Plavanje proti toku!

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
conan84
Prispevkov: 11
Pridružen: 28.6.2005 18:35
Kraj: MB

Plavanje proti toku!

Odgovor Napisal/-a conan84 »

Ali je možno preplavat 100m proti toku v reki Muri?

seenamojca
Prispevkov: 56
Pridružen: 2.12.2005 14:43

Odgovor Napisal/-a seenamojca »

Prvi odgovor bi bil seveda: preizkusi!

Ce se pa teoreticno lotimo tega problema, je pa potrebno poznati hitrost reke Mure. Tukaj nastopi problem, ker je hitrost zelo odvisna od kraja, casa in tudi od polozaja na reki sami. Zato se obicajno podaja pretok reke in ne hitrost. Verjetno si ze sam kdaj opazil, da tik ob bregu voda tece celo po toku navzgor!

Edini podatki, ki jih na hitro najdem na webu, tudi ne pomagajo kaj dosti, saj govorijo le o 'visokih vodah', ko je bila hitrost med 2 in 3 m/s, kar je prevec, da bi clovek lahko plaval proti toku! V mirnejsih pogojih pa ne vem, kaksna je hitrost. Divje ugibanje bi bilo okoli 0.5m/s, kar bi se dalo preplavati (ce racunam 2 min 100m, je hitsrost plavalca 0.83m/s). Ampak to je zgolj ocena!

conan84
Prispevkov: 11
Pridružen: 28.6.2005 18:35
Kraj: MB

Odgovor Napisal/-a conan84 »

Sem ze poizkusil, vendar ko sem bil se mlajsi.
Gre se pa tu za eno stavo. :D
No po moje se ne da. Vendar pa tudi jaz ne najdem nikjer
nobenih podatkov. Vem pa, da je reka Mura dosti hitrejsa od
npr. Drave, saj je Drava skoraj cela zamrznila, na Muri pa se
je led naredil le ob robu.

seenamojca
Prispevkov: 56
Pridružen: 2.12.2005 14:43

Odgovor Napisal/-a seenamojca »

Hmm.

Se vedno nikjer ne najdem nobenih podatkov, verjetno ravno zato, ker je hitrostni profil tako zapleten in je tezko povedati, kaksna je dejansko hitrost recimo na sredini reke na povrsju.

Ce je res Mura med hitrejsimi rekami, potem je povsem verjetno, da normalen plavalec tega ne zmore. Vec pa res ne znam povedat. :?

Uporabniški avatar
Enacbar
Prispevkov: 6
Pridružen: 5.9.2005 22:12

Odgovor Napisal/-a Enacbar »

Mura ima hitrost bistveno večjo od 0,5m/s, saj s to hitrostjo teče Ljubljanica v mirnem obdobju, ki je bistveno počasnejša.

Lahko pa hitrost preprosto izberiš:
Na vodo spustiš na vrv (znane dolžine) navezan kos stiroporja(nečesa plavajočega pač), nato pa spustiš košček stiroporja in štopaš, kdaj pride do boje. Razdaljo vrvi deliš s časom, ki ga nameriš in že imaš hitrost.

Odgovori