Pošasti

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
jagoda
Prispevkov: 6
Pridružen: 9.4.2005 19:47

Pošasti

Odgovor Napisal/-a jagoda »

Ali se po zakonih evolucije kreature kot so gigantski pajki sploh lahko razvijejo?

seenamojca
Prispevkov: 56
Pridružen: 2.12.2005 14:43

Odgovor Napisal/-a seenamojca »

Ne vem, kako je s pajki, ampak podvodne zivali vsekakor dosezejo gigantske mere. Lep primer (danes se ziveci) je giant squid (prevod?) ali tisti globokomorski raki, ki merijo kaksne 2 m v 'premeru'. In bohve, kaj vse se se skriva tam globoko pod vodo.

Po moje je pri zivalih bolj kot evolucija problem statika.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Bral sem (v Brysonovi knjigi "A short history of nearly everything"), da so na prelomu med mezozoikom in kenozoikom (v času razcveta sesalcev po izumrtju dinozavrov) živeli morski prašički velikosti nosorogov in nosorogi velikosti dinozavrov. Velikost gre verjetno pripisati temu, da je bilo takrat na razpolago več resursov, v ozračju pa je bil delež kisika cca. 35%; zato je velikost organizmov odvisna tudi od parametrov življenskega okolja.
Ne vem, kako je s pajki, ampak podvodne zivali vsekakor dosezejo gigantske mere. Lep primer (danes se ziveci) je giant squid (prevod?) ali tisti globokomorski raki, ki merijo kaksne 2 m v 'premeru'. In bohve, kaj vse se se skriva tam globoko pod vodo.
squid = ligenj, kalamar 8)

Ko so šli z batiskafi v morske globine, so baje videli vsemogoče pošasti (beri: organizme velikih razsežnosti).

Predvidevajo celo, da se v morskih globinah skriva prednik belega morskega psa (Charcharodon megalodon), ki naj bi meril v dolžino preko 20 m. :shock:

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Za megalodona predvidevajo, da bi naj zrastel največ 16m v dolžino.

santa
Prispevkov: 17
Pridružen: 6.10.2005 11:40
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a santa »

gigantske živali se na zemlji ne bi mogle razviti kolikor sem bral o tem zaradi tega ker zaradi gravitacije nebi mogle nositi svoje teže. Bil je naveden en primer kjer naj bi imela 20 m visoka žival (se mi zdi da je blo 20) noge ki bi jo podpirale širše od trupa.Seveda s tem ni mišljena kot žirafa ki ima večino vratu.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

genion napisal/-a:Za megalodona predvidevajo, da bi naj zrastel največ 16m v dolžino.
Seveda, predvidevajo! Tako kot si ti bral, "da predvidevajo, da bi naj zrasel največ 16 m v dolžino", sem jaz bral, da je govora čez 20 m. Dokler bo govora o predvidevanju, nima smisla o tem razpravljati. Sicer pa, če že govorimo o dolžini morskih psov iz rodu Charcharodon: beli morski pes (Charcharodon charcharias) lahko brez problemov zraste do 10 m, pa ni govora o izumrli vrsti.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

santa napisal/-a:gigantske živali se na zemlji ne bi mogle razviti kolikor sem bral o tem zaradi tega ker zaradi gravitacije nebi mogle nositi svoje teže.
Ampak ta omejitev velja za kopno... kakšne so pa omejitve pod vodo?

Je 20 metrov dolg morski pes največ na kar lahko upam? :)

Dedal
Prispevkov: 148
Pridružen: 7.1.2006 15:33

Odgovor Napisal/-a Dedal »

Kaj pa sinji kit, ki je največja žival...

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

santa
gigantske živali se na zemlji ne bi mogle razviti kolikor sem bral o tem zaradi tega ker zaradi gravitacije nebi mogle nositi svoje teže. Bil je naveden en primer kjer naj bi imela 20 m visoka žival (se mi zdi da je blo 20) noge ki bi jo podpirale širše od trupa.Seveda s tem ni mišljena kot žirafa ki ima večino vratu.
Mislim da je bilo tu govora o človeku - velikanu?!? Največje do zdaj odkrite kopenske živali so bili dinozavri vrste diplodoki in brahiozavri, ki so merili tudi do 15m v višino in nekaj čez 20m v dolžino.

shrink
...če že govorimo o dolžini morskih psov iz rodu Charcharodon: beli morski pes (Charcharodon charcharias) lahko brez problemov zraste do 10 m, pa ni govora o izumrli vrsti.
Veliki beli morski pes zraste vsega 7m v dolžino. Medtem, ko ga ljudje radi zamenjajo z Kitovcem (kar se je zgodilo tudi že v Jadranu), ki zraste do 14m in je največji morski pes in ob enem tudi največja danes živeča riba.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

genion napisal/-a: Veliki beli morski pes zraste vsega 7m v dolžino. Medtem, ko ga ljudje radi zamenjajo z Kitovcem (kar se je zgodilo tudi že v Jadranu), ki zraste do 14m in je največji morski pes in ob enem tudi največja danes živeča riba.
Ta podatek si nisem kar tako izmislil, ampak sem ga prebral v enciklopediji o živalih (mimogrede: napisala sta jo dva priznana zoologa), v kateri piše:

"...ki lahko zraste do 10 m in tehta več kot 3000 kg..."

Zato verjamem, da je verodostojen.

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Sem brskal po netu in sem obiskal vse strani na prvi strani, ki mi jih je odprlo na goolglu.

Največji je kitovec, ki lahko zraste tudi do 14m, ampak v povprečju približno 7,6m.
Veliki beli pa zraste v povprečju med 3.7 - 4.9 m. Največji do zdaj izmerjeni, pa je meril 5.94m, kar je precej daleč od 7m, za kar predvidevajo da je maksimalna možna dolžina.

m_h
Prispevkov: 53
Pridružen: 12.1.2006 16:38
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a m_h »

Tisti orjaški lignji (veleligni) so veliki več kot 20m in so največji nevretenčarji. :D

Odgovori