energija polja

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a qg »

problemi napisal/-a:Poleg tega imam vprašnaje, zakaj sta verjetnosti za posamezno stanje ravno kvadrata kompleksnih koeficientov, \(\left\vert\alpha\right \vert ^2\) in \(\left\vert\beta\right \vert ^2\)? To me sploh bega, ker sem se srečal s podobno notracijo, amapk v primeru elektrona, energije in negativne energije (Feynman, Pauli)? Tam sem spoznal, da recimo \(a|\ 0 \rangle =|\ 1 \rangle\) in (sledi) \(a|\ 1 \rangle = |\ 0 \rangle\)
Če prebereš Feynmanovo knjigo "QED: The strange theory of light and matter", vidiš, da je gostota svetlobnega toka podobna kvantni verjetnosti, polji E in B pa sta podobni valovnim funkcijam. Kompleksni koeficienti pa so posledica frekvence oziroma kroženja E in B.

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a stoplak »

qg napisal/-a:
problemi napisal/-a:Poleg tega imam vprašnaje, zakaj sta verjetnosti za posamezno stanje ravno kvadrata kompleksnih koeficientov, \(\left\vert\alpha\right \vert ^2\) in \(\left\vert\beta\right \vert ^2\)? To me sploh bega, ker sem se srečal s podobno notracijo, amapk v primeru elektrona, energije in negativne energije (Feynman, Pauli)? Tam sem spoznal, da recimo \(a|\ 0 \rangle =|\ 1 \rangle\) in (sledi) \(a|\ 1 \rangle = |\ 0 \rangle\)
Če prebereš Feynmanovo knjigo "QED: The strange theory of light and matter", vidiš, da je gostota svetlobnega toka podobna kvantni verjetnosti, polji E in B pa sta podobni valovnim funkcijam. Kompleksni koeficienti pa so posledica frekvence oziroma kroženja E in B.
Jo imaš pri roki, zanima me valovna enačba za ta primer!

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a problemi »

Obema iskrena hvala za pomoč. Bom pogledal v vire in če kaj ne bom razumel še vprašam. :)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

stoplak napisal/-a:Jo imaš pri roki, zanima me valovna enačba za ta primer!
Valovna enačba česa? Za kateri primer?

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a qg »

stoplak napisal/-a:
qg napisal/-a:
problemi napisal/-a:Poleg tega imam vprašnaje, zakaj sta verjetnosti za posamezno stanje ravno kvadrata kompleksnih koeficientov, \(\left\vert\alpha\right \vert ^2\) in \(\left\vert\beta\right \vert ^2\)? To me sploh bega, ker sem se srečal s podobno notracijo, amapk v primeru elektrona, energije in negativne energije (Feynman, Pauli)? Tam sem spoznal, da recimo \(a|\ 0 \rangle =|\ 1 \rangle\) in (sledi) \(a|\ 1 \rangle = |\ 0 \rangle\)
Če prebereš Feynmanovo knjigo "QED: The strange theory of light and matter", vidiš, da je gostota svetlobnega toka podobna kvantni verjetnosti, polji E in B pa sta podobni valovnim funkcijam. Kompleksni koeficienti pa so posledica frekvence oziroma kroženja E in B.
Jo imaš pri roki, zanima me valovna enačba za ta primer!
Strnad v knjigi "Na pot v kvantno elektrodinamiko" (=KED=QED) piše, da valovna funkcija fotona ne obstaja. Vendar, tako valovne značilnosti fotona, kot valovne značilnosti ostalih delcev so osnova QED in tudi osnova kvantne mehanike. Elektron ima svojo mirovalno frekvenco in svojo valovno dolžino zaradi De Broglijevega valovanja. To pa je zelo povezano s Schroedingerjevo enačbo.

Primer računanja v kvantni mehaniki s pomočjo samo De Broglijevega valovanja:
http://www.u-picardie.fr/~dellis/Docume ... roglie.pdf

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a stoplak »

ZdravaPamet napisal/-a:
stoplak napisal/-a:Jo imaš pri roki, zanima me valovna enačba za ta primer!
Valovna enačba česa? Za kateri primer?
Vprašal sem za to, ker takšne funkcije še nisem nikjer videl (svetloba-foton). Saj ne obstaja, kot je lepo pojasnil qg.

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a stoplak »

qg napisal/-a: Strnad v knjigi "Na pot v kvantno elektrodinamiko" (=KED=QED) piše, da valovna funkcija fotona ne obstaja. Vendar, tako valovne značilnosti fotona, kot valovne značilnosti ostalih delcev so osnova QED in tudi osnova kvantne mehanike. Elektron ima svojo mirovalno frekvenco in svojo valovno dolžino zaradi De Broglijevega valovanja. To pa je zelo povezano s Schroedingerjevo enačbo.
Omenil si De Broglijevo valovanje. Veliko fizikov si postavlja vprašanje kaj so ti valovi? Ali sploh obstajajo? Če primerjaš De Broglijevo enačbo gibajočega delca z Comptonovo enačbo valovne dolžine (mirojoči delec) ugotoviš da De Broglijeva valovna dolžina izhaja iz Dopplerjeve frekvence, ki bi se pojavila med mirujočim in gibajočim delcem. To bi lahko pomenilo da je De Broglijevo valovanje fiktivno in dejansko opisuje valovno interakcijo med valovanji gibajočega delca in mirujočega objekta.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

stoplak napisal/-a:Vprašal sem za to, ker takšne funkcije še nisem nikjer videl (svetloba-foton). Saj ne obstaja, kot je lepo pojasnil qg.
To seveda ni res. Vprašal si za valovno enačbo elektromagnetnega valovanja. Ta je več kot znana.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

stoplak napisal/-a:Če primerjaš De Broglijevo enačbo gibajočega delca z Comptonovo enačbo valovne dolžine (mirojoči delec) ugotoviš da De Broglijeva valovna dolžina izhaja iz Dopplerjeve frekvence, ki bi se pojavila med mirujočim in gibajočim delcem. To bi lahko pomenilo da je De Broglijevo valovanje fiktivno in dejansko opisuje valovno interakcijo med valovanji gibajočega delca in mirujočega objekta.
To je tvoja izmišljotina. Dopplerjeva frekvenca je kaj že?

