Volitve

Zanima me...
Odgovori
agata

Re: Volitve

Odgovor Napisal/-a agata »

Umrejo, čeprav z njimi ni fiziološko nič narobe. Saj poznaš npr. zgodbe o ljudeh, ki so od žalosti za ljubljenim zakoncem tudi sami hitro zapustili ta svet. Toliko o povezanosti psihičnega s fizičnim. Telo je duša v tem smislu, da se naše duševno trpljenje slej ko prej odrazi tudi na telesu. Res pa je to posploševanje, vsak od nas je genetski unikum, tako da je odvisno od organizma in njegove obrambne sposobnosti, kako bo reagiralo na negativne dražljaje, ki po Freudu prihajajo tako od zunaj kot od znotraj. Njegov tekst Onstran načela ugodja, vsaj po mojem mnenju odlično analizira organizem in okolje.

Uporabniški avatar
NoSee

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Popoln offtopic::

@agata
Nekoc sem bral kar nekaj knjig z budisticno vsebino, spomnim se celo nekih pricevanj o zajetju menihov s strani Kitajskih vojakov.
Pricevanje pravi, da so se mnogi mladi menihi upirali okupaciji samostanov ter seveda izgubili zivljenje v boju, nekateri starejsi menihi pa so po okupaciji in zajetju spontano umirali med jezo na pot proti odstreliscu. Kar naj bi bil dokaz o moci volje in duha nad telesnimi funkcijami.

Del mene sicer verjame tem pricevanjem, predvsem verjamem v nekatere sposobnosti, ki jih clovek pridobi po celozivljenjski praksi meditacij in zelo usmerjenih razmisljanj(mentalnih procesov).

Glede smrti zaradi krsenja tabujev pa se bolj nagibam k temu, da so se t.i. prekrskarji onesvescali in nekateri umirali zaradi posledic ob onesvescanju, recimo ob padcu ali nerodni pozi, ki otezuje oziroma onemogoca dihanje. Lahko se tudi zgodi "mental breakdown", kar lahko v primitivnejsih kulturah dojamejo kot kazen bogov ali demonsko obsedenost.
Tudi smrt iz obupa(pri starejsih ob izgubi partnerja) je vecinoma(IMO) posledica zanemarjanja lastnega telesa in vnosa potrebnih hranil ter posledicna alteracija metabolizma, ki lahko povzroci smrt po nekem obdobju.
Teh smrti nebi enacil s tistimi, ki sem jih zgoraj omenil. Lahko pa se motim, seveda.

Rock
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Rock »

Poznaš (resnični) primer s pravosodnega-psihološkega področja?

Na smrt obsojenemu so ponudili "nov postopek usmrtitve" (ki da je praktično popolnoma neboleč: bodo zarezali v žilo, a na mestu, kjer ne boli, in bo brez bolečin izkrvavel v 15 minutah). Obs. je pristal.
Zavezali so mu oči, ga privezali na posteljo, oni je potem čutil, da so mu zarezali v zapestje, in potem je slišal, kako slišno kaplja (očitno njegova kri, v posodo pri njegovi postelji). Obs. je dejansko preminil v 15 min. - Toda dejansko je bil zarez v njegovo žilo-zapestje življenjsko popolnoma nenevaren, krvavitev se je dejansko kmalu sama od sebe ustavila; kar je slišal, je bil umeten zvok. - Umrl je, ker je bil prepričan, da bo kmalu izkrvavel.

noragaza

Odgovor Napisal/-a noragaza »

lahko to zgodbo podpreš z kakšnim kredibilnim virom ? :wink:

Motore

Odgovor Napisal/-a Motore »

Tudi sam bi prosil za kakšne spodobne vire.
Sicer sem neko zgodbo dobil tukaj, vendar je to zgodba iz 13. stoletja in vir seveda ni kredibilen.
Ampak počakajmo na Rocka.

Rock

Sem presenečen, mislil sem, da je zgodba poznana.
Gre za znanstveni dokaz.
Menim, da "vsak psiholog" posluša o tem.
Bom poskušal dobiti vir (če se med tem ne bo že kdo oglasil).

Uporabniški avatar
kren

Odgovor Napisal/-a kren »

Nekaj zanimivih dejstev v zvezi s placebo efektom se omenja v tem intervjuju: Nicholas Humphrey (priporočam)

Rock

Rock napisal/-a:Sem presenečen, mislil sem, da je zgodba poznana.
Gre za znanstveni dokaz.
Morda je v: Teorija in praksa, 2001, Roman Vodeb, FDV (jaz ne morem na ta vir).

Uporabniški avatar
kren

Odgovor Napisal/-a kren »

Rock napisal/-a:
Gre za znanstveni dokaz.
Povezava do članka: Koncept mane v športu.

Tisti tvoj citat je na začetku 7. strani, ampak vira pa ni navedel. Se boš moral bolj potruditi.

Motore

Odgovor Napisal/-a Motore »

Rock napisal/-a:
Gre za znanstveni dokaz.
Res je v tem delu je ta "eksperiment" naveden. Sicer nevem koliko je ta vir kredibilen, saj ima sam navedene vire in te bi bilo treba preverit. Na prvi pogled pa ne zgleda, da bi jih večina imela kako znanstveno osnovo.

problemi

Odgovor Napisal/-a problemi »

kren napisal/-a:Povezava do članka: Koncept mane v športu.

