absolutna ničla

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Če je g.Kelvin izračunal absoluno ničlo tako, da je segreval 1cm3 plina s temperaturo 0C do 100C in je pri tem ugotovil, da je plin ekspandiral do 1.366 cm3. Ničlo je menda določil tako, da je delil 100C/0,366 (s prirastkom volumna) in je tako dobil -273C. Do tu vse OK. Toda pri 0K je predpostavil, da je volumen 0! Ali to pomeni, da je v središču velikanske črne luknje 0K?

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

OK = v redu
0K = -273C

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kelvin je samo predpostavil da v obmocju meritve velja plinska enacba. Pri nizjih temperaturah jasno formule ne veljajo vec, saj ne moremo vec govoriti o plinu. Glede sredisca crne luknje pa ne moremo povedati nicesar, saj to ni regularna tocka prostor-casa. Je pa definirana temperatura povrsja crne luknje, ki je odvisna samo od njene mase in pove da crna luknja seva. Zavedati se pa moras da je temperatura klasicno statisticna kolicina ki je slabo definirana na majhni skali. :?

azi
Prispevkov: 74
Pridružen: 23.10.2005 14:07

Odgovor Napisal/-a azi »

Kar vem, materie niti NI pri 0K oz drugace, materija pri 0K neha obstajati ? (popravitie mojo napacno razlago prosim!)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

A ja? Pri 0 K snovi več ni? Kam je pa šla potlej. Saj če plin ohladiš do 0 K, ne neha obstajati. Samo čudne stvari se začno dogajati, zdavnaj postane že tekočina pa še neki kvantni efekti so po sredi. Ne bi rekel, da je volumen 0.

azi
Prispevkov: 74
Pridružen: 23.10.2005 14:07

Odgovor Napisal/-a azi »

ZdravaPamet napisal/-a:A ja? Pri 0 K snovi več ni? Kam je pa šla potlej. Saj če plin ohladiš do 0 K, ne neha obstajati
A niso to samo predvidevanja ? Nikjer nisem namrec zasledil, da je komu uspelo ohladiti snov na 0K :oops:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: absolutna ničla

Odgovor Napisal/-a GJ »

mirtelo napisal/-a:Če je g.Kelvin izračunal absoluno ničlo tako, da je segreval 1cm3 plina s temperaturo 0C do 100C in je pri tem ugotovil, da je plin ekspandiral do 1.366 cm3. Ničlo je menda določil tako, da je delil 100C/0,366 (s prirastkom volumna) in je tako dobil -273C. Do tu vse OK. Toda pri 0K je predpostavil, da je volumen 0! Ali to pomeni, da je v središču velikanske črne luknje 0K?
Ma, sem že dvakrat napisal link na BEC razlago, ga bom pa še tretjič.. :lol:
LINK: http://www.colorado.edu/physics/2000/bec/index.html

Pa očitno ni noben prebral..
Razlaga je res dobra in primerna za laike.
Dobro si preberte kaj piše po pa lahko razglabljamo naprej..
Predvsem razmislite kaj je to 'kondenzacija' materije.. :!:

Lahko noč želim..

azi
Prispevkov: 74
Pridružen: 23.10.2005 14:07

Odgovor Napisal/-a azi »

Kondenzacija materije - to da se lastnosti vseh atomov materije poenotijo ? Sem ustrelil mimo?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

azi napisal/-a:Kondenzacija materije - to da se lastnosti vseh atomov materije poenotijo ? Sem ustrelil mimo?
Si prebral kar piše na linku ? http://www.colorado.edu/physics/2000/bec/index.html

Lep većer želim..

azi
Prispevkov: 74
Pridružen: 23.10.2005 14:07

Odgovor Napisal/-a azi »

GJ napisal/-a:
azi napisal/-a:Kondenzacija materije - to da se lastnosti vseh atomov materije poenotijo ? Sem ustrelil mimo?
Si prebral kar piše na linku ? http://www.colorado.edu/physics/2000/bec/index.html

Lep većer želim..
Sem prebral, pa sem uspel razlusicti edino to, da postanejo kvantna stanja vseh(vecine?) atomov enaka - najnizja ?

Odgovori