Pogled skozi očala

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
antimon
Prispevkov: 12
Pridružen: 29.12.2003 15:15
Kraj: vseeno
Kontakt:

Pogled skozi očala

Odgovor Napisal/-a antimon »

Vprašanje s katerim se ubadam že dolgo časa...pa še vedno brez trdnejših rešitev.
Kadar pogledam z očmi na levo oz. desno skozi očala (ne da bi premikal glavo in s tem očala) proti kakšnemu oknu, monitorju, televiziji, omari,... se mi skrajno levo vidno polje obarva rumeno, skrajno desno pa modro.
Posledica katerega pojava je to.
Moje mnenje je, da gre svetloba čez bolj debelo lečo(leči) in pri tem spremeni valovno dolžino. Ampak zakaj ravno modra in rumena? Zamenjal sem že troje očala, pa ne pomnim, da bi bilo kdaj drugače.
Hvala za odgovore.


Ps: kot prilogo sem narisal tudi skico :)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Vav, a res? Kakšno dioptrijo pa imaš. Mislim, da pride do interference vpadle svetlobe zaradi razkličnih optičnih poti.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Isti pojav vidis tudi skozi rob geotrikotnika. Pride do razklona svetlobe glede na valovno dolzino, kot pri opticni prizmi.

btasko
Prispevkov: 44
Pridružen: 19.2.2003 16:17

Odgovor Napisal/-a btasko »

hmmm...zanimivo.
jst mam tud ocal pa tega ne vidim..ja kasno dioptrijo mas?
LP

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne predstavljam si, da bi oko, ki je tako blizu očal, ločilo razklonjeno določeno barvo svetlobe. Razen če imajo očala velik lomni količnik in oko ravno ujame pravi del spektra. /Ali ne bi potem na sredini videli rumeno zelene barve, na eni strani rdečo, na drugi pa modro?

antimon
Prispevkov: 12
Pridružen: 29.12.2003 15:15
Kraj: vseeno
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a antimon »

Dioptrija je pod - tri. Imel pa sem najprej -1, potem -2, sedaj okoli -3. Vedno sem opazil isti efekt. Nedolgo nazaj sem opazil, da je situacija ista, tudi če gledam samo z enim očesom (zopet pod kotom skozi očala).

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Ocala uporabljam ze 15 let (dioptrija -3), pa se nisem zasledil tega pojava. Najbrz imas se kaj cilindra, a ne?

antimon
Prispevkov: 12
Pridružen: 29.12.2003 15:15
Kraj: vseeno
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a antimon »

Nekoč sem ga imel. Pri teh očalih ne več.
Torej to ni nekaj običajnega?... Kaj je potem z menoj kaj narobe? Sploh...posledica česa bi to lahko bilo?

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Mogoce bi odgovor na tvoje vprasanje vedel kasen optik ali pa okulist, bi bilo vredno poizkusiti:)

kob
Prispevkov: 71
Pridružen: 5.1.2005 16:01
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kob »

zanimivo
meni se nekaj podobnega dogaja ko pogledam v kamero
zaslon je siv z enim očesom vidim sivo z drugim pa v modrem odtenku

yocker
Prispevkov: 40
Pridružen: 8.9.2004 21:58
Kraj: krško

Odgovor Napisal/-a yocker »

Tudi jaz sem včasih videl razlicen odtenek z vsakim ocesom. Ponavadi je to bilo, ce sem sedel pri oknu in mi je eno oko obsijalo sonce. Potem pride pac pri tep ocesu do bolj zelenkastega odtenka. Isto kot ce lezis na soncu z zaprtimi oci dovolj dolgo potem nekaj casa vidis vse v zeleno-modri barvi :wink:


Odgovori