zagrebu pa na zalost ne vem.

Adelaida

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

Kaj se tice primerjave fmf-a i pmf-a se strinjam z zupanom. slisala sem da se tan studiranje dost putu otegne na kakih 8 let in so mi sami studenti pmf-a rekli da je nakon drugega leta sve demotivirajoce in neorganizirano. povrh sega so mi pa se rekli da sploh niso sigurni ce se tam lahko diplomira astrofizika. seveda, vsakdo ima svoj subjektivan dozivljaj fakultete, ampak mi se vseeno zaradi sega tega mi zdi da je fmf boljsi. zdi mi se da slovence opcenito bel drzijo do izobrazbe kot mi hrvati.
lp, A

Timotej

Se opravičujem za zamudo

Odgovor Napisal/-a Timotej »

Lep pozdrav vsem skupaj! Adelaida, opravičujem se za zamudo, ampak bil sem na vašem, hrvaškem, morju :) Ja link je bil res napačen. Pri www bi morala biti se ena dvojka.. Torej http://www2.arnes.si/~tmaros/
Drugače pa nimam ničesar več za pripomnit, se mi zdi da je zupan precej izčrpno povedal vse in ne vem kaj bi dodal. Mogoče edino odgovor urošu. Jest sem študent pedagoške smeri in mislim da se ve kaksne so ambicije pedagoga. Lepo bi blo ce bi dobil sluzbo kot profesor na gimnaziji ker me to pac veseli, ampak nikoli ne ves kam te zanesejo poti v zivljenju :)
Evo, zdej pa ne vem vec kaj napisat tako da recem vsem se to: LEP ZADNJI MESEC POČITNIC VAM ŽELIM!

Lp :)

Adelaida

Odgovor Napisal/-a Adelaida »

Ahoj!
kr nekaj casa me ni blo na netu kr sam skurila modem :? .
samo bi vam vsem hotela zahvalit za nasvete. res ste mi pomagali in sem odlocila da grem na fmf.
uzivajte!
lp a

morphoid

Odgovor Napisal/-a morphoid »

Mislim, da je boljše če greš študirat na Hrvaškem, ker večina kjig ki sem jih do sedaj prebral so bile hrvaške. In te so bile do sedaj najbolje napisane z najboljšo razlago (jaz sem iz slovenije).

anaja
Prispevkov: 4
Pridružen: 8.2.2004 15:07

Odgovor Napisal/-a anaja »

prebrala sem dost hrvaskih knjig o astronomiji, ampak so mi bolj vsec strani autori (posebno hawking). mogoce da imamo boljse knjige, ampak ne vem ce je to zaradi boljse izobrazbe.
bla sem na raspisima na fmf-u, ful mi se dopade. sla bom tudi v zg pogledat, ampak ce ni mogoce diplomirat astrofiziko, zg sploh ne prhaja v obzir. ce je pa mogoce, bom pa vidla ce prav mi se zdi da vas bom prsla pogledat na enih 5 let ali pa se vec :wink:
lp, adelaida

iztokiom

Odgovor Napisal/-a iztokiom »

morphoid napisal/-a: je rekel, da je vecina knjig hrvaskih
pa se kaj. od tega sta bili najbrz le dve dobri (srbska uscumlic/milicic - ene vaje iz analize.... in se ena hrvaska za vaje iz fizike, ne vem avtorja apsen ali nekaj takega). v glavnem, po prvem letniku so te knjige neuporabne.

res pa je, da so prav vse v anglescini (od vkljucno 3. letnika naprej). in se pricakuje, da jo vsak obvlada (en seminar v 4. letniku je treba predstaviti in zapisati v anglescini).

sicer pa, dejstva je predstavil ze 'zupan'. dodajam se to, da je glede astrofizike prof. Cadez sicer vrhunski strokovnjak, sama smer astro-fizika pa IMHO ni ne-vem-kako visoko znanstvena. bolj je poudarek na astronomiji kot na pravi astro-fiziki (pa ceprav so tudi resni predmeti: Cadezeva teorija gravitacije, npr.).
Dobri astrofiziki so itak najprej pravi fiziki, sele potem se usmerijo v astrofiziko, ko so ze dovolj podkovani v matematiki in podobnem.

iztok, 4. letnik fizike, ma-fi smer. FMF

Odgovori