kako možgani interpretirajo svetlobo

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

kako možgani interpretirajo svetlobo

Odgovor Napisal/-a fogl »

Če gledamo majhne rdeče in zelene pikice na listu, jih vidimo rumeno, ker možgani takrat ko z očmi sprejemamo dve valovni dolžini hkrati, rdečo in zeleno, to interpretirajo kot rumeno.
Zanima me, kako možgani vedo, da morajo to interpretirat kot rumeno - kar je tudi pravilno, ker če rdečo in zeleno barvo zmešamo skupaj dobimo rumeno? Saj bi jo lahko interpretirali tudi npr. kot vijolično, če bi imeli drugačen "softver"?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

To ni stvar mozganov ampak senzorjev v ocesu. Rdec senzor se odziva tako na rdeco, kot na rumeno, zelen pa na zeleno in rumeno (hocem reci, vsake vrste senzor sprejema sirsi spekter barv). Tako za oko sploh ni razlike, ce gledas zelene in rdece pikice, ali pa ce gledas rumene, v obeh primerih se sprozita obe vrsti celic. Edini pogoj je, da so pikice tako majhne, da svetloba obeh barv pade na iste senzorje.
Seveda je celoten sistem mesanja barv posledica konfiguracije senzorskih celic v ocesu, zato je po definiciji rumena tista barva, ki sproza rdece in zelene senzorje. Ce bi imeli vec razlicnih senzorjev in ne samo tri, bi bile barvne kombinacije precej bolj komplicirane.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Men se zdi to bolj dogovor, ali je rumena res rumena, kaj pa če je rumena modra?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Jaz sem odgovoril zakaj je kombinacija rdece in zelene isto kot cista rumena. Zakaj se ji pa tako rece naj pa odgovorijo slavisti, jaz s tem nimam nic.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

ja kva vse pa ni po dogovoru :D ?

Uporabniški avatar
Xantos
Prispevkov: 51
Pridružen: 21.3.2006 20:04
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xantos »

MAVER|CK napisal/-a:Men se zdi to bolj dogovor, ali je rumena res rumena, kaj pa če je rumena modra?
Ah ne spet začet s temi "filozofskimi". Sem imel enega sošolca na gimnaziji, kateremu nisem mogel dopovedati, da vsi ljudje barve vidijo praktično enako (je stvar hardwarea). Valovna dolžina je valovna dolžina. Ne obstaja niti en človek, kateremu bi seštevek valovnih dolžin rdeče in zelene prikazal kot valovna dolžina modre. Če pa on temu seštevku pravi modra barva je pa njegov problem in ne to, da vidi barve drugače kot mi. :roll:

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Svetloba že pride iste valovne dolžine do nekoga, kako si pa to nekdo interpretira, je pa druga stvar. Ni nujno da vidimo vsi vse barve enako, nekateri ljudje so naprimer barvno slepi samo za določene barve.

Uporabniški avatar
Xantos
Prispevkov: 51
Pridružen: 21.3.2006 20:04
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xantos »

Mephisto napisal/-a:Svetloba že pride iste valovne dolžine do nekoga, kako si pa to nekdo interpretira, je pa druga stvar. Ni nujno da vidimo vsi vse barve enako, nekateri ljudje so naprimer barvno slepi samo za določene barve.
Če izvzamemo barvno slepoto, vidimo barve enako.

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Hehe. Kako pa veš da vidimo barve enako. Morda ti in jaz res. Ali pa tudi ne :D

Imaš tri osnovne barve.
RDEČA
RUMENA
MODRA

Kako boš to povedal nekomu ki vidi:
RDEČA
RUMENA
MODRA

Barve pač vidiš tako kot jih vidiš. Ne da se jih opisat. Je pa res da obstaja velika možnost da barve vidimo enako.
Je pa res da črno ne moraš zamenati za belo. :wink:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Bluzis. To samo pomeni, da ima imena barv pomesana (stvar jezika torej). Ko se ucis jezika, ti barve pokazejo, ko ti jih poimenujejo. Tako bos avtomatsko rekel rdeci rdeca, ker so ti pac pokazali rdeco. Obcutij barv pa itak ne mores primerjati med posameznimi ljudmi, ker gre za stvar dojemanja-interpretacije signalov. Lahko bi primerjal samo, ce bi vidni zivec drugega cloveka priklopil na svoje mozgane (tako bi oba vzorca obdelali isti mozgani).

Uporabniški avatar
Xantos
Prispevkov: 51
Pridružen: 21.3.2006 20:04
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xantos »

Tako kot je Aniviller rekel. Valovne dolžine vidimo enako. Razlika pa je, če so te naučili, da praviš svetlobi z valovno dolžino 510nm(zelena), modra.

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Primer:
Rodi se otrok z gensko napako. Zamenjuje barvi rdečo in zeleno. A vendar ni mogoče ugotoviti da je barvno slep, ker vidi obe barvi. Mi vsi vidimo travo zeleno. On pa bi jo videl rdeče čeprav bi vedno rekel da je zelene barve, ker bi ga to naučili.
Vajina trditev ne drži v celoti, a vendar se z njo strinjam. Je pa moja vseeno vredna razmisleka.

LP :roll:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Pri barvni slepoti gre za to, da locis samo 2 osnovni barvi. Tako imas premalo informacij, da bi lahko v celoti popisal tisto, kar vidijo drugi. Cim imas pa hardware enak, je pa vse samo stvar poimenovanja (pri tvojem primeru so bile barve samo pomesane, zato sem odgovarjal na tak primer).

btw, baje obstaja tudi napaka, pri kateri imas 4 razlicne tipe cutnic. Takim se zadeve, ki so nam enake barve, zdijo razlicne.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

In nekatere živalske vrste imajo tudi pet ali več tipov čutnic...

Glede človeka pa klikni sem.

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Vseeno.
Nihče me ne more prepričati da imam narobe. :D Ker ni možnega argumenta, ki bi mi oporekav.
Drugače pa se strinjam z vami. Pravim samo da je možno :P

LP

Odgovori