Optične iluzije

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
tejca
Prispevkov: 1
Pridružen: 15.11.2005 11:44
Kontakt:

Optične iluzije

Odgovor Napisal/-a tejca »

Kako pride do optičnih zaznav v očesu vem, rada pa bi izvedela več o vplivu možganov na videno in posledično na optične iluzije.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Možgani slik ne samo gledajo ampak jih tudi interpretirajo. Preden pride do zaznave slike, se zvrsti veliko število različnih možganskih procesov. Ko sem še več kolesaril, sem se po povratku s poti spraševal, zakaj se mi zdi, da se prizor pred menoj neprestano oddaljuje. V resnici se seveda ni, saj sem bil pri miru. Pojav sem si razložil takole: med vožnjo s kolesom so se stvari pred menoj nenehno in zares približevale, vidna zaznava pa se je temu upirala tako, da jih je poskušala oddaljevati. Na koncu sem se ustavil, zaznava pa še ne in je še naprej nekaj časa oddaljevala sliko.

Hotel sem povedati, da si možgani pogosto mislijo, da bi morali videti nekaj drugega, kot v resnici vidijo, krivo črto namesto ravne, spiralo namesto sosrednih krogov, različne velikosti namesto enakih. Upoštevajo namreč tudi okolico, ne samo tistega predmeta, ki ga potem vidimo narobe.

Sicer pa nisem niti optik niti okulist (še fizik ne), bo treba poiskati strokovnjaka. Poskusi tudi z internetom. Če bereš angleško, je dobra stran že tukaj: http://www.michaelbach.de/ot/.
Zadnjič spremenil Roman, dne 18.11.2005 10:17, skupaj popravljeno 1 krat.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Re: Optične iluzije

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Kako pride do optičnih zaznav v očesu vem, rada pa bi izvedela več o vplivu možganov na videno in posledično na optične iluzije.
Možgani ne vplivajo na videno, pač pa, kot je rekel Roman, interpretirajo videno na sebi lasten način. Včasih si razumski del mažganov nato ne zna razložiti te "čudne" interpretacije. Npr. http://www.ritsumei.ac.jp/~akitaoka/rotsnake.gif :)

Človeški možgani so z evolucijo pridobili lastnosti, ki so bile koristne, še več - nujne za preživetje. Ena izmed teh lastnosti je tudi zaznavanje premikov še predno do njih pride.

Odgovori