ribe in školjke - kako morejo biti zdrave?

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Uporabniški avatar
-Anna-
Prispevkov: 22
Pridružen: 22.7.2006 11:09

ribe in školjke - kako morejo biti zdrave?

Odgovor Napisal/-a -Anna- »

Ojla!

Nisem čist zihr, ali je tole pravi forum za tole vprašanje, ampak kljub temu...

Ni mi logično, zakaj spadajo morske živali kot so npr. ribe in školjke med najbolj zdravo prehrano. Namreč:

- školjke: živijo kot filtratorji, se pravi, da prečiščujejo vodo in tako gre skoznje mnogo nezdravega, strupenega, kako jih lahko uvrščamo med najbolj zdravo hrano?
- ribe: zelo so občutljive na onesnaženo okolje (kot tudi še npr. gobe in lišaji), na njih se onesnaženost okolja pokaže oz. izrazi najprej. Znano je tudi, da se v njih skladiščijo strupi in radioaktivne snovi, kake kovine, itd. Kako so tedaj lahko tako zelo priporočljive za zdravo prehrano, če pa se v njih nalagajo takšne snovi?

Kaj je torej tisto, kar pretehta in ti dve skupini bitij vseeno uvrščamo med NAJBOLJ ZDRAVO prehrano? :?: :?: :?:

Upam na kakšen odgovor, hvala že vnaprej in lp,

-Anna-

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Po klasičnih prehranskih teorijah so ribe "zdravo" živilo, ker vsebujejo manj maščob kot druge vrste mesa, priporočajo pa jih predvsem zato, ker so bogat vir fosforja in kalcija (morske ribe so tudi dober vir joda) ter vitaminov (A, B in D).

Po drugi strani pa je res, da so vodni ekosistemi najbolj občutljivi glede kopičenja (akumulacije) strupenih snovi in njihovih metabolitov. Ker so ribe, školjke in drugi vodni organizmi, s katerimi se človek prehranjuje, najvišji trofični nivo (člen) v prehranjevalni verigi vodnih ekosistemov, le-ti akumulirajo nevarne snovi vseh nižjih nivojev (členov). Ta pojav se imenuje biomagnifikacija, kateri je človek kot zadnji člen v verigi najbolj izpostavljen. V Tržaškem zalivu je npr. problematična bioakumulacija živega srebra, metil živega srebra in tributil kositra. Ocenjujejo, da se kot posledica bioakumulacije lahko vsebnost teh snovi v prehranjevalni verigi poveča za faktor \(10^3\) do \(10^6\). Na Japonskem je npr. v kraju Minamata leta 1956 zaradi zastrupitve z metil živim srebrom (posledica izpustov v morje s strani kemične tovarne) obolelo 12336 ljudi (od tega jih je 750 umrlo), več kot 2 milijona pa naj bi jih jedlo kontaminirane ribe iz zaliva tega kraja. Od takrat dalje se nevrološki sindrom, ki je posledica akutne zastrupitve z živim srebrom, imenuje Minamata bolezen:

http://www.fkkt.org/aktualno/2002_018.asp

http://en.wikipedia.org/wiki/Minamata_disease

Odgovori