Pons asinorum

Zanima me...
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Rock »

Kljub vsemu še vedno ne vem, kaj pomeni rek "oslovski most". - Obstaja ena knjiga o tem (od dr. M. Vidmarja); leksikoni pravijo, da je to pripomoček ob duševni lenobi; pogledal sem v ang. vikipedijo; Slovenci imamo za o.m. Pitagorov izrek, drugi narodi imajo tudi drugo. - A kot da bi rek pomenil nekaj globjega, ezoteričnega - a kaj je to?

Hvala za pomoč.


LP Rock

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Roman »

Si v Wikipedijo že pogledal? http://en.wikipedia.org/wiki/Pons_asinorum

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Rock »

Da. Sem pogledal v ang. vikipedijo, in tudi v ostale vire - kar vse si si lahko prečital.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ah, spet ista zgodba: Po vsej sili hočeš najti "interdisciplinaren" pomen (tokrat za "pons asinorum"), za kar sem ti že povedal, da je nesmiselno početje.

Osnovni (prvotni) pomen pons asinorum je ime petega izreka Evklidovih elementov (300 pr. n. š.); to si si lahko prebral tudi na angleški wikipediji. Pojasnilo pa najdeš tudi v slovenščini, npr. tu:

http://uc.fmf.uni-lj.si/mi/httpdoc/br/mat.htm#n2

Pomeni, ki jih sam navajaš (za besedno zvezo "oslovski most"), so se v slovenščini za vsakdanjo (ekspresivno in šolsko/žargonsko) rabo izoblikovali kasneje; to lahko preberereš v SSKJ. Strokovno (v geometriji - veji matematike) pa pomeni prej omenjeni izrek.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Roman »

Shrink, hvala za povezavo. Ampak ne morem si kaj, da se ne bi spotaknil, tokrat ob spiralo z imenom Spira Mirabilis. Zdi se mi namreč, da prva slika (z zaporedjem zlatih pravokotnikov - če niso sploh kvadrati) ne predstavlja logaritemske spirale. Če drugega ne, me moti nezvezno spreminjanje krivinskega polmera.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a shrink »

Zares ostro oko. Sicer se na to ne spoznam, ampak če sodim po tem:

http://en.wikipedia.org/wiki/Golden_spiral

potem je tisto res aproksimacija zlate spirale (recimo Fibonaccijeva spirala).

Kaj praviš?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, z aproksimacijo sem zadovoljen.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Rock »

shrink napisal/-a:Ah, spet ista zgodba: Po vsej sili hočeš najti "interdisciplinaren" pomen (tokrat za "pons asinorum"), za kar sem ti že povedal, da je nesmiselno početje.

Osnovni (prvotni) pomen pons asinorum je ime petega izreka Evklidovih elementov (300 pr. n. š.); to si si lahko prebral tudi na angleški wikipediji. Pojasnilo pa najdeš tudi v slovenščini, npr. tu:

http://uc.fmf.uni-lj.si/mi/httpdoc/br/mat.htm#n2

Pomeni, ki jih sam navajaš (za besedno zvezo "oslovski most"), so se v slovenščini za vsakdanjo (ekspresivno in šolsko/žargonsko) rabo izoblikovali kasneje; to lahko preberereš v SSKJ. Strokovno (v geometriji - veji matematike) pa pomeni prej omenjeni izrek.

Si zopet zgrešil. - Morda si bral knjigo od dr. M. Vidmarja o tej temi: nisi dobil nobene asociacije?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:
shrink napisal/-a:Ah, spet ista zgodba: Po vsej sili hočeš najti "interdisciplinaren" pomen (tokrat za "pons asinorum"), za kar sem ti že povedal, da je nesmiselno početje.

Osnovni (prvotni) pomen pons asinorum je ime petega izreka Evklidovih elementov (300 pr. n. š.); to si si lahko prebral tudi na angleški wikipediji. Pojasnilo pa najdeš tudi v slovenščini, npr. tu:

http://uc.fmf.uni-lj.si/mi/httpdoc/br/mat.htm#n2

Pomeni, ki jih sam navajaš (za besedno zvezo "oslovski most"), so se v slovenščini za vsakdanjo (ekspresivno in šolsko/žargonsko) rabo izoblikovali kasneje; to lahko preberereš v SSKJ. Strokovno (v geometriji - veji matematike) pa pomeni prej omenjeni izrek.

