Senzor za pomična vrata.

Zanima me...
Odgovori
Yosh
Prispevkov: 39
Pridružen: 24.5.2010 15:36

Senzor za pomična vrata.

Odgovor Napisal/-a Yosh »

Zanima me če mogoče kdo ve na kakšen način je narejen senzor za pomična vrata.

Koliko sem uspel najti , sem na wikipediji nekje prebral da deluje tako da oddaja ultra zvok, torej frekvenca ki je preko 20kHz.
Verjetno pa ni je lahko ta frekvenca tudi manj k 20kHz, npr 15kHz ali 18khz kar bi človek še lahko slišal.

Zanime me, zato, ker vedno ko grem mimo takšne naprave, jo jasno slišim kako piska,

Pa me zanima, če je to normalno. v primeru da gre za dejansko ultrazvok, potem je to absurdno.

RA bi si dokazal nasprotno.

Drugi ne slišijo takšnega piskanja, tudi 5 letni otrok ne sliši, čeprav sem nekje prebral da obstajajo redki primeri, kjer otroci lahko slišijo zelo visoke frekvence..

Mi lahko kdo pojasne kaj bi lahko to bilo.

lp

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Senzor za pomična vrata.

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kot vem so to ponavadi infrardeci ali radarski senzorji - enako kot pri susilcih za roke in na pisoarjih.

Yosh
Prispevkov: 39
Pridružen: 24.5.2010 15:36

Re: Senzor za pomična vrata.

Odgovor Napisal/-a Yosh »

Aniviller napisal/-a:Kot vem so to ponavadi infrardeci ali radarski senzorji - enako kot pri susilcih za roke in na pisoarjih.

In kakšno frekvenco oddajajo? Zakaj jih slišim?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Senzor za pomična vrata.

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No saj ultrazvocni tudi obstajajo, samo nekako vse kar sem sreceval so bili radarski (mikrovalovi) ali infrardeci, in se mi zdi malo cudno da bi bil tega tpa. Infrardecih in radarskih sigurno ne mores slisat, vsaj ne senzorskega dela (svetlobo slisat bi bilo malo cudno), kvecjemu kaksno prasketanje elektronike ali nacrtno oddajanje zvoka (opozarjanje na aktivacijo, pac obicajno piskanje, kot pri veliki kolicini naprav). Tudi ultrazvocnega naceloma ne bi smel ravno jasno slisat, je pa mozno da nima ciste frekvence in dobis kaj drugih harmonskih komponent - posebej ce oddajas v pulzih. Pa tudi ce oddajnik ni ravno kvaliteten dobis marsikaj.

Je to en konkreten senzor na katerega mislis? Lahko mogoce pogledas kaksen je za pogledat, ponavadi je iz tega razvidno kaksno tehnologijo uporablja. Vazno je tudi kaj sploh slisis - pulze, stalni ton, kaksna glasnost?

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Senzor za pomična vrata.

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Piska lahko marsikaj; tudi napajalnik za telefon, računalnik, tablico, če je priklopljen le na izvor napetosti, ne pa tudi na porabnika ali pe je priključen pa se porabnik ne polni več.

Yosh
Prispevkov: 39
Pridružen: 24.5.2010 15:36

Re: Senzor za pomična vrata.

Odgovor Napisal/-a Yosh »

Je to en konkreten senzor na katerega mislis? Lahko mogoce pogledas kaksen je za pogledat, ponavadi je iz tega razvidno kaksno tehnologijo uporablja. Vazno je tudi kaj sploh slisis - pulze, stalni ton, kaksna glasnost?
Pravzaprav slišim konstanten zvok, visoki ton, ki pa ima omejen domet. Torej ko grem mimo piska,ko pa se oddaljujem pa ton zgine, torej znotraj nekega omejenega območja piska konstantno( visok ton)
Ko je ugasjen ne piska. npr, ko so vrata odprta ne piska. piska samo kadar je prižgan, kar je logično.
Ko grem mimo začutim v ušesih.

Nevem katera naprava je, jo pa bom naslednjič pogledal in povedal če slučajno kaj piše na njej.

Če naprava oddaja radiofrekvenco, ali infra , jo zagotovo ne morem slišati, ampak kaj potem slišim?

Televizija npr, tudi oddaja nek zvok, gre podobno za nek visok ton, tudi telefon npr, ko predvajam video ce poslusam blizu naprave, slišim visok ton, ampak je različno od tega se mi zdi..

Rad bi si pojasnil kaj to je. K sem enrkat vprašal kolega, ki je slučajno bil na tistem mestu kjer jaz to slišim, če kaj sliši in ga prosil da stopi bližje ali gre mimo in če zazna kaj, sliši kaj, mi je odgovoril ne.
Zagotovo ne haluciniram in si ne domišljam, me pa zanima kaj to je.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Senzor za pomična vrata.

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Nic nenavadnega ni, saj tudi adapterji za mobitel ali kaksne druge naprave brnijo. Izmenicna napetost lahko inducira marsikaksne vibracije, in to hitro zaznas kot zvok. Ceprav to se ponavadi ne dogaja pri napravah na nizki napetosti. Ce je pa res ultrazvocen, potem bi verjel da je kar sam senzor tisti, ki ga slisis, saj oddajnik sigurno ni idealen (pa tudi pretirano visokih frekvenc ne dajo - recimo nek piskac za komarje podit, ki naj bi bil neslisen, sem ga tudi slisal, je kar "pritisnil" na usesa).

Si ziher da ni motorcek za vrata?

Yosh
Prispevkov: 39
Pridružen: 24.5.2010 15:36

Re: Senzor za pomična vrata.

Odgovor Napisal/-a Yosh »

Ampak to ni brnenje. Verjamem da izmenična napetost povzroča vibracije ampak ali tale senzor deluje pri nizki napetosti?

Ja ok, če oddaja v rangu 15kHz kar je kar visoko za "normalen" sluh potem ok, ampak da to slišiš v belem dnevu na ulici .. nevem ..
Nisem še slišal da obstaja piskač za komarje, kolikšna pa je to frekvenca?

Ali motorček oddaja visok konstanten zvok?


Nevem, kaj bi bilo, sej to je vprašanje. Ultrazvok ne more biti, ker to ne bi smel slišati.

Opazil pa sem tudi da npr, motor avtomobila, slišim, ampak drugače... npr, k je v prostem teku, sem zadnjič bil v sobi in sedel za računalnikom in je spodaj na parkirišču ki je oddaljen priblizno 7 m stal avto v prostem teku in je njegov motor me zmotil, ker mi je dal tak občutek kot mi je znan ko npr, slišim tudi ko pride kak tovornjak, mislim da je to infrazvok in mi daje občutek slabosti.. čutim v prsih... neprijeten občutek..

Odgovori