Tisti tvoj citat je na začetku 7. strani, ampak vira pa ni navedel. Se boš moral bolj potruditi.
Sem prebral in moram priznati, da za ta in naslednji primer iz medicine bi pa tudi jaz rad videl vire.

Tako, da naprošam Rocka, da se potrudi najti vire.

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

ŠARLATANSKI Nedeljski pravnik napisal/-a:
shrink napisal/-a: Rekel sem ti že, nedeljski pravnik, da svojih lastnih kvazikvalifikacij ne projeciraj na druge.

"A biased report", ŠARLATANSKI Nedeljski pravnik? Si ga sploh prebral? Sploh razumeš, na kaj se nanaša "bias" v članku? Si sploh videl, kaj jasno sklene članek? Priporočam obisk OŠ tečaja v primeru, da imaš težave s prebiranjem. :lol:

Ah, ja, racionalna medicina se je res lepo uklonila, na kar jasno kaže sklep v navedenem članku (v primeru, da ŠARLATANSKI Nedeljski pravnik ni dojel: gre za sarkazem). :lol:
Funkcionalno nepismeni kvazinaravoslovec:
Rekel sem ti že, nedeljski pravnik, da na osnovi lastnega primera (kvazikvalifikacij) NE podajaj sklepov glede ostalih (n-tič). :lol:
ŠARLATANSKI Nedeljski pravnik napisal/-a:"Indeed, we found that ... most trials of either type of medicine (m. op.: mišljena je homeopatija in racionalna medicina) were of ... uncertain quality." - Članek Lancet, stran 730.
Tipičen primer polpismenosti ŠARLATANSKEGA Nedeljskega pravnika. Ko se prebere celoten odstavek, je seveda jasno, kaj je mišljeno:
Lancet_odstavek.jpg
Seveda pa je odveč pričakovati, da bi polpismeni ŠARLATANSKI Nedeljski pravnik razumel, za kaj gre, še posebej pa ne more dojeti sklepa (ki omenja "bias", s čimer ima ŠARLATANSKI Nedeljski pravnik spet očitne težave glede razumevanja, kot je dokazal v prejšnjem postu :lol: ):
Biases are present in placebo-controlled trials of both homoeopathy and conventional medicine. When account was taken for these biases in the analysis, there was weak evidence for a specific effect of homoeopathic remedies, but strong evidence for specific effects of conventional interventions. This finding is compatible with the notion that the clinical effects of homoeopathy are placebo effects.
ŠARLATANSKEMU Nedeljskemu pravniku pač spet priporočam obisk OŠ tečaja, kjer se bo naučil veščin branja in razumevanja. :lol:
ŠARLATANSKI Nedeljski pravnik napisal/-a:Zato seveda ni presenetljivo, da so naši racionalni zdravniki v sodnih postopkih (zaradi neskrbnega zdravljenja),
in da je po svetu (v razvitih državah /v nerazvitih pa toliko bolj/) CAM izredno uveljavljen.
Tipični nedeljskopravni idiotizem brez osnove. ŠARLATANSKI Nedeljski pravnik pa iz posta v post bolj tone v lastne halucinacije. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

agata

Odgovor Napisal/-a agata »

Groza, ki človeka preplavi, ko prekrši tabu ima zelo močne negativne posledice na delovanje telesa. Tako si jaz to predstavljam. Al pa recimo močan strah povzroči , da ljudje čez noč osivijo itn. Tako da ni tako, kot si ti to zamišljaš, Nosee. Al pa recimo padec v katatonično stanje.
Z Vodebom pa se ne morem strinjati z njegovo tezo, da šport pomaga le zato, ker v to verjamemo(jo).
Ko se nadihaš svežega zraka in ti kri hitreje teče po žilah, to vendarle ni samo razultat verjetja. Navsezadnje je človek le telo.
Psihoanaliza je zanimiva, a ponuja le delne odgovore, življenje postane dolgočasno, če ga nonstop analiziramo.

Uporabniški avatar
NoSee

Odgovor Napisal/-a NoSee »

agata napisal/-a:...Tako da ni tako, kot si ti to zamišljaš, Nosee. Al pa recimo padec v katatonično stanje.
Vem, da ni glih, kot si zamisljam..
Situacije tega tipa si predstavljam kot "software breakdown", kar ima za posledico "hardware breakdown", razlike so v razlogih, ki botrujejo mentalnemu sesutju. Zato sem kot primer navedel budiste, pri katerih se hardware breakdown(po mojem) zgodi po nekem drugem mentalnem dogajanju kot pri pripadniku neke primitivnejse kulture, z neprimerljivim samovpogledom.

Rock

problemi napisal/-a:
kren napisal/-a:Povezava do članka: Koncept mane v športu.

Sem prebral in moram priznati, da za ta in naslednji primer iz medicine bi pa tudi jaz rad videl vire.

Tako, da naprošam Rocka, da se potrudi najti vire.
Zahvaljujem se za hiperpovezavo.
O kredibilnosti Vodeba ne bi komentiral.
Glede sugestivne izkrvavitve - imam v spominu neko specialno psihološko knjižico (vsebuje tudi poskus z navideznim mučenjem /koliko so drugi pripravljeni v agresijo, če jo "svetujejo" avtoritete, kot npr. znanstveni zdravniki/), jo bom poskušal odkriti in bom javil.

Odgovori