strela in njen zvok!!!

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
Uporabniški avatar
-Anna-
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.7.2006 11:09

strela in njen zvok!!!

Odgovor Napisal/-a -Anna- »

Ojla vsem!

Ok, sem pregledala Kvarkadabro, pa ne najdem odgovora na moje vprašanje.

Namreč, danes ponoči je pri nas deževalo, se zelo bliskalo in še bolj grmelo! Ob tem se mi je porodilo vprašanje in ob 2.30 ponoči sem razmišljala o možnem odgovoru nanj: najprej se zabliska in potem udari strela, ob tem pa se pogosto sliši ZELO GLASEN rezek zvok, ki dobesedno raz/reže nebo/atmosfero.

Zanima me, od kod pride ta zvok, tisti hitri, silni, ostri močni zvok, ki useka, da kar odskočiš :shock:
Od kod pride? Kako nastane? Kaj ga povzroči? :?:

Res me zelo zanima odgovor na to! :idea:

Hvala lepa in lp,

-Anna- :wink:

M_i_h_a
Prispevkov: 11
Pridružen: 13.2.2004 19:18

Odgovor Napisal/-a M_i_h_a »

Na tejle strani maš mal več napisan o streli
http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... strela.htm

Grom pa nastane zaradi:
Ob začetku povratnega udarca teče tok okoli 10000 amperov, ob čemer je kakih 10 amperov, ki teče po hišni napeljavi pravi mačji kašelj. Nič čudnega torej, da skriva tako velik tok dovolj termične energije, da pregreje okoliški zrak. Le ta se potem eksplozivno razširi in sproži udarni val, ki ga slišimo kot grmenje.

Uporabniški avatar
-Anna-
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.7.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a -Anna- »

Oj, miha,

super, bom vse prebrala, res zanimivo! Hvala za odgovor!

Lp, -Anna-

Uporabniški avatar
-Anna-
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.7.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a -Anna- »

No, potem pa v zvezi z zvokom vprašam še naslednje:

:?: od kod prihaja zvok npr. čisto v vsakdanjem življenju?
Ok, pri streli se sprosti ogromno energije. Kaj pa npr. čisto vsakdanji zvoki?
Npr. ko se z žlico dotaknemo krožnika? Ko postavimo kozarec na mizo? Ko premaknemo stol? Šum papirja? Od kod nastanejo ti zvoki? Tukaj se pa ne sprosti toliko energije, pa vseeno nastane zvok. Je to zaradi gibanja oz. nihanja molekul? Zaradi premikanja zračne mase, ki povzroči valovanje in mi zaznamo zvok?

:?: In zakaj ima vsaka stvar svoj tipičen zvok - les, plastika, porcelan, kovina, vsi zvenijo drugače?

:?: Ko cepimo drva, ob udarcu polena na tnalo nastane dokaj glasen pok. Od kod pa nastane ta? Zanima me konkretno za ta primer - cepljenje drv. Nihanje molekul? Sunkovit izpodriv zraka izpod polena? Od kod? Kaj povzroči ta zvok?

Hvala za pomoč in lp,

-Anna- :wink:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Zvok je posledica nihanja zracnih mas. Pri trkih telesa zanihajo, vibracije se pa prenasajo na zrak okoli telesa. Vsako telo ima svoje lastne frekvence pri katerih niha. Kombinacijo zaznamo kot visino in barvo tona. Nihanje vecine teles je mocno duseno, zato slisimo le nekaj nihajev preden zvok izzveni. Ce se to zvok zadusi prehitro slisimo le zamolkel pok. Pok nastane tudi pri hitrem izpodrivu zraka, npr. pri ploskanju. Vecina pokov je kombinacija vec efektov. Sum je najbolj nepravilen zvok in nastaja pri nakljucnih pojavih oz. pri zelo veliko izvorih zvoka. Primer so dezne kaplje, slap, veter,... Sum nastane tudi pri drsenju, ker telesa ob nakljucnih casih zdrsavajo eno ob drugem, kot drsenje listov papirja. Pri nekaterih materialih pa zdrsavanje poteka na bolj tocne casovne intervale, zato slisimo skripanje, ker prevladuje ena frekvenca.
Za primer cepljenja drv gre za izpodriv zraka, kombinirano z "zvenom" lesa, ce prisluhnes, za pokom se malce zadoni.

Odgovori