ribe hrustančnice

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Uporabniški avatar
-Anna-
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.7.2006 11:09

ribe hrustančnice

Odgovor Napisal/-a -Anna- »

Ojla!

Upam, da je tole ustrezen forum za vprašanje biološke vrste.
Že zelo dolgo me namreč zanima, zakaj morajo biti ribe hrustančnice stalno v gibanju/plavanju - če ne plavajo, potonejo. Je to sploh res? In če je, zakaj je temu tako oz. kaj je vzrok, da morajo stalno plavati? Mi pove kdo še kaj več o tem... Sem že drugod iskala, pa odgovora nisem našla, zato se obračam še na vas.
Mimogrede, v preteklih dneh sem odkrila kvarkadabro in zelo mi je všeč. Postajam vaša redna spremljevalka, bralka in soustvarjalka... :wink: Super stran!

Kar pa se tiče zgornjega vprašanja, pa upam, da mi zna kdo podati odgovor in hvala lepa.

Lp, Ana

ges
Prispevkov: 45
Pridružen: 20.7.2006 22:11

Odgovor Napisal/-a ges »

Živjo, dobrodošla v tukajšnem prijetnem divanu.

Neka razlika med hrustančnicami in kostnicami je tudi v tem, da hrustančnice nimajo ribjega mehurja, to je vrečka katero napolnijo z zrakom, s tem se dvignejo in obratno spustijo. Nekatere hrustančnice večino morajo plavati da ne potonejo, a morski psi (kot primer hrustančerjev) imajo okoli jeter veliko masti ki je lažja od vode. Morski psi pa se večinom gibajo zaradi svoje velikosti ta namreč potrebuje veliko kisika ki ga pa ne dobi z lebdenjem pri miru in spet je so tu izjeme, nekateri morski psi potonejo na dno (mogoče se še zakopljejo) in čakajo na svoj plen.

Vsak odgovor lahk odobiš, biti moraš samo na pravem mestu. V pravem času ;).

Uporabniški avatar
-Anna-
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.7.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a -Anna- »

Se pravi, je potem vsa fora v kisiku?

ges
Prispevkov: 45
Pridružen: 20.7.2006 22:11

Odgovor Napisal/-a ges »

Ne, tisto je veljalo za morske pse, s tem sem želel povedati da je veliko posebnosti, pri morskih psih pa je tako kot je bilo sprva mišljeno (brez ppremikanja rije po dnu). Pri morskih psih pa je kisik poglaviten.

Uporabniški avatar
-Anna-
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.7.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a -Anna- »

Kako pa je z drugimi hrustančnicami?
A potem sploh velja za večino njih, da morajo stalno biti v gibanju oz. plavanju? Ali to pač ni ravno pravilo?
Ker jaz sem mislila, da to velja za vse - no, vsaj za večino - hrustančnic (ker izjeme in posebnosti so itak skoraj povsod), da morajo stalno biti v gibanju oz. plavanju. Kako je zdaj z njimi? Ok, m. pse smo obdelali, kaj pa je z ostalimi? :?:

lp, Ana

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Za ostale vecinoma velja to z ribjim mehurjem. Ker ga hrustancnice nimajo, vzgon ni dovolj velik da bi lebdele, zato potonejo.

Uporabniški avatar
-Anna-
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.7.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a -Anna- »

Hvala, ges, za tvoje odgovore in hvala, aniviller, za tvoj odgovor, mislim, da je vzgon tisto, kar sem pravzaprav iskala.

Lep dan vsem, -Anna-

Odgovori