Literatura na FMF fizika

Zanima me...
Odgovori
Vitamin-B
Prispevkov: 8
Pridružen: 26.1.2008 19:56

Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Vitamin-B »

Vpisal sem se na FMF-fiziko, prvi letnik in mislim ostati vsaj do konca 1. stopnje. Izbirna predmeta imam zaenkrat kemijo 2 in rač. orodja v fiziki. Astronomija pa je pri meni povsem izključena. Imam nekaj čez 200€ bonusa, za katerega si moram v naslednjih dneh izbrati knjige, ki jih želim imeti.

Zato me zanima, katere knjige priporočate, da si izberem za študij (edini pogoj je, da se prodajajo v Sloveniji oz. imajo slovenskega uvoznika). Knjige so lahko tudi splošne - ne nujno specifične za študij. Zaželjeno je tudi, da je katera v angleščini (vendar za prvi letnik bolj zaradi vadbe jezika, kasneje pa za splošno rabo in študij). Kakorkoli, zanima me, kaj naj si izberem.

Hvala lp

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kdo že uči v prvem letniku? Seliger, Mrčun? Mislim, da niti ne boš rabil literature. Sicer pa ti bodo že povedali na prvi, drugi uri predavanj. Najbrž se bodo omenjali Strnadovi učbeniki za fiziko, kakšen tuj učbenik (Halliday - Resnick, recimo), za analizo standardno Rudin: Principles of mathematical analysis, itd.
Seveda ne smeš pričakovat, da se tuje knjige prodajajo v Sloveniji, učbeniki v slovenščini pa bolj ali manj ostajajo na elementarnem nivoju, saj veš: za prvi letnik, mogoče za kakšen predmet iz drugega, več pa skoraj ne.
Vsekakor pa ti priporočam, da preden kupiš učbenik, si ga oglej v knjižnici. To velja tudi za Strnadove in vse druge slovenske učbenike.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Edina obvezna stvar (brez tega bos tezko prezivel) je Bronstejn - matematicni prirocnik. Ta je neprecenljiv, prav ti pride povsod, zato ne glej na ceno :) Ne vem ce se prodajajo tudi malo verzijo, ce jo, priporocam, ker v ta veliki ni veliko vec notri, razen par kil.

Ostalo pa tako: ne bo zelo hudo, ce si bos vse izposojal v knjiznici, ker pri 90% predmetov itak predavanja in vaje zadostujejo.
Vseeno pa toplo priporocam:
A. Kodre, I. Kuscer - Matematika v fiziki in tehniki (mafija, zelo uporabna zadeva in edina v slovenscini)
S. Zumer, I. Kuscer - Toplota (za termodinamiko in statisticno fiziko, tudi edina v slovenscini, rada poide iz prodaje)

Ta dva prideta prav splosno, bolj kot prirocnik kot ucbenik, vse do diplome in se kdaj.

Pametno je imeti tudi prva dva strnada za fiziko, tako, da imas eno standarden vir za osnove fizike, lahko tudi vse 4. Ni pa nujno, ker predavanja pokrijejo vse, saj gre vendar za ciste osnove. Vidava (Visja matematika I,II,III) si skoraj nujno izposodi v knjiznici vsaj enkrat (ne nujno ko ti voda tece v grlo, ampak za boljse razumevanje in ozadje), kupovat pa nima smisla.

Nad nivojem 2. letnika (no, bolonja ne vem kako ima) pa itak ni nobenega slovenskega ucbenika vec. Tuje ucbenike priporoci profesor v zacetku letnika. Vecinoma delajo strogo po enem. Nikakor pa se ne splaca nicesar od tega kupovat. 14 dni pred izpiti/kolokviji si izposodis in to je to. Lahko pa vse potegnes ilegalno iz interneta. Ni sicer udobno brati z zaslona, imas pa vsaj na voljo ce potrebujes.

Tako da Bronstejn, Kodre, Zumer obvezno (od tega je le Bronstejn drag - kupis v konzorciju, ostala dva kupis na faksu v pisarni za tisk). V tistih 200 evrov brez problema stlacis se vse 4 strnade, pa se bo kaj ostalo.

Vitamin-B
Prispevkov: 8
Pridružen: 26.1.2008 19:56

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Vitamin-B »

Najprej hvala za odgovore :D

Bronštajna sicer imam še od mame (20 let star), pa me zanima, če se je toliko stvari popravilo od takrat (spremenili izrazi, odpravile morebitne napake ipd.), da bi bilo smiselno imeti novega?

Vse knjige, ki so v temi, si bom ogledal. Zanima pa me še, katere so tiste tuje knjige, ki se bodo uporabljale v višjih letnikih ter še mogoče kakšna stvar za splošno rabo...

lp

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vitamin-B napisal/-a:Bronštajna sicer imam še od mame (20 let star), pa me zanima, če se je toliko stvari popravilo od takrat (spremenili izrazi, odpravile morebitne napake ipd.), da bi bilo smiselno imeti novega?
Vsa matematika obravnavana v tem priročniku je tako dorečena, da si lahko brez skrbi. Tudi sam imam skoraj 20 let starega (letnik 1990) in glede na to, da gre pri njem za 11. ponatis, gre pač pričakovati, da tudi ni napak (vsaj do sedaj nisem nobene očitne opazil). Nenazadnje gre za prevod zelo uveljavljenega in v več jezikov prevedenega ruskega priročnika.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Vitamin-B napisal/-a:Najprej hvala za odgovore :D

Bronštajna sicer imam še od mame (20 let star), pa me zanima, če se je toliko stvari popravilo od takrat (spremenili izrazi, odpravile morebitne napake ipd.), da bi bilo smiselno imeti novega?

lp
Ta je se boljsi, takrat niso stokilskih delali. Se prikrade kaksna napaka, ampak vecinoma je stvar v napacnem simbolu ali kaj takega.

