Ali lahko voda zmrzne tudi nad 0°C?

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
jjohny
Prispevkov: 1
Pridružen: 18.1.2003 19:51

Ali lahko voda zmrzne tudi nad 0°C?

Odgovor Napisal/-a jjohny »

Zanima me ali lahko voda zamrzne pri pozitvni temperaturi (npr. +10°C)?

LP, jani

klemenko
Prispevkov: 5
Pridružen: 19.1.2003 10:00
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a klemenko »

Ne. Najvisja temperatura pri kateri voda se lahko zmrzne je 0.0098°C, to je ce tlak zmanjsamo na 0.0062 bara.

Torej pri +10°C voda ne more zmrznit, lahko pa ze pri tej temperaturi vre :)

Lep pozdrav,
Klemen

Gost

Natančni podatki

Odgovor Napisal/-a Gost »

Kje si pa dobil te podatke o temperaturi in tlaku na štiri decimalke natančno?

LP, tone

klemenko
Prispevkov: 5
Pridružen: 19.1.2003 10:00
Kontakt:

Re: Natancni podatki

Odgovor Napisal/-a klemenko »

Ce smo popolnoma natancni, sta podatka o temperaturu in pritisku v trojni tocki vode podana le z dvema zanesljivima mestoma. Tako, da ne moremo govoriti o ne vem kako veliki natancnosti.

Ta dva podatka sem povedal zato, da se dobi obcutek, kako se spreminja talisce ledu s spremembo v pritisku. Vidimo, da moramo tlak zelo zmanjsati (na tisocinko normalnega zracnega pritiska) da se temperatura talisca spremeni za "boro" stotinko celizijeve stopinje.

Podatke pa sem nasel v knjigi: Rudolf Kladnik, Osnove fizike za tehnike 1. del (stran 238). DZS, Ljubljana, 1974.

Lep pozdrav,
Klemen

kgf

Odgovor Napisal/-a kgf »

Voda lahko zmrzne pri temp. nad 0C. Samo tlak je potrebno povišat. Da bi zmrznila pri npr. 100C bi moral biti tlak 25 000 atm. Ker ima navaden led (led I)prostornino večjo od prostornine vode iz katere je nastal se do priblizno 2000 atm led tali namesto da bi voda zmrznila. (pri višjih temp. namrec.) ce pa tlak se dvigujemo se lahko tvorijo druge bolj goste oblike vode (led II, led III, led V, led VI, led VII).

lp

klemenko
Prispevkov: 5
Pridružen: 19.1.2003 10:00
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a klemenko »

Hmm... To pa je zelo zanimivo!

Kje bi lahko prebral kaj vec o tem?

Lep pozdrav,
Klemen

Tadej

Odgovor Napisal/-a Tadej »

Zakaj potem voda globoko v oceanih ne zmrzne?

lp

Muc

pritisk

Odgovor Napisal/-a Muc »

Zato, ker je morje premalo globoko. Če bi hotel da dobiš tlak nad 25 000 bi moralo biti globoko kar 250 000m Hm okoli 250 Km :cry: :lol: Enostavno ne gre :) Mogoče se pa to dogaja kje na kakšnem planetu z veliko gravitacijo ala jupitr.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

No ja če ima voda največjo gostoto pri 4°C , kar imenujemo anomalija vode, zato led plava na vodi. Voda najvrjetneje tudi na tej globini nebi zmrznila, kajti če že bi bi začela zmrzovati bi se ji gostota zmanjšala in bi se začela dvigati proti površju.

kosgor
Prispevkov: 2
Pridružen: 8.2.2003 11:40
Kraj: Sp.Idrija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kosgor »

Mimo grede:Voda lahko zmrzne tudi pri 3,81 stopinjah celzija in vre pri 101,42 st.C,vendar to ni navadna voda,ampak težka voda.Kemijsko sta popolnoma isti,fizikalno pa se ne ujemata v masah vodikovih atomov.Vodik je tam nadomeščen z devterijem.Težka voda ne omogoča življenja in v navadni vodi je je samo 0,15%.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

ja in kaj bi rad s tem povedu

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Vrelišče in ledišče vode nista odvisna samo od temperature pač pa tudi od tlaka. Torej voda na Everestu zavre že pri 80 stopinjah (ne me držat za besedo, ker sem se lahko zmotu, pomombno je samo to da prej zavre). V primeru, ko pa tlak vode povečamo pa je njeno ledišče pri temperaturi nad 0 stopinj. To pa vem iz lastnih izkušenj. Mi je namreč v wapu zmirznila, pa je šla glava. :(

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

kaj pa če se vodi doda sol?

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

sicer pa led plava na vodi ker je za cca 20% lažji.... na liter ledu ima 0,80kg
1liter vode pa 1kg

zato tud ledene gore plavajo na vodi

koki
Prispevkov: 14
Pridružen: 1.12.2003 1:38
Kraj: Slovenj Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a koki »

Anonymous napisal/-a:kaj pa če se vodi doda sol?
če se vodi doda sol se tališče vode zniža!Zato posipajo ceste pozimi z soljo!

Odgovori