Zeleni žarek

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
Uporabniški avatar
Cawtama
Prispevkov: 17
Pridružen: 1.6.2009 13:42
Kontakt:

Zeleni žarek

Odgovor Napisal/-a Cawtama »

Jules Verne je napisal knjigo Zeleni žarek, ki je prevedena tudi pri nas. Gre sicer za malo manj znano zadevo, kjer avtor opisuje vsaj meni nepoznan naravni pojav. Pri sončnem zahodu, na morju, zaradi prostega horizonta, skupina znanstvenikov išče oziroma lovi zadnje žarke zahajajočega sonca. Po nekih zapiskih naj bi pri določenih pogojih, prišlo do čudovitega zelenega žarka, ki kot zadnji žarek rasvetli nebo z zeleno svetlobo. Pa še to,... pred kratkim sem bral knjigo našega pomorščaka, kjer kot očividec omenja ta pojav.

zdaj pa mene zanima:

- ali je kaj resnice na tem žarku? (pa ne mislim na auroro borealis ali kakšno newage svetlobo)
- kako se temu pojavu reče strokovno?
- ali ga lahko uvrstimo med pojave kot so halo efekt, mirage,...
- ali obstaja video?


Uporabniški avatar
Cawtama
Prispevkov: 17
Pridružen: 1.6.2009 13:42
Kontakt:

Re: Zeleni žarek

Odgovor Napisal/-a Cawtama »

Thnx. Sem si malce drugače predstavljal vse skupaj. Recimo da žarek razsvetli pol nebesnega svoda :oops:

No vidim da je stvar kar raziskana. Še ena solidna fotka je na
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap040321.html

kosjan
Prispevkov: 6
Pridružen: 29.5.2007 20:31
Kontakt:

Re: Zeleni žarek

Odgovor Napisal/-a kosjan »

Po izkušnjah sodeč se green flash večkrat vidi ob sončnem vzhodu. Posnetkov je sicer več ob sončnem zahodu ampak le zato, ker ga gleda več ljudi. Sam ga še nisem videl ob zahodu, sem ga pa ob vzhodu, čeprav sem videl več zahodov. Atmosfera mora biti lepo urejena v plasti, kar je možno zjutraj, zvečer je v naših krajih preveč turbulentna. Zadeva je res lepa. Če pogledaš kakih 100 vzhodov skoraj gotovo ujameš kakega. Verjetno še več. Edini pogoj je, da je obzorje čim nižje. Torej biti moraš v hribih in gledati vzhod v dolino. Kolega jih je nekaj let nazaj ob enem vzhodu vidil več kot deset, enega za drugim.

LP

Uporabniški avatar
Cawtama
Prispevkov: 17
Pridružen: 1.6.2009 13:42
Kontakt:

Re: Zeleni žarek

Odgovor Napisal/-a Cawtama »

kosjan napisal/-a:Po izkušnjah sodeč se green flash večkrat vidi ob sončnem vzhodu. ...
Se pravi, da je green flash eden prvih žarkov, če gledamo pri vzhodu?

kosjan
Prispevkov: 6
Pridružen: 29.5.2007 20:31
Kontakt:

Re: Zeleni žarek

Odgovor Napisal/-a kosjan »

Ni nujno. Lahko se pojavi po tem, ko je že cela krogla Sonca nad obzorjem.
LP

Odgovori