merjenje s termoparom

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

merjenje s termoparom

Odgovor Napisal/-a fogl »

Rad bi meril povprečno temperaturo s termopari - več termoparov bi povezal vzporedno. Zanima me, če lahko te termopare na koncu zlotam skupaj, ali pa uporabim nek "čevelček" za stisnit več žic skupaj? Ali to lahko vpliva na meritev?

lojzek
Prispevkov: 4
Pridružen: 3.11.2006 9:50

Re: merjenje s termoparom

Odgovor Napisal/-a lojzek »

Težko nalogo si si zadal, če nimaš že izdelane (kupljene) naprave za merjenje temperature s termoparom.

Tudi mi ni jasno, zakaj bi termopare združeval paralelno? Povprečenje bi bilo bolj pravilno, če pomeriš vse temperature in potem to matematično povprečiš...

Malce o problematiki in principu merjenja s termoparom tukajle: http://www.picotech.com/applications/thermocouple.html Torej, kolikor znajo biti sonde poceni, so merilniki dražji/bolj komplicirani.

Mogoče bi razmislil o uporabi drugih temperaturnih sond, npr NTC ali PTC upori, silicijeve sonde tipa KTY, da zaradi cene raje ne omenjam PT100/1000 sond?


Sicer je tema stara, ampak...

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Re: merjenje s termoparom

Odgovor Napisal/-a fogl »

Sem potem kar uporabil čeveljček. Napake je samo toliko, kolikor je gradienta temperature na njem, kar ni ravno veliko, glede na to da je čeveljček majhen.

Povprečenje ni nič bolj pravilno, če meriš ločeno. Enako pravilno je, le da si za to porabil več vhodov na merilniku.

Odgovori