križanje človeških in živalskih celic

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
neic
Prispevkov: 9
Pridružen: 23.8.2005 22:50

križanje človeških in živalskih celic

Odgovor Napisal/-a neic »

sicer nisem popolnoma siguren če slučajno ta tema že ne obstaja na forumu,... je pa novica drugače precej nova

_____________________________________________________________________


Britanskim znanstvenikom, ki želijo križati človeške in živalske celice, preti grožnja, da bodo morali ustaviti delo.

Znanstveniki se namreč bojijo, da se bo odbor, ki odobri raziskave celičnih zarodkov, uklonil pritisku vlade, ki je potem, ko za to ni bilo niti javne podpore, predlagal prepoved podobnih raziskav.

Znanstveniki zagotavljajo, da bi bilo 99 odstotkov križanega zarodka človeškega izvora, le odstotek bi bil živalski. Zato pozivajo k večjemu razumevanju za svoje delo. Prepričani so, da bi lahko z novimi spoznanji izdelali zdravila za do zdaj neozdravljive bolezni, vključno z alzheimerjevo.

Potreba po uporabi živalskih jajčec naj bi nastala zaradi pomanjkanja človeških jajčec, poleg tega pa je postopek uporabe človeških jajčec veliko bolj zapleten in daje boljše rezultate.

Zaradi nasprotovanja britanske vlade naj bi bili ogroženi predvsem raziskavi dveh skupin. Prva bi rada raziskala genetsko povezanost različnih bolezni, kot je tudi parkinsonova, druga pa raziskuje, kako različna tkiva rastejo v telesu. Zato znanstveniki opozarjajo, da se bodo ostro uprli vsakršnemu poskusu sprejetja zakona, ki jih bo oviral pri delu.

_____________________________________________________________________


Ta novica se mi zdi precej zanimiva, ne toliko zaradi odpora britanske vlade, ampak zaradi domneve, ki jo postavlja tudi film Gattaca. In sicer. Danes praktično vsi človeški zarodki - potomci preživijo in tako je naraven razvoj človečke vrste - izločevanje šibkejših - precej omejeno, omejeno je namreč bistvo evolucije. Kar se mi sicer zdi super saj to dokazuje dvig naše civilizacije nad živalskim svetom in naša neodvisnost od okolja ki nas obkroža, saj le tega lahko krojimo.

Problem ki se pa pri tem pojavlja je drugi - statičnost naše podobe naših možganov ob čezdalje hitrejšem razvoju znanosti. Konec človeške evolucije. Sedaj teza ki se je pojavljala skozi praktično celo 20. stoletje je bila sledeča. Da bo znanost neizogibno prej ali slej prehitela človeka v razvoju (AI) in mu zavladala. V 21. stoletju pa se je na enkrat pojavila druga možnost ki je vsekakor veliko manj katastrofalna in bolj verjetna. Človek si bo začel sam krojiti svojo podobo z genskim inženiringom in priča smo rojstvu novega "nad-človeka" - upam da mi ne zamerite vseh slabih konotacij ki jih ima ta beseda, uporabljal jo zgolj zato ker se mi resnično zdi najprimernejša. Nekako se mi zdi da je ta članek potrditev te teorije. In da do ere ko se bodo ljudje rojevali v epruveti, ni več daleč.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Amaterski genetiki bodo zmagali!

Odgovori