Kje se je izgubil 1 euro?

Zanima me...
Odgovori
Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

kren napisal/-a:
Roberto11. napisal/-a:Ljudje v njej vidijo uteho, ne iščejo pa resnice.
Uteho pred čim?
Uteho pred takšnimi in drugačnimi omejitvami in izzivi, ki nam jih prinaša življenje. Življenje je nepredvidljivo, kar vzbuja strah in vera v nekoga, ki mu je mar in ki nas čaka po smrti, kompenzira ta strah.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roberto11. napisal/-a:
kren napisal/-a:
Roberto11. napisal/-a:Ljudje v njej vidijo uteho, ne iščejo pa resnice.
Uteho pred čim?
Uteho pred takšnimi in drugačnimi omejitvami in izzivi, ki nam jih prinaša življenje. Življenje je nepredvidljivo, kar vzbuja strah in vera v nekoga, ki mu je mar in ki nas čaka po smrti, kompenzira ta strah.
Menim, da je potrebno tudi nadaljevanje.

Nadaljevanje bo bolj optimistično: življenje prinese spoznanje, da je tudi lepo, ne samo naključno in grdo. - Zato iz Biblije izhaja (pravilna) ocena: Bog je ljubezen, a prav tako je na mestu tudi strahospoštovanje.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roberto11. napisal/-a:
Rock napisal/-a: Razvidnost je nekaj povsem drugega. To je specialni filozofski pojem s področja gnozeologije. Razvidnost je največji možen dokaz. Ni subjektivne narave. - Ti. "znanstveni dokaz" (empirični dokaz) je manj.
To mi pa res ni jasno....Da je filozofski pojem, ni pa subjektivne narave..... :)
A to pomeni, da računalniki filozofirajo in izražajo razvidnost ? :)
Razvidnost je največji mogoč dokaz. Empirični dokaz načelno ni tak, ker ne dosega visoke zahteve razvidnosti. - Vsak naravoslovec operira tudi z razvidnostjo. - Razvidnost je apriorne narave (čutne samo v toliko, da mora človek sprva empirično spoznati določeno zakonitost, toda ko jo doume, empirija odpade, ker ni več ne potrebna, ne pomembna - bi samo motila).
O Bibliji obstaja tako rekoč nešteto razprav, kaj pomeni njen tekst. Toda ni brez razloga "svet tekst": v Bibliji so opisane resnice (skrivnosti), zaradi česar je Biblija svetovni bestseller.
-------------
Da je nekaj "bestseller", še to ne pogojuje njegove resnične vsebine.
Čeprav je Biblija bestseller, to še ne pomeni nujno, da je resnična. Je pa močan dokaz (indic) za to.

In prodajna uspešnost ni edini dokaz, ki obstaja za utemeljenost vere. Dokazov je ogromno, so na vsakem koraku. Količina znanja in vera sta premosorazmerni.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Motore »

Rock napisal/-a:Čeprav je Biblija bestseller, to še ne pomeni nujno, da je resnična. Je pa močan dokaz (indic) za to.
Seveda kot je to dokaz za resničnost Harryja Potterja.
In prodajna uspešnost ni edini dokaz, ki obstaja za utemeljenost vere. Dokazov je ogromno, so na vsakem koraku/.../
Niti ne. (vem da potrebuješ argumente, na tem forumu jih je že veliko)

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a kren »

Roberto11. napisal/-a:
kren napisal/-a:
Roberto11. napisal/-a:Ljudje v njej vidijo uteho, ne iščejo pa resnice.
Uteho pred čim?
Uteho pred takšnimi in drugačnimi omejitvami in izzivi, ki nam jih prinaša življenje. Življenje je nepredvidljivo, kar vzbuja strah in vera v nekoga, ki mu je mar in ki nas čaka po smrti, kompenzira ta strah.
To je zelo zelo zelo težko preverljiva hipoteza. :wink:

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

Rock napisal/-a: Čeprav je Biblija bestseller, to še ne pomeni nujno, da je resnična. Je pa močan dokaz (indic) za to.
Velik del zapolnjujejo zgodbice o Jezusu in njegovih apostolih...Nebesih..Peklu....Vse te zadeve pa so res zelo zelo težko preverljive.
Zato prodanost Biblije nima (skoraj) nobene veze s samo resničnostjo teh zgodbic.Važno je, da vernikom ponuja (lažno) upanje.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a kren »

Roberto11. napisal/-a:
Rock napisal/-a:Čeprav je Biblija bestseller, to še ne pomeni nujno, da je resnična. Je pa močan dokaz (indic) za to.
Velik del zapolnjujejo zgodbice o Jezusu in njegovih apostolih...Nebesih..Peklu....Vse te zadeve pa so res zelo zelo težko preverljive.
Zato prodanost Biblije nima (skoraj) nobene veze s samo resničnostjo teh zgodbic.Važno je, da vernikom ponuja (lažno) upanje.
Jaz sicer nisem imel v mislih zgodbice iz biblije, ki so res zelo težko preverljive. Ampak v mislih sem imel nekaj drugega: trditev, ki si jo izrekel, da je vzrok, da je vera tako razširjena, v tem, da ponuja uteho in (lažno) upanje. Ta trditev je ravno tako zelo težko preverljiva, pravzaprav jaz dvomim, da to sploh je vzrok za razširjenost vere.

