Kurjenje

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kurjenje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kensei napisal/-a:O nobenih, saj sama energija nima ne mase in ne električnega naboja.
Sicer si pa zamisli eno luč ki sveti in se vprašaj kakšne sile delujejo med žarki, ki jih oddaja.

Tako, da lahko zaključimo, da med samo energijo ni sil.
No, ja, pri trkih žarkov (bolje rečeno: fotonov) visokih energij lahko pride do nastanka parov delec-antidelec, tako da interakcije (če jih že nočemo poimenovati sile) med "energijskimi" delci vsekakor obstajajo.

Kensei napisal/-a:Lažje bi pa bilo govoriti o teperaturi takratnega vesolja, če vzamemo da je zdajšnja temperatura cca. 2K, bi po spermembi vse mase v energijo narasla na nekaj 100 ali 1000 K, vse je pa odvisno od same velikosti vesolja.
Pri pogojih nastanka vesolja naj bi vladal nek osnovni mehanizem, poimenovan "supersila", ki naj bi združeval do sedaj identificirane (štiri) fundamentalne sile.

Kensei
Prispevkov: 45
Pridružen: 27.9.2005 20:25

Re: Kurjenje

Odgovor Napisal/-a Kensei »

Že z to super silo.
Samo koliko sem jaz razumel zadeve bi naj ta sila vladala v začetnih pogojih vesolja, se pravi majhen prostor, visok tlak,visoka temperatura.....
Tam je pa govora o spremembi mase vesolja v energijo pri zdajšnjih pogojih tako da sanje o kaki super sili odpadejo.

Lp.Mico

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kurjenje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Kensei napisal/-a:Že z to super silo.
Samo koliko sem jaz razumel zadeve bi naj ta sila vladala v začetnih pogojih vesolja, se pravi majhen prostor, visok tlak,visoka temperatura.....
Tam je pa govora o spremembi mase vesolja v energijo pri zdajšnjih pogojih tako da sanje o kaki super sili odpadejo.

Seveda, "supersila" bi prišla do izraza pri visokih energijah. Podobno je pri tvorjenju parov delec-antidelec: ti lahko nastanejo pri fotonih z višjimi energijami (BTW: to pa niso nikakršne sanje). Sam si pa dejal, da "med samo energijo ni sil/interakcij", čemur pa omenjeno nasprotuje.

Odgovori