Knjige o psihologiji

Zanima me...
Odgovori
Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Knjige o psihologiji

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Pred kratkim sem se začel zanimati za psihologijo in psihoanalizo. Zanima me katero literaturo priporočate za začetek?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Knjige o psihologiji

Odgovor Napisal/-a derik »

Anže98 napisal/-a:Pred kratkim sem se začel zanimati za psihologijo in psihoanalizo. Zanima me katero literaturo priporočate za začetek?
Dokler še čakaš na nasvet kakšnega psihologa, bi ti predlagal takole "še pred začetkom" nekoliko bolj nekonvencionalni pristop in E. Fromma http://www.amazon.com/Psychoanalysis-an ... B00BPJODFS
Predvsem ti pokaže, da se na to problematiko lahko gleda z različnih zornih kotov.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Knjige o psihologiji

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:
Anže98 napisal/-a:Pred kratkim sem se začel zanimati za psihologijo in psihoanalizo. Zanima me katero literaturo priporočate za začetek?
Dokler še čakaš na nasvet kakšnega psihologa, bi ti predlagal takole "še pred začetkom" nekoliko bolj nekonvencionalni pristop in E. Fromma http://www.amazon.com/Psychoanalysis-an ... B00BPJODFS
Predvsem ti pokaže, da se na to problematiko lahko gleda z različnih zornih kotov.
Derik, si moral malce k Zenu ... ampak to me resnično nič ne moti, zgolj malce sem se moral nasmehniti. :)

Anže98, glede psihologije niti ne vem najbolje, vsekakor E. Fromm, vendar mislim, da je za začetek najbolje poseči po učbeniku. Torej ne takoj na monografije različnih avtorjev, temveč najprej spoznati se z osnovnimi pojmi. Jaz nisem šel po tej poti, kar nekaj časa ne, pa sem se po nepotrebnem precej nagaral. Nekaj bereš pa nimaš pojma kaj. Spoznati pojme je pa nujno, sploh ker nemalokrat isti pojem pri različnih avtorjih različno pomeni. Recimo pojem subjekt pri M. Foucaultu ali pa pri J. Lacanu.

Isto bi ti priporočil glede psihoanalize, kak učbenik, bolj zaradi zgodovinskega vpogleda v problematiko in pa seveda spoznave pojmov. Nato pa kar na recimo S. Freud, Predavanja za uvod v psihoanalizi (v kolikor razumeš srbohrvaško: http://deenes.ffzg.hr/~bmikulic/Filoz-P ... avanja.pdf) in pa seveda njegove študije primerov: Dora, Mali Hans, Podganar, Schreber, Volčji človek. S časom boš pa seveda srečal pojme kot so strukturalizem, poststrukturalizem ... in avtorje kot Jacques Lacan, Jacques-Alain Miller ...

Moj predlog je tudi, da vsaj v začetku posegaš po sekundarnih virih. V Sloveniji imamo veliko srečo, da lahko beremo vrhunsko literaturo, ki obravnava psihoanalizo, na našem jeziku (Žižek, A. Zupančič, Dolar, Salecel, Jelica Šumič-Riha, Rado Riha, Peter Klepec Kršić ...). Skratka gre za t.i. ljubljansko šolo teoretične psihoanalize.


P.S.
Če pa te zanima klinična psihoanaliza, pa posezi po strokovnih člankih različnih psihologov, psihiatrov, (kliničnih) psihoanalitikov ...

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Knjige o psihologiji

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:Derik, si moral malce k Zenu ... ampak to me resnično nič ne moti, zgolj malce sem se moral nasmehniti. :)
Jaz sem se pa nasmehnil, ker ni bilo drugih odgovorov. Nobenega psihologa na forumu. Niti recimo kemikov ali pa medicincev, ki bi jih prav rad videl in kaj vprašal. Tako, da je treba tem dvem, trem fizikom, ki se tukaj trudijo z nami, pravzaprav dati priznanje (but don't get too comfortable :))

Odgovori