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

Kren napisal/-a:Ta trditev je ravno tako zelo težko preverljiva, pravzaprav jaz dvomim, da to sploh je vzrok za razširjenost vere.
Kaj pa je po tvoje vzrok ?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vzrokov je seveda več. Med pomembnejšimi sta povezovanje družbe in osmišljanje življenja.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a kren »

Roberto11. napisal/-a:
Kren napisal/-a:Ta trditev je ravno tako zelo težko preverljiva, pravzaprav jaz dvomim, da to sploh je vzrok za razširjenost vere.
Kaj pa je po tvoje vzrok ?
Kot je Roman napisal: vzrokov je več in tudi jaz bi med najpomembnejše dal predvsem povezovanje družbe (kar se da preverjati - prenašanje vrednot družbe na potomce, nezmožnost vključitve "divjih otrok" v družbeno okolje, vzdrževanje ekonomije skozi razmerja različnih družbenih vlog, itd). Osmišljanje tudi, ampak smisel je pomoje bolj učinek že povezane družbe.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Rock »

Motore napisal/-a:
Rock napisal/-a:Čeprav je Biblija bestseller, to še ne pomeni nujno, da je resnična. Je pa močan dokaz (indic) za to.
Seveda kot je to dokaz za resničnost Harryja Potterja.
Ne. Tu gre za napako v dvojici: dejstvo - interpretacija tega dejstva.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Rock »

Motore napisal/-a:
Rock napisal/-a:
In prodajna uspešnost ni edini dokaz, ki obstaja za utemeljenost vere. Dokazov je ogromno, so na vsakem koraku/.../
Niti ne. (vem da potrebuješ argumente, na tem forumu jih je že veliko)
Očitno jih ni mnogo, kajti nisi navedel niti enega (zgolj zatrjuješ njihov obstoj).
Zadnjič spremenil Rock, dne 28.3.2011 18:46, skupaj popravljeno 1 krat.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roberto11. napisal/-a:
Rock napisal/-a: Čeprav je Biblija bestseller, to še ne pomeni nujno, da je resnična. Je pa močan dokaz (indic) za to.
Velik del zapolnjujejo zgodbice o Jezusu in njegovih apostolih...Nebesih..Peklu....Vse te zadeve pa so res zelo zelo težko preverljive.
Ne gre za zgodbice o J. - pač pa so v teh prilikah zaobsežene resnice (ki jih človeštvo išče) (in ki jih odkriješ, če "iščeš, trkaš, prosiš", in "če imaš ušesa, da poslušaš", in če ti je dano, da razumeš /"kdor more razumeti, naj razume"/). Zaradi teh resnic je (na primer) Biblija "bestseller". - Prilike, koani, to je v tem smislu primerljivo. - In če razglašaš, da so "zgodbice" nesmiselne pravljice, se lahko spomniš na taoistični rek (tudi na Kitajskem so enaki ljudje): kdor (tako) govori, (vsekakor še nič) ne ve.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Motore »

Rock napisal/-a: Ne. Tu gre za napako v dvojici: dejstvo - interpretacija tega dejstva.
Isto se da interpretirat tvoje "dejstvo" kot moje. Tu sem ti samo hotel povedat, da če je knjiga bestseller niti najmanj ne namiguje na njeno resničnost.
Rock napisal/-a: Očitno jih ni mnogo, kajti nisi navedel niti enega, zgolj zatrjuješ njihov obstoj.
Problem je, da je glede tega že toliko debat in argumentov bilo, da se mi ne da začet debate o dokazih (ponovno).

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Kje se je izgubil 1 euro?

Odgovor Napisal/-a Rock »

Motore napisal/-a:
Rock napisal/-a: Očitno jih ni mnogo, kajti nisi navedel niti enega, zgolj zatrjuješ njihov obstoj.
Problem je, da je glede tega že toliko debat in argumentov bilo, da se mi ne da začet debate o dokazih (ponovno).
Če meniš, da je najprej potrebna debata - potem smo še daleč od kolikor toliko solidnih argumentov.

Odgovori