Ločevanje snovi

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Ločevanje snovi

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Vprašanje za kakšnega kemika. V čaši imamo v trdnem stanju žveplo, jod in sladkor. Kako ju na najbolj ekonomičen način ločimo? Ideje imam, samo nobena ni "ekonomična". Topil sem, sublimiral ipd. pa se vleče in vleče... :?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Nisem kemik, se mi pa zdi da za dobro locitev ne bo slo brez 4 faznih sprememb: vsako odvzeto komponento v stanje, v katerem ga lahko izlocis, in nazaj.

Brez tega se pa spomnim se eno varianto, ki je pa se manj ekonomicna in bolj teoreticna: locitev glede na gostoto, ce imas praskasto zmes. Ce najdes kapljevino v kateri jod potone, zveplo pa ostane na vrhu, si na konju. Ce se sladkor stopi, se bolje, samo se odparis topilo.

Pa se to: s cim si si zasluzil to, da moras locevati tako bizarno zmes? :?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Ločevanje snovi

Odgovor Napisal/-a GJ »

ZdravaPamet napisal/-a:Vprašanje za kakšnega kemika. V čaši imamo v trdnem stanju žveplo, jod in sladkor. Kako ju na najbolj ekonomičen način ločimo? Ideje imam, samo nobena ni "ekonomična". Topil sem, sublimiral ipd. pa se vleče in vleče... :?
Jat bi takole..
Jod sublimira že pri malo nad sobno temperturo, torej če segrevaš mešanico joda v bučki bo ta sublimiral. Hlape pa moraš speljati na hladno kjer kristalizirajo. Glej.. http://wwwk1.ijs.si/sola/poskusi/poskus3.html
Ko izhlapi ves jod vstanek vržeš v destilirano vodo kjer se bo sladkor raztopil, na dnu pa bo ostalo le še žveplo. Sladkorno vodo odcediš nakar počasi izpariš vodo, na sobni temperaturi lahko traja tudi nekaj dni jasno na čim večji površini. Žveplo lahko še nekajkrat spereš z destilirano vodo in na koncu posušiš.

Lep večer Pepelka..

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Zelo zanimivo. Točno tako sem razmišljal. Kakor Aniviller bi tudi jaz poiskal tako tekočino, samo do zdaj je še nisem našel (take, v kateri se jod in žveplo ne bi raztopila). Najprej sublimacija, potem pa žveplo in sladkor se sliši bolje. Teži me to, da je količina sladkorja neznana, torej bi se postopek ponavljal (pač topnost sladkorja v vodi). Ali je morda kakšna ideja, kako bi to naredil na en mah, mehansko ob pomoči magnetnega, električnega polja itd...
Saj ne, da bi to dejansko delal, gre se bolj za ego, bolj me zanima namišljeni postopek. V angleškem časniku (nek mladinski) sem prebiral avtorja, ki je razdiral prazne in omenil, da je naloga ločevanja teh snovi pač nemogoča; kar me je spravilo ob živce 8) .

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Odgovor Napisal/-a mirko »

ZdravaPamet napisal/-a: Teži me to, da je količina sladkorja neznana, torej bi se postopek ponavljal (pač topnost sladkorja v vodi). Ali je morda kakšna ideja, kako bi to naredil na en mah, mehansko ob pomoči magnetnega, električnega polja itd...
Po sublimaciji joda lahko stehtaš zmes žvepla in sladkorja, nato pa izračunaš potrebno količino vode, kot če v zmesi ne bi bilo nič žvepla. Na ta način si zagotoviš, da se raztopi ves sladkor.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Tudi to je še vedno lahko kočljivo. Če imam veliko sladkorja, je posoda lahko kar velika, oziroma moram v manjših posodah to ponavljati. No ja, približno "ekonomično" je že.

Odgovori