Bliža se čas, ko se maturantje moramo odločiti, kje bomo gulili klopi nadalnja štiri leta. Težko je dobiti objektivne informacije, saj je logično da bo vsaka struja propagirala samo sebe.
Sem tipično naravoslovno usmerjen "šolar", od kar pomnim Zato ni nobene dileme o tem, da bi šolanje nadaljeval na enem izmed naravoslovnih faksov. Problem je le na katerem.
V mislih imam FMF-fizika, FS-strojništvo, FRI-računalništvo in matematika, FE-elektrotehnika, FKKT-biokemija.
Kaj od tega priporočate in zakaj? Prosim upoštevajte argumente kot so možnost zaposlitve, neenoličnost dela in navsezadnje zaslužek.
To je seveda tud vprašanje. Ravno zato tudi razmišljam o možnosti, da bi se vpisal na fiziko in kasneje končal na strojništvo, baje je to mogoče.
Toda bolj me zanima, katero od teh smeri bi zbrali vi. Kje je perspektiva, raziskovalno delo+aplikativna uporaba tega in navsezadnje seveda soliden zaslužek.
Študirat pejte primarno zato, ker vas določena stvar res zanima.
Problemov s službo v naravoslovnih vedah mislim da večinoma ni, vendar vsekakor se ne sme nikjer pričakovat da vam bo vse na pladnju servirano.
Tako da moj nasvet je, pojdite študirat tisto, kar vas najbolj veseli.
no, ker je tema ravno odprta bi jaz rad vprašal malce več o študiju fizike.
na uradni strani oddelka za fiziko pravi takole
Različne smeri študija so: naravoslovna smer, tehnična smer, matematično-fizikalna smer, astronomija, geofizika, meteorologija, pedagoška smer, fizika trdne snovi, fizika osnovnih delcev, elektrooptika, jedrska tehnika in biofizika.
torej obstajajo vse te smeri na FMF-u?
mene zelo veseli kvatna fizika, črvje luknje, e=mc^2 in vse povezano s tem (sej vem, da vse to ni ista smer/veja fizike).
a torej obstaja na FMF-u taka smer študija, ki bi zajemala vse to??
Dodiplomske smeri so matematičnofizikalna, naravoslovna, tehnična, astronomsko-geofizikalna, meteorološka, pedagoška. Ostalo so podiplomske. (www strani bodo kmalu prenovljene, kjer bo vse malo bolj jasno). Na dodiplomcu obstaja tudi izbirna smer, kjer se odlocas med vsemi izbirnimi predmeti katerekoli smeri. Leta 2008 pa bo najbrz ze stekel prenovljeni bolonjski program.
Na splošno bi svetoval glede študija fizike na FMF.
Če ste bolj aplikativne, praktične, poslovne sorte, vsekakor svetujem študij do diplome. Potem lahko, če se pokaže, presedlate skoraj kamorkoli, fajn možnost je ekonomija, finance, recimo (a la Mrkaic). Na podiplomca na fiziki pa, če vas res vleče v znanost in raziskovanje.
Bistveni sta dve stvari: brez trdnosti in delovnih navad ne boste popolnoma izkoristili študija. Pa še: veze v podjetjih, firmah, institutih, borzi, itd je treba iskat samoiniciativno in dovolj zgodaj, še pred absolventom. Če samo na predavanja in vaje hodiš, gre to mimo.
Še glede smeri:
če imate veselje z računalniškim modeliranjem (simulacije), je prava zadeva matematičnofizikalna smer. V zadnjem času je popularna tudi astronomsko-geofizikalna. Znanstvena klasika je naravoslovna, ki pa skoraj nima računalniških predmetov. Tehnična je fajn za aplikativce, za računalniške aplikativce pa seveda matematičnofizikalna.
zirko napisal/-a:
V mislih imam FMF-fizika, FS-strojništvo, FRI-računalništvo in matematika, FE-elektrotehnika, FKKT-biokemija.
Kaj od tega priporočate in zakaj? Prosim upoštevajte argumente kot so možnost zaposlitve, neenoličnost dela in navsezadnje zaslužek.
Vsi poklici (delovna mesta povezana z njimi), ki jih dajejo ti naravoslovno-tehnični študiji, so v Sloveniji zaenkrat deficitarni, zato z zaposlitvijo vsaj v naslednjem desetletju ne bo težav.
(Ne)enoličnost dela je po moje bolj stvar percepcije posameznika, glede zaslužka pa samo: dobri kadri so tudi primerno plačani.
svetujem fiziko, matematicnofizikalno smer. to je bila tudi moja smer. modelska analiza je zakon za nekoga, ki ga zanima modeliranje in racunalnisko simuliranje cesarkoli.
Pritrjujem svensku. Mafijska smer na fiziki je odlicna, ce te zanima modeliranje na racunalnik in ce se hoces izogniti strogo prakticnim vejam fizike (beri: praktikum).
Na FRIju ne bos izvedel o programiranju nic vec kot na fiziki, le bolj teoreticno bo, cesar pa v praksi ponavadi ne rabis. Ce si neodlocen je pa sploh fizika najboljsa moznost ker ima veliko smeri, med katerimi na zacetku ni tezko prestopit (samo kak izpit moras se narest), lahko pa izberes izbirno smer kjer si sam sestavis predmetnik (no, ni cisto poljuben).
no jaz sem komaj zaključila osnovno šolo pa že razmišljam o tem kam bom šla po gimnaziji pač otežujem si življenje s trenutno še nepotrebnimi stvarmi...si pa želim iti na astronomijo pa me vsak ki to sliši le zasuje z besedami kot so: "ne dobiš dovolj denarja...", "v življenju si z astronomijo ne moreš prav nič pomagati..." , "v sloveniji niso prave možnosti..." in še bi lahko naštevala. pa me zanimajo tudi kakšne pozitivne stvari... saj ne da jih sama ne najdem ampak me še od drugih zanima
no pa če mi lahko kdo pove kaj o vpisu (kam) in tudi o poteku šolanja
Predvsem se ne obremenjuj s tem ali je moznost zaposlitve ali je ni, vazno je kaj ti hoces studirat, delo se ze najde. V sloveniji je tudi precej dobrih astronomskih drustev tko da situacija ni grozna.
Res pa je da se bo skozi gimnazijo tvoja zelja o studiju se spreminjala, predvsem zato ker izves nove stvari , ki te tudi pritegnejo in bolj natancno spoznas kaj te caka v doloceni smeri.
Sicer pa, ZdravaPamet, jaz sem bil že v prvem letniku, pred letom pa pol, prepričan, kaj bom študiral. Danes sem še samo bolj odločen. Moram pa reči, da s(m)o ljudje, ki vedo, kaj želijo študirati tako trdno, redki.