elektrika:magnet?

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
kob
Prispevkov: 71
Pridružen: 5.1.2005 16:01
Kontakt:

elektrika:magnet?

Odgovor Napisal/-a kob »

Lepo pozdravljeni.
Imam eno vprašanje:
Kolikor razumem, se enak naboj odbija, nasproten pa privlači. Pri toku pa ravno obratno: če teče v isti smeri, se privlači, v nasprotni pa se odbija.
Ima kdo kako pametno razlago za to. Oziroma na sploh za povezanost elektrike in magnetizma.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: elektrika:magnet?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

V žicah so prosti nosilci naboja negativno nabiti (elektroni). Ko po žici poženeš predpisan tok, se ti nosilci začnejo gibati (v smeri, ki je nasprotna toku). Vsaka od žic ustvarja v svoji okolici, tudi na mestu druge žice, magnetno polje \(B=\frac{\mu_{0}I}{2\pi r}\), čigar smer določiš po pravilu desnega vijaka. Na gibajoče se naboje pa deluje v magnetnem polju magnetna sila \(\mathbf{F}=-e\mathbf{v}\times\mathbf{B}\). No, zdaj pa rabiš malo skico, kako stojijo vektorji, in takoj ti bo jasno (makroskopsko!), kako deluje magnetna sila med vodnikoma.

kob
Prispevkov: 71
Pridružen: 5.1.2005 16:01
Kontakt:

Re: elektrika:magnet?

Odgovor Napisal/-a kob »

makroskopsko mi je jasno
kolikor razumem nastaja magnetno polje ob električnem toku
vendar elektrona v sosednjih žicah en glede na drugega mirujeta
torej bi se morala odbijati, vendar se privlačita

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: elektrika:magnet?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No, ce tako gledas... potem moras upostevat, da elektrona sicer vidita en drugega mirujoca, vidita pa gibajoce se protone - v njihovem sistemu so pac protoni tisti, ki ustvarjajo magnetno polje, tako da je spet vse isto.

kob
Prispevkov: 71
Pridružen: 5.1.2005 16:01
Kontakt:

Re: elektrika:magnet?

Odgovor Napisal/-a kob »

na to sem tudi pomislil
torej, pot se je razcepila..
zanima me a) kako se 2 elektrona vsak posebej obnašata
b) dva atoma v curkih ki sta sosednja (a in b)razmišljanje v podobni smeri
ali
c) če je to zaradi protonov, zakaj je to tako

pri b primeru- curek elektronov bi lahko pojasnil zakaj se da v žici inducirati tok v isti smeri: lahko bi bilo da naboj iz prve žice potiska naboj iz druge žice naprej
pri c ju pa sem premalo prepričan da bi kar koli rekel

Odgovori