CO2 in segrevanje ozračja

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Ali količina CO2-ja v ozračju prehiteva ali zaostaja za temperaturo? Kako dokazati zadevo?

http://www.skepticalscience.com/co2-lag ... rature.htm

Vprašanje 1:
Kaj se ne da narediti enega preprostega poizkusa z zaprtim teratijem (voda in rastline) in nato vpihovati CO2vanj. V drugem pozkusu pa pa poviševati temparaturo v njemu? In gledati ozdive...

Vprašanje 2:
Kako to, da se CO2 dviga v ozračju, če je njegova molekulska masa 44 g/mol, med tem ko je molekulska masa zraka v povprečju 29 g/mol? Nekaj sem bral o ogrevanju CO2-ja ampak saj se tudi dušik ogreva in tako dviguje? Nekaj mi ne štima tule...

Sem pa prebvral v ŽIT, da količina CO2-ja v ozračju ne povečuje veliko efekta tople grede, tako kot na vrtu ni razlike, če imamo steklenjak z enim steklom ali pa z dvojnim steklom (dvojna debelina stekla). Seveda je pa ogromna razlika med vrtom brez stekla in vrtom s steklom!

aja pa baje ima vodna para 50× večji efekt tople grede, kot CO2, vodne pare je pa več, če je bolj toplo!

Vprašanje 3:
Ali imamo sploh pravega krivca?

donkarlos
Prispevkov: 24
Pridružen: 7.5.2010 14:59

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a donkarlos »

Ta CO2 je nateg totale.

LP

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a sinbad »

vprašanje pod tč 2.

CO2 se ne dvigne v stratosfero ali pa še višje, temveč se pomeša z našim ozračjem (v troposferi). Od tu povečana koncentracija CO2. Sicer ga dež spere v obliko kisline, ta gre v zemljo...in tako C kroži. Če ne bi bilo dežja bi bila koncentracija v zraku še večja. Menda se je koncentracija CO2 v 200 letih povečala za 150 ppm.

Če je pa CO2 ohlajen pa se v mirnem ozračju zadržuje peri tleh npr. v vinskih kleteh pri alkoholnem vrenju. Naši dedje so v vinske kleti vstopali s prižgano svečo....

lp

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a anzovc »

So ga našli ja :) To so krave! Zaradi metana :D

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Dvomim, če bi se krave same tako namnožile, če jih nebi mi uporabljali za papcat! Tako, da smo kr mi lepo krivi!

sinbad
Prispevkov: 81
Pridružen: 24.10.2010 18:01

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a sinbad »

Oboge krave so krive ali pa niso. Okoli leta 1.8oo je v severni Ameriki živelo po ocenah 60 do 100 miljonov bizonov. Dvomim, da imajo Američani danes toliko govedi.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Uh ja pa jih je kr mal več:). Na svetu jih je 1,3 miljarde!

Pojejo jih pa na leto sam v Ameriki 50 miljonov:

http://www.chacha.com/question/how-many ... every-year

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a celica »

:lol: Kle v Indiji jih nič ne jedo, vse preživijo svojo starost.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Mislim, da CO2 ravno ni nevem kako velik krivec. To so bolj vplivi lobističnih kuhinj. V zraku je množica aerosolov, prahu in
ostalih delcev, kar prispeva več k topli gredi kot CO2. V začetku 17 stol. je bilo toplo, da so v Angliji gojili trto in imeli tudi
do 2 žetvi. Tedaj ni bilo lakote in tedanji ljudje so to klimo smatrali za pravi blagoslov. L 1943-1946 so bili Maldivi pod vodo.
Plitvo a vendarle bolj, kot pa so sedanji izgledi.
O teh stvareh tedaj niso razmišljali, pa je vseeno šlo. Sedaj pa taka hajka. Saj ne rečem, da je brez veze. Je pa samo en od
načinov zastraševanja ljudi, da nebi preveč onesnaževali planeta, kar osebno zelo podpiram. Za povrhu pa je zatajila sončeva
aktivnost, oz. njen cikel. Posledično pa se vračajo normalne temperature.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Evo po nekajtedenskem razmišlanju sem prišel do svojega zaključka te zgodbe, ki sem jo zapisal tukaj:

http://www.blatnik.net/oki/teorije/37-t ... 2-2010.htm

Ker je to moja najdaljša teorija preletite vsaj čez grafe, da boste lahko podali svoja mnenja. Gre se predvsem o tem, da so mnogokrat podatki glede globalne segrevanja ozračja zanalašč narobe predstavljeni "izrabljeni", sam mislim, da bi jih vedno bilo potrebno prikazovati relativno!

Vse ostale teorije pa na:

http://www.blatnik.net/oki/teorije.htm

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a agata »

Prebrala sem vašo teorijo in strinjam se z vami, da nam znanost nudi le aproksimacije resničnosti. Tega se je potrebno zavedati predvsem takrat, ko začne politika izrabljati znanstvene podatke za to, da bi upravičila svoje delovanje. Upam samo, da ne bomo v prihodnosti plačevali davka na to koliko CO2-ja izdihamo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a problemi »

agata napisal/-a:Prebrala sem vašo teorijo in strinjam se z vami, da nam znanost nudi le aproksimacije resničnosti. Tega se je potrebno zavedati predvsem takrat, ko začne politika izrabljati znanstvene podatke za to, da bi upravičila svoje delovanje. Upam samo, da ne bomo v prihodnosti plačevali davka na to koliko CO2-ja izdihamo.
Ampak, tu je potrebno biti natančen in reči, da te aproksimacije resničnosti niso "tako malo čez palc" dobljeni rezultati. Politika, sploh če je njeno vodilo "bit kapitalizma", torej profit, bo v vsaki stvari našla njej koristne stvari in bo vsako dognanje (skušala) obrniti sebi v prid.

silvester1234
Prispevkov: 389
Pridružen: 30.3.2010 11:01

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a silvester1234 »

Če gledam grafe, do katerih kažejo linki, sicer je neka korelacija med CO2 in temperaturo, ni pa v linearni zvezi. kar pomeni,
da je naraščanje temperature le ne zavisi toliko od CO2, kot se prikazuje. Je pa res, da je zemeljska atmosfera nek zaprt sistem,
ki ga ne moremo izrabljati kar v nedogled. Slej ko prej bi morali ustaviti naraščanje populacije, kajti približujemo se skrajnemu
robu znosnosti. Meja je nekako 10 miljard. Če pa upoštevamo še industrijsko rast v Indiji in Kitajski, ki dodatno pritiska na
obremenitev zemlje, pa se nam huda piše. Lobiji pa še kar preferirajo fosilne vire energije.

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a agata »

Meja je nekako 10 milijard. Nam jo je prišepnila Zemlja sama?

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: CO2 in segrevanje ozračja

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Haha, ja v sanjah;)

Meje ni.

Planet prenese lahko tudi 50 milijard ljudi, a vprasanje, ce bomo ljudje prenesli same sebe :?

Odgovori