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a stoplak »

ZdravaPamet napisal/-a:
stoplak napisal/-a:Vprašal sem za to, ker takšne funkcije še nisem nikjer videl (svetloba-foton). Saj ne obstaja, kot je lepo pojasnil qg.
To seveda ni res. Vprašal si za valovno enačbo elektromagnetnega valovanja. Ta je več kot znana.
qg je omenjal svetlobni tok, torej fotoni ! Tako sem mislil in zato sem tudi postavil vprašanje.

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a stoplak »

ZdravaPamet napisal/-a:
stoplak napisal/-a:Če primerjaš De Broglijevo enačbo gibajočega delca z Comptonovo enačbo valovne dolžine (mirojoči delec) ugotoviš da De Broglijeva valovna dolžina izhaja iz Dopplerjeve frekvence, ki bi se pojavila med mirujočim in gibajočim delcem. To bi lahko pomenilo da je De Broglijevo valovanje fiktivno in dejansko opisuje valovno interakcijo med valovanji gibajočega delca in mirujočega objekta.
To je tvoja izmišljotina. Dopplerjeva frekvenca je kaj že?
Izraz dopplerjeva frekvenca se uporablja v radarski tehniki. To je frekvenca, ki jo dobiš z mešanjem oddanega in sprejetega signala.
Izmišljotina? Zakaj, a ni v knjigah? ZdravaPamet, knjige, knjige in še enkrat knjige...!

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Briga me, kje se uporablja. Kakšno mešanje?!?!?! Prosim?!!
Daj vzemi en srednješolski učbenik in se pouči o Dopplerjevem efektu, preden boš še kakšnega kozla in jelena ustrelil.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

stoplak napisal/-a:qg je omenjal svetlobni tok, torej fotoni !
Problemi je to spraševal. In seveda je valovna enačba za svetlobo znana.

Nehaj zavajati ljudi s svojimi umotvori, prosim!

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a stoplak »

ZdravaPamet:
ZdravaPamet napisal/-a:Problemi je to spraševal. In seveda je valovna enačba za svetlobo znana.
Potem boš pa moral to razložiti:
qg napisal/-a:Strnad v knjigi "Na pot v kvantno elektrodinamiko" (=KED=QED) piše, da valovna funkcija fotona ne obstaja.

Jaz sem spraševal ravno za to funkcijo, funkcijo fotona, in ne trdim da je ni, bi pa jo rad videl.
ZdravaPamet napisal/-a:Nehaj zavajati ljudi s svojimi umotvori, prosim!
To sicer ni umotvorje ampak predvsem tvoja umoerozijskotvorje:
ZdravaPamet napisal/-a:Briga me, kje se uporablja. Kakšno mešanje?!?!?! Prosim?!!
ZdravaPamet napisal/-a:Daj vzemi en srednješolski učbenik in se pouči o Dopplerjevem efektu, preden boš še kakšnega kozla in jelena ustrelil.
Zgleda, da sem tebe ustrelil. Pa saj si se sam nastavil.
debroglie.JPG
Izpeljava ni relativistična! Dopplerjeva frekvenca = f1-f0

Dopplerjev pojav se tu uporabi, ker se delec upošteva kot valovanje in ga obravnavaš podobno kot primer gibanja izvora v mediju !

Predlagam ti, da zamer iz drugega foruma ne nosiš sem, ker si boš tu naložil težko breme novih!

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: energija polja

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

stoplak napisal/-a: Jaz sem spraševal ravno za to funkcijo, funkcijo fotona, in ne trdim da je ni, bi pa jo rad videl.
Jaz pa trdim, da ne veš, kaj si spraševal. A kapiraš? Trdim, da se samo zajevbavaš po forumu.
stoplak napisal/-a:Zgleda, da sem tebe ustrelil. Pa saj si se sam nastavil.
Imam kar nekaj lukenj, ampak nobene nisi ti naredil.

Glede tvojih formul in umotovorov pa tole. Treba bo razčistiti izraze in misli. Comptonovo sipanje ni Dopplerjev efekt. Če veš, kako prideš do formule za Comptonovo sipanje, potem ti je to jasno. Dopplerjev pojav se nič "ne uporabi", kot ti razlagaš v svojih umetnih primerjavah, do njega pride.
Drugo, Dopplerjeva frekvenca je izraz, ki si si ga sam izmislil. Kaj to je v resnici? Nič! Če hočeš kazati na podobnost v formulah, boš to moral storiti na zelo zelo zelo precizen način. Najbolje bo, če si, kot sem ti že predlagal, prebereš biografijo Nielsa Bohra. In morda še kakšno splošno knjigo o razvoju de Brogliejeve relacije.

PS: mimogrede, tvoje enačbe niso vredne počenega groša. Nimajo razlage simbolov, nimajo izpeljav. Kaj naj z njimi, torej? In kaj, hudiča, je "mirujoči" delec v kvantni mehaniki? Kaj je to? Je to kaj za na kruh namazat?

Učiti se, učiti se, učiti se!

Odgovori