iztrošeno jedrsko gorivo

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
miqz
Prispevkov: 3
Pridružen: 15.3.2010 12:00

iztrošeno jedrsko gorivo

Odgovor Napisal/-a miqz »

Zanima me, zakaj ne bi iztrošeno jedrsko gorivo vrnili v naravo z obratnim postopkom, kot smo ga pridobili iz uranove rude. Pridobili smo ga namreč s t.i. bogatenjem, ki nam je na koncu postopka dala večjo koncentracijo bolj radioaktivnega izotopa urana. Iztrošeno gorivo bi sedaj lahko zmešali nazaj z uranovo rudo (ali pa tudi kakim drugim materialom), pri čemer bi seveda bilo zelo zelo malo visoko radioaktinega materiala v primerjavi z ostalim materialom. Če bi dano mešanico dobro premešali, ne bi dana mešanica prav nič izstopala od naravne radioaktivnosti, ki jo ima zemlja, morje,... pa še teroristom ne bi bila zanimiva, saj bi tak material bil prav toliko radioaktiven kot pesek na njihovem dvorišču, iz katerega seveda ne morejo narediti umazane bombe. Tak material bi lahko enostavno vrnili nazaj v stare rudniške jaške.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Re: iztrošeno jedrsko gorivo

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Slišal sem, da nove nuklearke tretje generacije) lahko uporabljajo že izrabljeno gorivo iz nukleark druge generacije. Zato bodo vso gorivo, ki ga imamo od Nek-a skurili v nek-2! Tako da tam potem res ostane še manj radioaktivno gorivo.

Problem v tvoji ideji je najbrž (tako kot v večini primerov) v ceni! Ker bi bilo predrago. Drugače se da sigurno kako bolje izničit to sevanje, recimo, če bi ga zmešali s kakim svincem. Ampak najlažje ga je na enem kupu zabasat v kako lukno v zemlji fajn podloženo z betonom pa svincem pa še najcenej je. Na žalost vedno odloča na koncu denar.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: iztrošeno jedrsko gorivo

Odgovor Napisal/-a GJ »

miqz napisal/-a:Zanima me, zakaj ne bi iztrošeno jedrsko gorivo vrnili v naravo z obratnim postopkom, kot smo ga pridobili iz uranove rude. Pridobili smo ga namreč s t.i. bogatenjem, ki nam je na koncu postopka dala večjo koncentracijo bolj radioaktivnega izotopa urana. Iztrošeno gorivo bi sedaj lahko zmešali nazaj z uranovo rudo (ali pa tudi kakim drugim materialom), pri čemer bi seveda bilo zelo zelo malo visoko radioaktinega materiala v primerjavi z ostalim materialom. Če bi dano mešanico dobro premešali, ne bi dana mešanica prav nič izstopala od naravne radioaktivnosti, ki jo ima zemlja, morje,... pa še teroristom ne bi bila zanimiva, saj bi tak material bil prav toliko radioaktiven kot pesek na njihovem dvorišču, iz katerega seveda ne morejo narediti umazane bombe. Tak material bi lahko enostavno vrnili nazaj v stare rudniške jaške.
Zato ker v iztrošenem gorivu ostajajo veliko bolj strupeni/toksični izotopi kot je to naravni uran U238 oziroma U235.

Lep večer...

miqz
Prispevkov: 3
Pridružen: 15.3.2010 12:00

Re: iztrošeno jedrsko gorivo

Odgovor Napisal/-a miqz »

To je res, vendar ti produkti nastajajo tudi v naravi, kjer poteka pravtako razpadanje urana 235 in 238 ter drugih, ki pri tem nastanejo. Še posebno zoprni naj bi bili tisti, ki so v plinastem stanju (radon,...), vendar to še ne pomeni da jih ne moremo lepo zmešati z neradioaktivnimi elementi in zmanjšati njihovo aktivnost na enoto mase (Bq/kg) na sprejemljivo raven. Seveda bi za to potrebovali določene obrate in bi stalo nekaj denarja (pravtako kot centrifuge in bogatenje,...), vendar bi se rešili okoljevarstvenih dilem, saj tak material ne bi bil nič bolj radioaktiven kot recimo uranova ruda, ki jo je veliko v Zemeljski skorji in jo brez problema kopljejo,... Cena elektrike bi posledično bila nekoliko višja (ali pa tudi ne), saj bi nuklearke morale poskrbeti za ''razgradnjo'' iztrošenega jederskega goriva. Gotovo je že kdo pomislil na ta enostaven način ''razgradnje'' radioaktivnih elementov in zanima me kaj je pravi razlog za to da tega nihče ne prakticira? Ali obstajajo kakšni konkretni tehnični problemi pri taki ''razgradnji''?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: iztrošeno jedrsko gorivo

Odgovor Napisal/-a shrink »

miqz napisal/-a:To je res, vendar ti produkti nastajajo tudi v naravi, kjer poteka pravtako razpadanje urana 235 in 238 ter drugih, ki pri tem nastanejo. Še posebno zoprni naj bi bili tisti, ki so v plinastem stanju (radon,...), vendar to še ne pomeni da jih ne moremo lepo zmešati z neradioaktivnimi elementi in zmanjšati njihovo aktivnost na enoto mase (Bq/kg) na sprejemljivo raven. Seveda bi za to potrebovali določene obrate in bi stalo nekaj denarja (pravtako kot centrifuge in bogatenje,...), vendar bi se rešili okoljevarstvenih dilem, saj tak material ne bi bil nič bolj radioaktiven kot recimo uranova ruda, ki jo je veliko v Zemeljski skorji in jo brez problema kopljejo,... Cena elektrike bi posledično bila nekoliko višja (ali pa tudi ne), saj bi nuklearke morale poskrbeti za ''razgradnjo'' iztrošenega jederskega goriva. Gotovo je že kdo pomislil na ta enostaven način ''razgradnje'' radioaktivnih elementov in zanima me kaj je pravi razlog za to da tega nihče ne prakticira? Ali obstajajo kakšni konkretni tehnični problemi pri taki ''razgradnji''?
Saj so že prišli na to idejo (t.i. "Remix & Return"); poglej zadnji odstavek v tem zapisu na wikipediji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Radioactiv ... c_disposal

miqz
Prispevkov: 3
Pridružen: 15.3.2010 12:00

Re: iztrošeno jedrsko gorivo

Odgovor Napisal/-a miqz »

Hvala za informacijo!

Odgovori