Napoved potresov da ali ne

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori

Ali je bolje napovedati potres

Glasovanje se je zaključilo dne 15.1.2006 21:35

Da
4
80%
Ne
1
20%
 
Skupaj glasov: 5

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

http://www4.slikomat.com/07/0204/090221rj6m.jpg
http://www4.slikomat.com/07/0204/530221zhtc.jpg
http://www4.slikomat.com/07/0205/190217zluh.jpg

Summary:
Magnitude ML 4.5
Region CROATIA
Rijeka-senj Region
Date time 2007-02-05 at 08:30:04.9 UTC
Location 45.18 N ; 15.02 E
Depth 10 km
Distances 48 km E Rijeka (pop 141,172 ; local time 09:30 2007-02-05)
54 km SW Karlovac (pop 48,123 ; local time 09:30 2007-02-05)
19 km SW Ogulin (pop 8,755 ; local time 09:30 2007-02-05)

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Rim | 19.3.2007 | STA
Skoraj 100 let po hudem potresu v Messini na Siciliji, ki je zahteval 95.000 smrtnih žrtev, nameravajo italijanski strokovnjaki izkopati njihove posmrtne ostanke. Opravili naj bi preiskave, ali je morda prišlo do kakih sprememb v njihovem genetskem zapisu.Biologi in zdravniki iz italijanskih univerze v Rimu in Bologni namreč zagovarjajo tezo, da ker tik pred in med potresom iz skal uhaja radioaktivni žlahtni plin radon, bi to lahko povzročilo spremembe DNK pri žrtvah potresa.

Kot je poročal italijanski dnevnik La Repubblica, naj bi za potrebe raziskave izkopali najmanj 250 trupel.Potres 28. decembra 1908 je imel moč 7,2 po Richterjevi lestvici in velja za eno izmed najhujših naravni nesreč 20. stoletja. Mnogo ljudi je umrlo tudi v cunamijih, ki so sledili potresu.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »


Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Grozljivo. Sicer pa radon uhaja iz zemlje ves čas, možno pa je, da v razmerah večjih napetosti bolj izdatno. Ampak, da bi se genske spremembe pojavile tako hitro?

Gorazd
Prispevkov: 2
Pridružen: 29.5.2007 14:39

Odgovor Napisal/-a Gorazd »

Pozdravljen celica.

spoznal sem te na vremenskem forumu.
Z zanimanjem berem tvoje ugotovitve, saj sem doma na 'potresnem' območju. Upam, da boš imel še veliko energije, da izpopolniš svoj sistem. In tudi še kakošno pomoč.

Beleženje podatkov: Če imaš podatke v digitalni ali analogni obliki, se prav gotovo da prirediti filter, ki ti shrani samo obdobje, ki preseže določeno vrednost.

Napovedovanje potresov: Saj vreme tudi napovedujemo, pa ravno tako ne moremo vplivati na njega. Lahko le zgradimo dovolj močne strehe, mostove, namakalne sisteme,..., da ublažimo posledice vremenskih pojavov.

Za napovedovanje potresov naj bi merili tudi sproščanje plinov v zemeljski skorji:
http://www.gimptuj.net/profesorji/bzmazek/povzetek.pdf

Veliko volje in uspehov,
Gorazd

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Roman pri potresu je človek v stresni situaciji, eni bolj drugi manj.Pri tistih ki so bolj v stresu so njegove celice bolj dovzetne za spremembo.Analize v Črnobilu so ravno to pokazale ( človek ki je vedel za kaj se gre je umrl,drugi pa ki ni poznal kaj se dogaja pa je preživel,normalno s posledicami).Iz svojih iskušenj v Indiji pred leti ko sem doživel potres 8.2 stopnje,ti zagotavljam da je bil genski zapis
spremenjen in to samo zaradi presenečenja na začetku potresa.Čeprav se ukvarjam z potresi me je moč potresa tako presenetila, da sem v začetku pomislil na konec sveta,šele čez nekaj sekund sem dojel, da doživljam enega od močnejših potresov.Še dobro da je potres trajal 40 sekund in da sem imel čas opazovati
kaj se dogaja pri tako močnem potresu.No ni ravno prijetno ko gledaš kako gredo stene narazen.Sreči novogradnji je tudi pri tem ostalo.Tudi zaradi tega spoznanja zato zagovarjam napovedovanje potresov (da se razumemo - napoved mora biti 100% zanesljiva).Iz metode ki jo izvajam je razvidno,da bo v bodoče ko bodo sezmološki inštituti opremljeni z napravami take napovedi lahko 100% tudi izvedli.Ob napovedi potresa se pojavijo določena stresna stanja, vendar je precej blažja oblika kot pri samem potresu.Če nekaj vemo da se bo zgodilo je tudi ob še tako močnem potresu lažje vse preživeti.In če gledamo naše telo je v veliko boljšem stanju kot če tega ne vemo.Za stavbe pa tako vemo da se bodo porušile ali za to vemo ali ne.Do 100% zanesljivosti napovedovanja pa so dobrodošle vse resne raziskave ki temeljijo na naravnih procesih.

