Spomin

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
soncek
Prispevkov: 7
Pridružen: 5.11.2005 17:35

Spomin

Odgovor Napisal/-a soncek »

Spomin deluje s pomočjo asociacij, navezovanj tem na dosedanje znanje in tako naprej. Večino vaj za utrjevanje spomina, ki jih poznam, so ravno zaradi svoje kompleksnosti namenjene predvsem strejšim.
Kako potem začeti že pri otrocih?
hvala za mnenja...

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Spomin ne deluje s pomočjo asociacij, ampak si lahko z njimi pomagamo. Medtem ko možgani sami ustvarjajo povezave med že pridobljenim znanjem in izkušnjami.
Za izboljšanje spomina (oz. povečanja zmogljivosti možganov), je potrebna samo vaja - pomnenje. Npr. učenje pesmic na pamet.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Jaz bi otrokom dal na voljo kakšne temu namenjene računalniške igrice, ker učenje pesmic na pamet ni nič kaj zabavno (vsaj meni ni bilo).
Na googlu vtipkaj "memory games for children" ali kaj podobnega, je kar precej zadetkov.

soncek
Prispevkov: 7
Pridružen: 5.11.2005 17:35

Odgovor Napisal/-a soncek »

No, sam spomin res niso asociacije, ker je precej bolj zakomplicirano, povezano s kemijo, povezavami med možganskimi celicami in tako naprej. Mišljeno je bilo, da se laže spomnimo nečesa s pomočjo asociacij.
Računalniške igrice so kar dobra ideja. Drugače pa po google-u, po yahoo-ju, po amazonu in še kje drugje lahko najdeš marsikaj, pa vseeno hvala za nasvet.

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Mogoče, pa le ni dobro, da otrok sedi cele dneve za računalnikom :? . Poleg tega učenje pesmic ni bilo zabavno, ker je bila obveznost in ne igra. No važno je da vadimo z delom možganov, ki skrbi za dolgotrajni spomin in se med tem še zabavamo.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Če sedi za računalnikom cele dneve res ni dobro, vendar te igrice tega ne zahtevajo.

To da je učenje pesmic bila obveznost ni bil glavni problem, bilo je preprosto dolgočasno. Mislim da otroke dosti lažje spraviš za računalnik (saj ni nujno igranje na računalniku, lahko narediš namizno igro po vzoru računalniške) kot za berilo, torej je možnost za uspešen trening večja.

soncek
Prispevkov: 7
Pridružen: 5.11.2005 17:35

Odgovor Napisal/-a soncek »

Razlika je med vadenjem in urjenjem možganov na splošno in med utrjevanjem spomina. Za dolgoročen spomin ni odgovoren le del možganov, ampak celi možgani (predvsem skorja), kar je dokazano. Torej so temu namenjene tudi drugačne vaje.
Se strinjam, da cele dneve za računalnikom sedeti ni ravno življenjski cilj za naše otroke. Torej je potrebno vključiti takšne vaje v otroške igrice ali kaj podobnega. Zakaj sploh poudarjam to? Ravno zaradi tega, ker vsi govorijo, da ne potrebujejo stvari znati na pamet, saj vedo, kam morajo pogledati, če želijo določen podatek. Mogoče sem jaz stara šola, vendar se mi zdi potrebno, da določene stvari vseeno vedo "iz glave".
Kar pa se tiče pesmic, ki jih je bilo potrebno znati na pamet...zakaj pa ne...meni se to zdi čisto smiselno, če le niso predolge.

Odgovori