Vitamin-B
Prispevkov: 8
Pridružen: 26.1.2008 19:56

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Vitamin-B »

Sem preveril in ugotovil da je še občutno starejši - iz 1980, 6. izdaja. tak temnozelen priročnik, tako da sem znova v dvomih.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Brez panike, matematika se ne spreminja. Moj je letnik 1972 pa ni nic narobe z njim.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mimogrede: Tuje knjige/učbenike si lahko ogledaš (večino) na amazonu preko "Search Inside". Osebno to stalno prakticiram, ko je recimo citirana kaka knjiga, ki je nimam na dosegu roke. Seveda je omejen pogled na par zaporednih strani, vendar ni panike, saj lahko pod "search" daš poljubno številko strani (na kateri začenjaš pregled) in tako lahko pregledaš/prebereš celo knjigo. 8)

Vitamin-B
Prispevkov: 8
Pridružen: 26.1.2008 19:56

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Vitamin-B »

Vredu, potem novi matematični priročnik odpade.
Kaj (poleg Kodreja, Zumerja in Strnadov) še predlagate za teh dobrih 200€ oz. katera tuja dela naj si ogledam? (nek uvoznik se bo že našel, ak jih ne prodajajo v Sloveniji)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ce ze res moras zapravit, potem predlagam klasiko: zbirka Landau–Lifshitz, vsebuje vec zvezkov iz vseh podrocij fizike. Stvarv vcasih seze tudi nad nivo dodiplomskega studija, ker stvari obravnava v celoti, brez zamolcanih podrobnosti. S tem bos z najmanj knjigami pokril najsirse mozno podrocje. Tudi kvaliteta ni vprasljiva, avtorji so priznani fiziki 20. stoletja. Preberi http://en.wikipedia.org/wiki/Lev_Landau, se spodobi da imas na polici. Za nabavo poglej na amazonu. Vseeno pa predlagam da si najprej izposodis kaksno izmed knjig v knjiznici in pogledas kako izgleda, samo ne se ustrasit.

Aja, sproti bos tudi vsako leto verjetno nabavil nekaj "zelenih" mehko vezanih knjizic "zbirka izbranih poglavij iz fizike", vecinoma so to zbirke kolokvijev, resene naloge, pa tudi kaksen ''ucbenik'' se najde. Vecinoma so po jurja.

Vitamin-B
Prispevkov: 8
Pridružen: 26.1.2008 19:56

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Vitamin-B »

Aniviller napisal/-a:Aja, sproti bos tudi vsako leto verjetno nabavil nekaj "zelenih" mehko vezanih knjizic "zbirka izbranih poglavij iz fizike", vecinoma so to zbirke kolokvijev, resene naloge, pa tudi kaksen ''ucbenik'' se najde. Vecinoma so po jurja.
Lahko še prosim pripišeš katere (najlažje bo, da napišeš šifre iz DMFA cenika). Da, morem zapraviti, ker imam pač to bonus za knjige in če ga ne izkoristim (v naslednjem tednu oz. dvema), pač nimam nič od tega. Prva stvar mi je, da pokrijem čimvečji del študija in da dopolnim fizikalno polico tudi za kasneje.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

32,41,42,44,35 pa skoraj v vseh smereh se 26 in 43. Pa verjetno tudi 30. 12 in 28 pa ne vem ce ima ravno smisel.
Iz tuje literature pride prav tudi
Goldstein - Classical Mechanics
kot studijska literatura. ker Landau&Lifshitz je bolj dodatna literatura.

Vidim, da je tudi zdajle problem ker elektronike pa enega strnada se ni v prodaji.

Vitamin-B
Prispevkov: 8
Pridružen: 26.1.2008 19:56

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Vitamin-B »

Znova se zahvaljujem za odgovore.
Zanima me, če se še rabijo kake te knjižice za matematiko (ali kaj drugega) in katere?
Iščem pa tudi (ne za študij) knjigo, ki je čim novejša in vsebuje vsa zadnja pomembnejša odkritja in teorije v kvantni fiziki (lahko tudi v angleščini).

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Literatura na FMF fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Po zelji lahko vzames se tiste vaje iz algebre in analize. Je pa problematicno spekulirat o tem - za visje letnike je vecinoma jasno kaj se rabi, ker so ustaljeni asistenti in malo literature. Za prvi letnik je pa cisto odvisno koga imas, pa se ti se vsako leto menjajo.

Za kvantno mehaniko bos imel pa problem. Revolucionarnih odkritij ni veliko in so ponavadi opisana sproti v priznanih revijah. Teorijo ima pa itak vsak svojo, tudi na fmf (in zaenkrat so vse enako pravilne / napacne). Se vedno je v veljavi standardni model, ki je star ze skoraj pol stoletja, le zakrpajo ga vsake toliko casa. Vseeno je precej dobrih poljudnih knjig. Poleg znanih Hawkingovih knjig je tu se ne tako stara "Anton Zeilinger - Einsteinova tančica", nekaj ima Brian Greene, pa se kaj bi se naslo. Poglej rubriko "knjige" na kvarkadabri, http://www.kvarkadabra.net/index.php?topic=knjige, mislim da je zbirka kar podrobna.

Odgovori