fizikalna nlogica - bernoulijeva enačba

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Post Reply
fogl

fizikalna nlogica - bernoulijeva enačba

Post by fogl » 2.12.2005 20:17

Neki me zanime, če pihnem med dva lista, te dva potegne skupaj, ker kao hitrost zraku se poveča, in zato se tlak zmanjša (zakon o ohranitvi energije). Ampak ni mi jasno zakaj bi se tlak manjšal, saj je zrak dobil energijo od mene ko sem pihnil, in je ne rabi jemat tlaku?

Aniviller

Post by Aniviller » 2.12.2005 22:16

Bernoullijeva enacba je gostotna enacba in ti pove lokalno ohranitev energije. Ce hoces, bernoullijeva enacba vpliva tam kjer nimas vec vpliva na spremembo energije. Po drugi strani, ni treba gledat na to kot na ohranitev energije temvec kot kompakten zapis sile (tlak kot ploskovna gostota sile, ...)
Lahko si pa tudi predstavljas s termicnim gibanjem. Tisti delci ki se gibljejo hitreje imajo vecjo verjetnost da se gibljejo vzporedno z listom kot pa pravokotno na list. Trkov z listom je zato manj kot z zunanje strani.

fogl

Post by fogl » 3.12.2005 10:21

Aniviller wrote:bernoullijeva enacba vpliva tam kjer nimas vec vpliva na spremembo energije.
Kje pa je to?
Aniviller wrote:Po drugi strani, ni treba gledat na to kot na ohranitev energije temvec kot kompakten zapis sile (tlak kot ploskovna gostota sile, ...)
To enačbi si lahko predstavljaš kot zakon o ohranitvi energije, in mora tudi v tem primeru ko si tako predstavljaš zadeva štimat.

Aniviller

Post by Aniviller » 3.12.2005 11:54

fogl wrote: Kje pa je to?
V vsaki tocki prostora posebaj. (seveda se ohranja tudi skupna energija (zanemarimo upor in trenje) le v obmocju ne sme biti izvora energije in iz obmocja mora teci enako energije kot v obmocje. Zato lahko enacbo uporabis npr. v cevi, ker imas pretok samo na zacetku cevi in na koncu.)
fogl wrote:
Aniviller wrote:Po drugi strani, ni treba gledat na to kot na ohranitev energije temvec kot kompakten zapis sile (tlak kot ploskovna gostota sile, ...)
To enačbi si lahko predstavljaš kot zakon o ohranitvi energije, in mora tudi v tem primeru ko si tako predstavljaš zadeva štimat.
Jasno da stima. Samo silo si ze v osnovi predstavljas da deluje v vsaki tocki, za energijo pa ne nujno. Ce ti to kaj pomaga, enacba dobi pravi smisel sele v teoriji polja, ko imas v vsaki tocki prostora definirano hitrost, tlak, gostoto,... in enacba pomeni lokalni zakon o ohranitvi energije.

Post Reply