Vpliv breztežnosti na človeka

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Vpliv breztežnosti na človeka

Odgovor Napisal/-a Lister »

Vem da zmanšanje težnosti povzroči zmanšanje mišične in kostne mase pri človeku. Kaj pa če se človek rodi v manši gravitaciji recimo na koloniji na luni, ali bi se lahko zarodek sploh razvil, oz kakšen bi bil tak človek če bi se rodil? Pa še glavno vprašanje ali bi se lahko s počasno aklimatizacijo v vse večji gravitaciji dovol prilagodil da bi obiskal zemljo. Če je odgovor na to brez poskusa sploh mogoč. :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a Roman »

Celo na Zemlji rojeni kozmonavti morajo med bivanjem v vesolju veliko časa posvetiti svoji fizični kondiciji. Že samo zaradi tega, da lahko telo normalno deluje že v breztežju, kaj šele ob vrnitvi. Kakšne posledice bi imelo na organizem rojstvo v vesolju, pa najbrž ni mogoče natančno napovedati. Tudi se ne spominjam opisov posledic na živalih, ki si jih pogosto pošiljali v orbito.

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a Lister »

A z živalmi so pa to že preizkusl?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Hm, razvoj in rojstvo v breztežnosti? Precej zanimivo vprašanje. Tudi mene bi zanimalo, kako je s tem.

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a Lister »

Jaz sem razmišljal da verjetno v maternici nebi bilo nobenih problemov, kjer je zarodek obdan s tekočino in nanj nebi smela imeti vpliva ne breztežnost, ne povečana težnost, po rojstvu bi se pa pojavile težave pri spreminjanju hrustanca v kost, pri oblikovanju dvojne s krivulje na hrbtenici, nastanku stopalnega loka.

Vem pa ne tko da če je kakšen dohtar med nami naj nas razsvetli. Če ga pa ni ga pa nujno rabmo! :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a Roman »

Jaz mislim, da breztežnost za mater ne bi bila koristna, posledično torej tudi za otroka ne.

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a *=X »

Če se prav spomnim so podobno poskusili Kitajci z zelenjavo in Rusi z živalmi (nevem več katerimi). Izid je bil nekje 25% večji pridelek oz. hitrejša rast živali. Kasnejši zemeljski potomci teh lastnosti več niso imeli.

lp

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a Lister »

To da to ni opazno na potomcih je logično(genotip, fenotip), mene zanima kaj bi bilo z razvojom človeka povsem od spočetja pa do konca pubertete v breztežnosti in ali bi bilo mogoče takega človeka potem vrniti na zemljo.

Uporabniški avatar
Xantos
Prispevkov: 51
Pridružen: 21.3.2006 20:04
Kontakt:

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a Xantos »

Lister napisal/-a:To da to ni opazno na potomcih je logično(genotip, fenotip), mene zanima kaj bi bilo z razvojom človeka povsem od spočetja pa do konca pubertete v breztežnosti in ali bi bilo mogoče takega človeka potem vrniti na zemljo.
Vrniti da. Koliko bi bil pa pokreten sposoben preživetja je pa drugo vprašanje...

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Nazaj na zemljo.

Odgovor Napisal/-a Lister »

Saj to ja :D

smoki
Prispevkov: 10
Pridružen: 12.5.2008 15:18

Re: Vpliv breztežnosti na človeka

Odgovor Napisal/-a smoki »

Jaz mislim, da je zelo vprašljiv pravilen razvoj kostnega in hrustančnega tkiva, ker je znano, da oba potrebujeta obremenitve za pravilno oblikovanje.

Še za gojenje kostnega tkiva v laboratoriju so morali razviti posebne inkubatorje, ki periodično ustvarjajo visok pritisk in s tem simulirajo pritiske, ki nastajajo npr. pri hoji.

sivo eno
Prispevkov: 6
Pridružen: 9.1.2009 22:10

Re: Vpliv breztežnosti na človeka

Odgovor Napisal/-a sivo eno »

Vprašljiv je tudi pravilen razvoj in delovanje notranjih organov ob prehodu v Zemljino gravitacijo. Predvsem kar se tiče srca. Ne samo, da bi dosti časa delovalo v takšnem prostoru, ampak bi se tudi razvilo "iz nule" v breztežnostnem stanju (če predpostavim, da se oploditev zgodi v vesolju), bilo bi bržkone tako šibko, da ne bi zmoglo potiskati krvi v naši gravitaciji.

Ali si pravilno predstavljam? Lepo bi prosil, če lahko kdo opiše, kako astronavti prebavljajo hrano v breztežnostnem prostoru. Imam prav, če rečem, da je naše telo pod tlakom v notranjosti?

Klavdija119
Prispevkov: 6
Pridružen: 4.1.2009 16:32

Re: Vpliv breztežnosti na človeka

Odgovor Napisal/-a Klavdija119 »

Na prebavljanje hrane gravitacija nima velikega vpliva. Potovanje hrane skozi prebavni trakt v glavnem usmerja peristaltika crevesja. In ne samo crevesja - tudi poziralnika (poizkusite po slamici piti stoje na glavi). Srce pa bi verjetno res oslabilo. Moc srcne misice bi morala kljubovati le uporu krvozilja (precnemu in vzdolznemu).

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Vpliv breztežnosti na človeka

Odgovor Napisal/-a Lister »

Kar bi se dalo tud izrabet. Oblekel bi oprijete obleke, s tem stisnil žile in povečal upor - srce bi ohranjal v boljšem stanju.

Odgovori