Kot veš se lahko masa pretvarja v energijo in obratno. Zemlja od Sonca prejme kar velike količine energije, ampak te se ne pretvarjajo v maso. Tudi na Zemlji potekajo jederske reakcije (tudi v naravi), kar pomeni da se masa pretvarja v energijo.
Nekje na tem forumu sem že izračunal, da se v Krškem "pretvori" 1g mase v energijo v cca. 40h.
Po drugi strani, pa na zemjo vsak dan treskajo meteoriti in v ozračju izgorevajo meteorji. Nekje sem prebral, da je tega materiala za nekaj ton na dan. Nekaj mase smo z raznimi sateliti in ostalimi plovili tudi že spravili v vesolje.
Težko bi ocenil ali Zemlja postaja težja ali lažja, vsekakor pa so te spremembe neznatne. Dejstvo pa je da vplivajo na njeno evolucijo in rotacijo, zato bi bilo zanimivo vedeti kakšna je tendenca.
Na koncu morda še to. Pred leti sem računal, koliko mase izgubi Sonce vsako sekundo. (energijska gostota - izmerjena na Zemlji (150 milionov km stran ) je 1,4kW/m2 ). Številke so gromozanske (zdi se mi,da 90 000 000 ton), pa vendar nas bo Sonce grelo še naslednji 4 000 000 000 let. Vsaj upam !
Zemlja ni bila vedno enake velikosti. Dokončno oblikovanje Zemlje se je zaključilo s trkom telesa v velikosti marsa, ob katerem je nastala tudi Luna. Do takrat je znašala zemljina velikost 64% velikosti, ki jo ima danes. To je okoli 30 milijonov let po nastanku Sonca.
Če je pridobila na velikosti, je pridobila tudi na masi.
Kaj res nihče ne upošteva kamenja, ki redno pada na naš planet? Po drugi strani pa ta izgublja atmosfero. Ne poznam podatkov, ampak mislim, da je prvega več kakor drugega.