Zakaj kos stekla pod vodo postane ogledalo?

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
johan
Prispevkov: 2
Pridružen: 5.4.2006 0:07

Zakaj kos stekla pod vodo postane ogledalo?

Odgovor Napisal/-a johan »

A mi zna kdo razložit, zakaj se kos stekla, ko ga gledaš pod vodo, pod določenim kotom obnaša kot ogledalo? zakaj pa na suhem nima te lastnosti? :?

Hvala za odgovor! :)

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Voda in steklo imata približno enak lomni količnik, zato postane v vodo potopljeno steklo praktično nevidno. Da bi se v vodi obnašalo kot ogledalo, nisem vedel. Drugače pa se steklo na suhem gotovo obnaša kot ogledalo, saj se določen odstotek svetlobe vedno odbije nazaj in to od obeh ploskev.

johan
Prispevkov: 2
Pridružen: 5.4.2006 0:07

Odgovor Napisal/-a johan »

oprostite, ker sem vprašanje narobe zastavil.

ta pojav se opazoval pri ročni uri. samo steklo ne postane ogledalo, pod steklom mora biti ploščica s tekočimi kristali. vseeno pa še vedno ne razumem zakaj pod določenim kotom odbija svetlobo.

LP johan

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedno, kadar svetloba preide iz enega sredstva v drugo, in ima vsetloba v obeh sredstvih različno hitrost (različni lomni količnik), pride tudi do odboja. Del svetlobe se odbije (odbojni zakon), del pa gre naprej (lomni zakon). Seveda pa je odbita svetloba bolje vidna, če je ozadje temno.

Uporabniški avatar
pipp
Prispevkov: 14
Pridružen: 17.9.2006 15:30
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a pipp »

ta pojav sem opazil tudi jaz, in sicer pri narobe obrnjenemu čolnu. Zdi se mi, da je poanta v tem, da je za npr. steklom pri uri zrak. Ko smo se nekoč potapljali, je nad nas prineslo gumijast čoln, izdihani mehurčki pa so se ujeli podenj in postali srebrni.

Odgovori