Gorazd
Hvala za vzpodbudne besede!
Tehnika se sreči vidno izboljšuje in tudi cenejša je zato se meritve lahko opravljajo bolj kvalitetno.Potrebno bo pa še kar veliko meritev da se ustvari baza za primerjavo.Tisto najvažnejše pri meritvi predpotresnih signalov bo pa potrebno še izgraditi (vsaj tri postaje na različnih koncih sveta).Vplivati na potres kot vreme ne moremo, lahko pa se izognemo posledicam (pri potresu greš samo na
prosto in ni potrebno evakuirati celo mesto kot je nekdo zapisal.Poleg tega lahko preprečimo poplave v stanovanju,uhajanje plina,razne poškodbe predmetov, kar je najvažnejše pa zavarujemo naša življenja).Povečanje sproščanja plinov v zemeljski skorji in meritev sprememb je dobrodošla metoda in je dober referenčni podatek če je časovno usklajen z drugimi metodami.
Nič kaj posebnega se ni dogajalo v vezi potresov zato nisem bil prisoten na vremenskem forumu.Po novi obliki foruma sem prisoten pod istim imenom kot prej(celica),tako da me najdeš tudi tam.Lepo pa je da si tudi na tem forumu in ti priporočam da si ogledaš celotno kvarkadabro.
Kot zanimivost v zvezi raziskav sem pa zasledil na luninem forumu - http://www.lunin.net/forum/index.php?sh ... 0&start=50 katero se bom lotil, če je seveda na temu kaj res.Metoda meritve je ista kot pri potresih z dodatkom mikrofona.Primerjalno se morata oba signala pokrivati.Rezultate bom objavil tudi na tem forumu.
Lp.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Analize v Črnobilu so ravno to pokazale ( človek ki je vedel za kaj se gre je umrl,drugi pa ki ni poznal kaj se dogaja pa je preživel,normalno s posledicami).Iz svojih iskušenj v Indiji pred leti ko sem doživel potres 8.2 stopnje,ti zagotavljam da je bil genski zapis
spremenjen in to samo zaradi presenečenja na začetku potresa.
In na koncu Svizec zavije čokolado v folijo, a ne? ...

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Celica, kako si zaznal spremembo genskega zapisa?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

ZdravaPamet po potresu bi jo le pojedel ne zavil. Sicer pa če ne doživiš na svoji koži te tudi še tako argumentirana poročila ne prepričajo. Smo pač taki.
Ok lep dan še naprej.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Čakaj, čakaj. Nekaj so preverjena dejstva, drugo pa so verske čenče. Saj veš, tisto: "kocine so mi šle pokonci", "pod nama se je Zemlja zatresla" ipd. Si pa verjetno eden redkih, ki tako tesno povezuje genetiko in potresoslovje.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Biologi in zdravniki iz italijanskih univerze v Rimu in Bologni namreč zagovarjajo tezo, da ker tik pred in med potresom iz skal uhaja radioaktivni žlahtni plin radon, bi to lahko povzročilo spremembe DNK pri žrtvah potresa.
Njim oporekaj, jaz nimam več komentarja.
Lp.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Precej vprašljivo. Ti pa jim kar verjameš?
Pravijo tudi, da je doza sevanja, ki jo prejmeš ob zaužitju kozarca borovnic večja od doze sevanja, ki jo prejmeš v enem dnevu v JEK. Je to res? Ne vem, nisem še videl meritev.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Bova v remontu izmerila, sicer so podatki ob koncu dneva tako ali tako jasni.
Ok lepo se imej,ne zanima me toliko genska politika zato je najbolje da zaključiva.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

celica napisal/-a:Biologi in zdravniki iz italijanskih univerze v Rimu in Bologni namreč zagovarjajo tezo, da ker tik pred in med potresom iz skal uhaja radioaktivni žlahtni plin radon, bi to lahko povzročilo spremembe DNK pri žrtvah potresa.
Njim oporekaj, jaz nimam več komentarja.
Lp.
Povsem identično je zatrjevanje, da bi lahko vsako rentgensko slikanje povzročilo spremembe DNK. Nič novega: Vsako ionizirajoče sevanje lahko povzroči mutacije; večja kot je doza, večja je verjetnost.

Kar se tiče samega radona, pa ni treba čakati potresa, da si deležen njegovega vpliva: V nekaterih bivališčih je že dovolj opuščanje prezračevanja prostorov.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

shrink se strinjam.

Odgovori