Si zopet zgrešil.
:lol: In o pravilnosti razlag si upa na glas govoriti nekdo, ki je na začetku izjavil:
Rock napisal/-a:Kljub vsemu še vedno ne vem, kaj pomeni rek "oslovski most".
Bodi malo skromen in si priznaj, da če česa ne veš in zaradi tega sprašuješ ostale, nisi poklican za to, da bi sodil o pravilnosti dobljenih odgovorov oz. še huje: da bi vehementno zatrjeval, da je nek odgovor popolnoma zgrešen. In mimogrede: Moj odgovor je popolnoma na mestu, zgrešen je pa kvečjemu tvoj odnos in tvoja zmožnost dojemanja.
Rock napisal/-a:- Morda si bral knjigo od dr. M. Vidmarja o tej temi: nisi dobil nobene asociacije?
Ni mi treba brati Vidmarjeve knjige, da vem, o čem je govora, asociacija v zvezi s tabo (ki se nanaša na sam naslov te teme - in Vidmarje knjige), pa se mi je porodila že ob prvem tvojem oglašanju na tem forumu. :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Rock »

Ne bi bilo odveč, če ob priliki obiščeš Nemško-Avstrijsko-Veselje (aproksimativno).

(Ampak vseeno ne razumem: v kvarkadabri razpolagate z dobrim matematičnim znanjem; imate pa tudi poskuse na področju filozofije in metafizike; sicer pa tudi področje, kateremu bi se zlahka odpovedali /očitno nestrokoven pristop; in drugo/; toda če se srečate z vprašanjem - ne glede na to, ali je lažje ali težje - na katerega niste navajeni, ste praktično izgubljeni. - Korigirajte se.)

Lp
Zadnjič spremenil Rock, dne 23.4.2009 10:06, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:Ne bi bilo odveč, če ob priliki obiščeš Nemško-Avstrijsko-Veselje (aproksimativno).
Ne bi bilo odveč, če ob priliki obiščeš OŠ za odrasle (da osvežiš znanje matematike in jezikovnega razumevanja nasploh).
Rock napisal/-a:Ampak vseeno ne razumem: v kvarkadabri razpolagate z dobrim matematičnim znanjem;
Ja, dokazal si, da niti OŠ matematike ne obvladaš.
Rock napisal/-a:imate pa tudi poskuse na področju filozofije in metafizike; sicer pa tudi področje, kateremu bi se zlahka odpovedali /očitno nestrokoven pristop;
Ja, tudi o filozofiji se ti ne sanja kaj dosti, kot se je npr. izkazalo pri Tomažu Akvinskem. Zato nestrokovnost (bolje rečeno: ignoranco) pripiši raje samemu sebi.
Rock napisal/-a:in drugo/; toda če se srečate z vprašanjem - ne glede na to, ali je lažje ali težje - na katerega niste navajeni, ste praktično izgubljeni.
Tvoja vprašanja so vnebovpijoče neumnosti.
Rock napisal/-a:- Morali bi se korigirati.
Korigiraj se sam; tvoja "veleumna" razpredanja namreč niso vredna piškavega drobiža.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Rock »

Tudi spletne strani, ki ste mi jih sami nakazali (o pons as.), niso enolične, ampak govore o več možnih tolmačenjih.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:Tudi spletne strani, ki ste mi jih sami nakazali (o pons as.), niso enolične, ampak govore o več možnih tolmačenjih.
In to te preseneča? Seveda je več tolmačenj, saj je več pomenov.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a Rock »

Taki odgovori so kot neverbalna sporočila - pretehtajo nad formalnim.
Konkretno pa tak odgovor postavi pod vprašaj vse (ne samo zadevno temo, vse teme).

(V filozofskem simislu tak odgovor krši nč. protislovja, v logično-matematičnim pa ima tak odgovor tako težo, kot jo ima napačen izračun, ker je matematik pozabil na kako od relevantnih pravil. Posledična sinteza ni vredna počenega groša - zanesljivo pa kaže na naravo avtorja.)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Pons asinorum

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rock napisal/-a:Taki odgovori so kot neverbalna sporočila - pretehtajo nad formalnim.
Konkretno pa tak odgovor postavi pod vprašaj vse (ne samo zadevno temo, vse teme).
Spet nakladaš. Dobil si jasen odgovor o prvotnem (tudi strokovnem) pomenu sintagme "pons asinorum", kot tudi o pomenih, ki so se kasneje izoblikovali. Je pa popolnoma jasno, kaj se postavlja pod vprašaj: tvoja zmožnost dojemanja in razumevanja.
Rock napisal/-a:V filozofskem simislu tak odgovor krši nč. protislovja, v logično-matematičnim pa ima tak odgovor tako težo, kot jo ima napačen izračun, ker je matematik pozabil na kako od relevantnih pravil.
Bla, bla, bla. Že slišano s tvoje strani. Sicer pa naj te spomnim, da si že za tavtologijo nakladal, da krši načelo protislovja (in podobno). Ja, tvoja nakladanja imajo res težo; ampak zgolj infinitezimalno. :lol:
Rock napisal/-a:Posledična sinteza ni vredna počenega groša - zanesljivo pa kaže na naravo avtorja.
Oglaša se "velemislec", ki je zanesljivo dokazal, da njegovo znanje matematike in razumevanja jezika ne dosega osnovnošolskega povprečja. :lol:

Odgovori