O kakšnih gramih / km se pogovarjamo?

Zanima me...
Odgovori
ŽANLUKA
Prispevkov: 1
Pridružen: 18.5.2013 20:23

O kakšnih gramih / km se pogovarjamo?

Odgovor Napisal/-a ŽANLUKA »

Že nekaj časa je "moderno", da se poleg porabe goriva pri določenem vozilu navaja tudi podatek, da to vozilo proizvede recimo 150g CO2/km.
Na prevoženih 100 km proizvede vozilo torej 100 krat več plina. Torej 150g x100= 15. 000 g = 15 Kg CO2 / 100 km ??????
Recimo, da porabi vozilo na 100 km 5l bencina bi to pomenilo, da iz nekaj manj kot 5 kg goriva in nekaj zraka oz. kisika pridelamo z vožnjo po stotih kilometrih 3x več teže, kot smo jo nalili v tank, zraven pa še proizvedli dovolj energije za vožnjo.

Ni mi torej jasno, ali se pri teh podatkih uporabljajo kakšni "posebni" grami, ali pa se že nekaj časa vztrajno vleče kakšna podatkovna napaka?

Zelo bom hvaležen tistemu, ki mi bo to uganko razložil smiselno in z argumenti.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: O kakšnih gramih / km se pogovarjamo?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Pozabil si na kisik, ki se porabi za izgorevanje goriva. V \(\rm CO_2\) kisik predstavlja 80% mase - le petina pride iz goriva. Za gorivo lahko priblizno reces, da je prakticno vse ogljik (vodikovi atomi k masi ne prinesejo skoraj nic), tako da lahko priblizno reces, da za 15kg ogljikovega dioksida rabis le nekaj vec kot 3kg bencina.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: O kakšnih gramih / km se pogovarjamo?

Odgovor Napisal/-a GJ »

Aniviller napisal/-a:Pozabil si na kisik, ki se porabi za izgorevanje goriva. V \(\rm CO_2\) kisik predstavlja 80% mase - le petina pride iz goriva. Za gorivo lahko priblizno reces, da je prakticno vse ogljik (vodikovi atomi k masi ne prinesejo skoraj nic), tako da lahko priblizno reces, da za 15kg ogljikovega dioksida rabis le nekaj vec kot 3kg bencina.
No tole si zelo na oko ocenil...
Ogljik ima molsko maso 12, kisik pa 16. Molska masa \(\rm CO_2\) je torej 44, potemtakem delež kisika predstavlja slabih 73%. Torej, da proizvedeš 15Kg \(\rm CO_2\) rabiš 4.1Kg ogljika oziroma bencina.

Lep večer...

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: O kakšnih gramih / km se pogovarjamo?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja seveda, na najblizjih 20%, da sem lahko petine uporabil :) Je pa res da je blizje cetrtini kot petini... pac brez kalkulatorja sem narobe precenil.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: O kakšnih gramih / km se pogovarjamo?

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Tole s \(CO_2\) je eno zavajanje. Kaj pa ostali izpušni plini, ki pa dejansko škodujejo zdravju ljudi, živali in rastlin? Več ogljikovega dioksida pač pomeni le več materiala za fotosintezo in tako menda rastline z višjo kalorično vrednostjo :wink:.

Odgovori