Anihilacija

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Drugacno je.

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a stoplak »

Malo sem se poglobil v teorijo delec-valovanje in jedrsko nevtronsko sipanje. V enačbi za sipalni presek nastopa pri potencialu interakcije operator spinsko odvisnega dela močne interakcije med nevtronom in jedrom.
Zanima me ali je interferenčna slika sipanja posledica potenciala močnih interakcij, kot je pri podobnih pojavih pri poskusih z elektroni in gama žarki posledica potenciala EM interakcij ? Če ni katere so te interakcije ?
Zanima me še, če se da z čem pospešiti razpad prostih nevtronov ?

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a stoplak »

Zanima me kaj dobimo iz visokoenergijskih trkov dveh elektronov. Na tem linku http://prd.aps.org/abstract/PRD/v48/i9/p4467_1 sta rezultat trka dva negativna miona. A ne dobimo dveh elektronov in par delec-andidelec ?

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a stoplak »

In kombinacije enakih in različnih spinov in kinetičnih energij ?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Vse mogoce lahko dobis - z razlicnimi verjetnostmi. Vse kombinacije, za katere je dovolj energije in kjer se vsi ohranitveni zakoni ujemajo, so mozne. In razmerja verjetnosti katera reakcija potece so nekaj, kar se da napovedat iz teorije, kar je zelo dober test ali je teorija pravilna. Dva miona iz dveh elektronov je cisto logicno, edino vprasanje je (o tem govori clanek), ali je reakcija mozna brez dodatnih nevtrinov. Ce opazis tudi to varianto, pomeni da imas doloceno mesanje med druzinami leptonov in da rabis nadgradnjo standardnega modela - testiras, katera posplositev standardnega modela je bolj prava.

Glede nevtronskega sipanja: interakcija je kombinacija elektromagnetne (spin) in ostanka mocnih jedrskih sil na vecjih razdaljah.

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a stoplak »

Aniviller napisal/-a:Dva miona iz dveh elektronov je cisto logicno, edino vprasanje je (o tem govori clanek), ali je reakcija mozna brez dodatnih nevtrinov. Ce opazis tudi to varianto, pomeni da imas doloceno mesanje med druzinami leptonov in da rabis nadgradnjo standardnega modela - testiras, katera posplositev standardnega modela je bolj prava.
Mislite brez dodatnih mionskih nevtrinov ? Je takšna reakcija možna pri trku dveh elektronov ? Na internetu ne najdem nič o tem konkretnem primeru.
Zanima me razlaga za dvojni beta razpad, kjer se nevtrini ne pojavijo. Bral sem članke, kjer avtorji dopuščajo možnost da je nevtrino lahko tudi sam sebi antidelec.
Zanima me še, če se da z čem pospešiti razpad prostih nevtronov ?

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a bianko »

Aniviller napisal/-a:Se vedno obravnavas delce kot tockaste in kot da imajo doloceno hitrost in polozaj, kar je povsem v nasprotju s kvantno mehaniko. Tvoj mehanizem ne razlozi pretvorbo masnega dela v energijo. Tudi krozenje en okrog drugega je sporen opis.
Splošna predstava je verjetno, da točkasti atomi letijo stran od Big Banga. Zgoraj napisano pa se mi bolj zdi, kot voda na mlin determiniranemu vesolju.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Seveda ne najdes nic - gre za hipoteticni proces, ki bi pokazal znake splosnejse teorije izven standardnega modela. Poljudna literatura se neha pri standardnem modelu (ze ta je ponavadi zelo izkrivljeno in v veliki meri napacno razlozen).

Prav tako se ni ovrzeno ali potrjeno ali so nevtrini sami sebi antidelci (Majorana nevtrini). Ker nevtrini tako slabo interagirajo s prakticno vso snovjo, tezko reces ali bi lahko prislo do anihilacije med dvema nevtrinoma. Ce najdejo v mnozici vseh trkov tudi take, ki kazejo na dvojni beta razpad brez nevtrinov, potem bo to eden prvih znakov, da je mogoce nekaj na tem.

Na jedrske reakcije je tezko vplivat. V bistvu karkoli naredis, da "pospesis" razpad, je obstreljevanje z drugimi delci. Recimo z nevtrini, fotoni ali cim drugim. Ena direktnih moznosti bi bilo dovolj mocno magnetno polje, da bi vplival na spin kvarkov, kar je pa izven nasih zmoznosti.

stoplak
Prispevkov: 666
Pridružen: 25.7.2012 18:15

Re: Anihilacija

Odgovor Napisal/-a stoplak »

Pozitronij je v vzbujenem stanju. Izseva nizko energijski foton ko gre v nižje vzbujeno ali osnovno stanja, ali je ta prehod že anhilacija in se energija začetnega vzbujenega stanja vidi v končnih gama žarkih ? Kako izmerimo energijska stanja (n=1,2,3...). Kako se merijo energijski prehodi fine strukture (n=1, n=2 - 3S1-1S0).

Odgovori