ravnotežje

Človek kot stroj, o flori in favni...
nejko
Prispevkov: 19
Pridružen: 15.12.2006 13:54

ravnotežje

Odgovor Napisal/-a nejko »

Lep pozdrav

Imam eno vprašanje s katerim nam je zatežil učitelj za biologijo. In sicer: spraševal nas je kako, da ne pademo ko smo pri miru saj naj bi bile čutnice v organu za ravnotežje pri miru in naj nebi ničesar zaznavale ter v možgane nebi pošiljale informacij o našem položaju.

Moje razmišljanje sicer tako, da ko se vstavimo sicer začnemo padati vendar naši možgani to zaznajo in v mišice pošlje signal da se moramo poravnati.
Kaj a menite vi?


Hvala za vse responde.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Mislim da deluje tako da so cutnice v zelatinasti snovi in tako zaznas nagib tudi brez gibanja.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

čutilne dlačice so v želatinasti plasti, obtežene s kristali apnenca. če se premaknemo, se želatinasta plast premakne in povleče nekatere dlačice močneje kot druge. to vzdraži čutne celice, ki to vzburjenje prenesejo v male možgane

nejko
Prispevkov: 19
Pridružen: 15.12.2006 13:54

Odgovor Napisal/-a nejko »

To že zakaj ne pademo če smo pri miru ali pa če so čutnice tako občutljive, da zaznajo že srčni utrip.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Na to nebi znal odgovoriti, ampak mogoče je pa odgovor v tem, da če stojimo nekaj časa pri miru, se začnemo "majati". Tako mogoče ponovno dobimo nove dražljaje v male možgane......kaj pa vem

Uporabniški avatar
Cuzo
Prispevkov: 35
Pridružen: 3.2.2007 22:38
Kraj: in a galaxy far, far away...

Odgovor Napisal/-a Cuzo »

verjetno tud takrat k smo pr miru ene čutnice, da so aktivne pa preprosto zazanavajo našo "primirnost" :P

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gumy »

Mislim, da nikoli nismo čisto pri miru , ko stojimo. Poskusi, pa boš opazil, da se vedno malo maješ.

nejko
Prispevkov: 19
Pridružen: 15.12.2006 13:54

Odgovor Napisal/-a nejko »

gumy sej sem mu jest to tudi rekel pa je rekel da je še nekaj.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ravno sem sprobal par stvari in ugotovil, da tudi vid pomaga pri orientciji v prostoru.
vstani se in poskusi stati pri miru. hmalu se boš začel kar "močno" majati.
če pa poskusiš stati pri miru z zaprtimi očmi, se začneš majati veliko prej.

to je pač moje laično mnenje :)

nejko
Prispevkov: 19
Pridružen: 15.12.2006 13:54

Odgovor Napisal/-a nejko »

Hvala vsem in upam da je na forumu slučajno kakšen biolog ali zdravnik, (ki bi videl moje vprašanje) :oops: in bi mi to lahko razložil z znanstvenega vidika.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Hm, če razmišljam o tem se mi potem zdi zanimivo, kako to da če samo glavo premaknemo v stran, čutne celice vejo, da se je premaknila samo glava in da v bistvu ne padamo. mogoče k temu pripomorejo tudi živci v podplatih:), ko vejo kako je sila porazdeljena po njih ali pa sodelujejo tu še kakšne druge celice:).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: ravnotežje

Odgovor Napisal/-a shrink »

nejko napisal/-a:Lep pozdrav

Imam eno vprašanje s katerim nam je zatežil učitelj za biologijo. In sicer: spraševal nas je kako, da ne pademo ko smo pri miru saj naj bi bile čutnice v organu za ravnotežje pri miru in naj nebi ničesar zaznavale ter v možgane nebi pošiljale informacij o našem položaju.

