Stran 1 od 1

fuzija

Objavljeno: 6.9.2006 20:12
Napisal/-a jaguar
mene pa zanima kako lahko pri fuziji iz protona nastane nevton (nevtorn ima vecjo maso od protona)?ali je to povezano s pretvorbo energije v maso?
hvala za odgovore

Objavljeno: 6.9.2006 20:56
Napisal/-a Aniviller
Iz protona nevtron ne more direktno nastati, naboj se ne ohranja. Lahko pa absorbira elektron in dobis nevtron+el. nevtrino. Pretvorbo energije v maso si pa vecina ljudi predstavlja prevec drasticno. Gre le ze to, da je vezavna energija v razlicnih primerih razlicna, razlika se sprosti v obliki energije. (pri kemicnih reakcijah je enako). Cista pretvorba je mogoca le z anihilacijo (delec+antidelec=energija (v obliki fotonov))

Objavljeno: 7.9.2006 21:36
Napisal/-a spin
ka že govorimo o fuziji.

pomoje tud tle obstaja ena finta tko kat pr fisiji ka dovg niso vedl kako bi jedro cepil z malo energije, pol je pa en ugotovu (zatem ko so odkril nevtron) de bi lahko ta delec povzročude bi jedro postalo nestabilno in razpadlo.

kva pa če bi uzev en delec ka bi povzroču de bi atom vodika prešel u tako stanje da bi se hotu vezat z drugmu (ratu bi "extra stabilen"), lih obratn kat so nardil pr fisiji.?

al pade bi na kakšen drug način utišav to silo ki preprečuje zlitje jedr...

pomoje nej znanstveniki nadaljujejo raziskave u pospeševalnikih pa to de bojo kj uporabnga odkril.

Objavljeno: 7.9.2006 22:24
Napisal/-a celica
Mogoče v vesolju, na zemlji bo pa težko.

Objavljeno: 8.9.2006 18:15
Napisal/-a jaguar
sorry ker nisem umenu to misl za sonce, tukej ko gledam v knigi (V ISKANJU NAJMANJŠEGA DELCA SVETA) kaže tkole:proton>nevtron+pozitron(ki se jassno takoj unici, trci z elektronom)+nevtrino

Objavljeno: 8.9.2006 19:13
Napisal/-a Aniviller
Tudi to je moznost, v bistvu je isto, le da je prenesen elektron na drugo stran enacbe. Pozitron ali absorbirani elektron in nevtrino sta tukaj nujna.

Pri jedrskih reakcijah je mozno vse, kar ne krsi ohranitvenih zakonov (teh ni malo). Le verjetnosti za dogodke so razlicne, poleg tega ne ves kateri dogodek se bo v danem primeru zgodil. Glede energije tukaj ni nobenih omejitev. Ce je koncna mirovna energija vecja, pomeni da smo morali energijo dodati, ce je koncna mirovna energija manjsa, se je pa energija sprostila (analogno eksotermnim in endotermnim reakcijam pri kemiji). Energijo ponavadi dodajamo v obliki kineticne (zato pospesevalniki), odda se pa deloma preko kineticne energije (da se ohrani gibalna kolicina), ali pa preko vzbujenega stanja, iz katerega ponavadi odda kaksen foton ali dva. Sama masa je tukaj le odraz polne energije delca (skupaj s kineticno(relativisticni efekt) in potencialno(vezavna energija)). V jedski fiziki se tudi masa izraza v (G)eV, tako da je razlikovanje od energije le simbolicno. Namesto pretvorba iz mase v energijo in obratno, bi bilo bolje reci sprostitev vezane energije.

Objavljeno: 9.9.2006 16:11
Napisal/-a jaguar
ok, hvala zdej stekam