Zakaj muhe letijo le naravnost?

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Zakaj muhe letijo le naravnost?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Kadar gledam muho, ki leti po sobi se mi zdi, da leti le v ravnih trajektorijah in namesto, da bi krožila po sobi leti v poti, k iima obliko kvadrata. Torej leti naravnost in potem iznenada zaviej in spet leti naravnost.

Zanimivo, da ne leti kot avijon v krogu:).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Zakaj muhe letijo le naravnost?

Odgovor Napisal/-a shrink »

V članku

Analysis of the Trajectory of Drosophila melanogaster in a Circular Open Field Arena

so opisane trajektorije gibanja vinske mušice.

Na osnovi dvournih meritev so prišli do takih rezultatov:

Slika

Sicer je iz slik težko razločiti posamezne odseke trajektorij, vendar članek potrjuje značilen "staccato" let muh, pri katerem se izmenjujejo faze hitrega in počasnega leta.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Zakaj muhe letijo le naravnost?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Zgleda zlo zapleteno! Nič kej mi ni bolj jasno zakaj to počne?

Kaj je staccato gibanje?

smoki
Prispevkov: 10
Pridružen: 12.5.2008 15:18

Re: Zakaj muhe letijo le naravnost?

Odgovor Napisal/-a smoki »

Shrink, v članku, ki ga omenjaš, so opazovali premikanje muhe "peš" in ne med letom. So pa opazili menjavanje trenutkov hitre hoje in vmesnih obdobij, ko je muha bistveno počasnejša. Muha v bistvu raziskuje določeno področje, nato odbrzi do naslednje točke, kjer se spet upočasni itd. Mislim, da smo to že vsi kdaj opazili. Moj pogled: zdi se mi, da bi zelo podobno obnašanje opazili tudi pri mnogih "višjih" organizmih (primerjaj premikanje človeka v trgovini).

Zakaj pa muha leta tako cik-cak, pa tudi mene zanima.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Zakaj muhe letijo le naravnost?

Odgovor Napisal/-a shrink »

smoki napisal/-a:Shrink, v članku, ki ga omenjaš, so opazovali premikanje muhe "peš" in ne med letom. So pa opazili menjavanje trenutkov hitre hoje in vmesnih obdobij, ko je muha bistveno počasnejša. Muha v bistvu raziskuje določeno področje, nato odbrzi do naslednje točke, kjer se spet upočasni itd. Mislim, da smo to že vsi kdaj opazili. Moj pogled: zdi se mi, da bi zelo podobno obnašanje opazili tudi pri mnogih "višjih" organizmih (primerjaj premikanje človeka v trgovini).

Zakaj pa muha leta tako cik-cak, pa tudi mene zanima.
Imaš prav. Spregledal sem "walk".

O trajektorijah leta vinskih mušic pa so poročali npr. v tem članku:

The influence of visual landscape on the free flight behavior of the fruit fly Drosophila melanogaster.

Trajektorije so res take, kot jih je zapazil MAVER|CK:

Slika

Na tej sliki je prikazana osnovna kinematika leta vinskih mušic. Iz (A), ki prikazuje gibanje v trajanju 17 s, je razvidno, da mušica raziskuje okolje preko niza ravnih trajektorij ločenih oz. povezanih z nenadnimi zavoji. Rezultati meritev kažejo, da mušice pri nenadnih zavojih spremenijo smer za cca. 90° v manj kot desetinki sekunde.

Članek v splošnem opisuje vpliv okolja oz. njegovih vizualnih stimulacij na trajektorijo in parametre leta mušic.

Kar se tiče vprašanja, zakaj mušice letijo na takšen način, sklep tega članka ponuja odgovor, da gre za interakcijo med zaznavanjem okolja in zmožnostmi lastnega krmiljenja leta.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Zakaj muhe letijo le naravnost?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Verjetno igra vlogo tudi to, da let zuzelk bazira izkljucno na turbulenci. Precej lazje (za musjo pamet in center za gibanje) je sproziti motnjo, ki te vrze v pravo smer kot pa v tem stanju nadzorovano zavijati. Gre bolj za odriv v pravo smer, vendar brez vodljivosti.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: Zakaj muhe letijo le naravnost?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Uau, Shrink je pravi intro-žer:). Dandanes je to ključnega pomena, torej da znaš iz neskončnega vira informacij izluščiti tiste, ki jih potrebuješ. Čestitke za oba članka. Tale drugi je res zadetek v polno!!!

Skor me je na rit vrglo, ko sm videl kako hitrost obračanja ima: 2000 stopinj v sekundi, to je 5,5 obrata!!! Ti si ja nor, kaki pospeški morajo to delovati na mušico, samo res je pa da je radij mali, zato ji pa uspe to in tudi pospešek je zaradi tega manjši, a ne?

Moje razmišlanje je pa, da ko ona zavija očitno samo eno krilo ustavi za 0,1 s in to pomeni recimo zavoj za 90°! Mogoče za manj sploh ne more obrnit. Torej, če bi kdaj imeli takšne letalne naprave moramo pričakovati tudi ta fenomen vožnje:).

smoki
Prispevkov: 10
Pridružen: 12.5.2008 15:18

Re: Zakaj muhe letijo le naravnost?

Odgovor Napisal/-a smoki »

Tukaj je še en članek o letu hišne muhe, vendar ga žal nimam časa podrobneje preučiti:

http://arxiv.org/PS_cache/physics/pdf/0 ... 2170v5.pdf

Sem ga pa šel iskati, ker imam občutek, da večje muhe (npr. hišne ali mesarske) vseeno letijo bolj kontrolirano in znajo lepše radialno obračati. Glede na slike iz gornjega članka bi to kar držalo.
Se pa nekaj spomnim še iz poljudno-znanstvenih knjig, ki sem jih bral kot otrok, da majo muhe poleg kril še en štrclje, imenovane utripači, s katerimi lahko bolje kontrolirajo akrobacije, ki jih izvajajo:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Utripa%C4%8Da

Odgovori