Moje razmišljanje sicer tako, da ko se vstavimo sicer začnemo padati vendar naši možgani to zaznajo in v mišice pošlje signal da se moramo poravnati.
Kaj a menite vi?


Hvala za vse responde.
Zdi se mi, da je to tipično "tricky" vprašanje učitelja, ki želi svoje učence prisiliti k poglobljenem razmišljanju.

Resnici na ljubo telo, ki "miruje" v vertikalnem položaju, niti približno ni v statičnem ravnovesju, ampak neprestano niha (že zaradi lege težišča v tem položaju, ki je vzrok za labilno ravnovesje telesa in pa zaradi motenj - npr. dihanja), čeprav ta nihanja na prvi pogled niso vidna. Gre torej za t.i. "dinamično ravnovesje", ki ga vzdržuje organizem tako z indirektnim korigiranjem preko "mišičnega vzmetenja", kot z direktnim korigiranjem, ki ga narekuje centralni živčni sistem. Nekoč je sicer prevladovala teorija, da ta nihanja uspe s svojo elastičnostjo kompenzirati že sam mišično-skeletni sistem, v zadnjem času pa prevladuje mnenje, da brez posegov centralnega živčnega sistema ravnovesje ne bi bilo mogoče.

Iz navedenega je možno sklepati, da v vertikalnem položaju telesa (ko stojimo) organ za ravnotežje nikoli ne miruje in zato neprestano proizvaja dražljaje za živčni sistem.

Več o tem na:

http://en.wikipedia.org/wiki/Posture#Standing.

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

gumy napisal/-a:Mislim, da nikoli nismo čisto pri miru , ko stojimo. Poskusi, pa boš opazil, da se vedno malo maješ.
Se strinjam!

Po mojem je nekaj podobnega kot da bi naredili kolesa z utežno paličico. Utež bi morala biti skozo na vrhu; program pa bi moral nadzorovati da nebi padla.

...hmmm zadnje čase bolj razmišljam kako bi lahko naredili robota ki bi bil skoraj isti kot človek(vseboval U.I.); pa mislim da je stvar bolj preprosta kot si veliki predstavljajo.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Jasno je da je človek čisto nestabilno bitje, saj je po matematičnem teoremu znano, da tri točke dajejo stabilno 3D lego, mi pa stojimo na dveh. In smo kot taki stabilni le v eni samcati točki, k opa se premakneš že za infenitizimalno majhen delček pa že nisi več stabilen:). Prav zaradi tega si ves čas v gibanju! Razen ko ležiš, hehe.

Najbrž bi na to temo več kot dohterji vedli povedat znanstveniki, ki so naredili Hondinga robota, ki lahko celo teče (pa sej ste ga že vsi najbrž vidli), hehe!

Drugače pa sem malo povprašal dohterje in izvedel, da imamo v notranjem ušesu tri kanale, kjer je v njih tekočina in se pod vplivom pospeškov pretaka in s tem draži neke "laske", ki zaznajo hitrost in smer toka tekočine in nam iz teh podatkov podajo informacijo o pospeševanju. Potem pa imamo še dva mešička, kjer nekako dobivamo informacijo o legi telesa, če sem zadevo prav razumel.

@Shrink: Tuzkaj si se tudi ti najbrž spomnil na "starega dobrega" Hussuja, a? METLA!!!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

MAVER|CK napisal/-a: Drugače pa sem malo povprašal dohterje...
To pa je vsekakor informacija iz prve roke. 8)

A je šla potem sestra študirat medicino?
@Shrink: Tuzkaj si se tudi ti najbrž spomnil na "starega dobrega" Hussuja, a? METLA!!!
8) Nanj se pa prav nisem spomnil. Imel sem predvsem v mislih diagram časovne odvisnosti lege (če se dobro spomnim: glave), ki kaže na to, da glava oz. telo neprestano niha okoli neke točke (ravnotežne lege). Žal ga nisem uspel najti, da bi ga postal.

Odgovori