Cryonics?

Človek kot stroj, o flori in favni...
revolto
Prispevkov: 12
Pridružen: 18.6.2008 21:31

Cryonics?

Odgovor Napisal/-a revolto »

Zanima me malo mnenje o krioniki. Ljudje v zda podpisujejo drage pogodbe, da jih firme po smrti zamrznejo z tekočim dušikom, še prej pa zamenjajo kri z antifrizom. Potem jih položijo v alumijasto ogrodje in trupla ohranjajo pri približno -200 C, kjer naj bi trupla ostala nespremenjena več sto let.

Teorija je, da jih bodo čez več sto let, ko bo tehnologija napredovala odmrznili in popravili kar je pač bilo vzrok smrti in bodo potem živeli večno.(teorij je več, od nano robotkov ki jih bodo popravili do uploadanja v računalnik)

Ali je to samo tolažba za ljudi, ki se bojijo smrti ali obstaja kakšna možnost da bi to delovalo? Namreč ne poznam človeka, ki bi si želel umreti(seveda govorimo o ateistih)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ali je to samo tolažba za ljudi, ki se bojijo smrti ali obstaja kakšna možnost da bi to delovalo?
Najbrž je oboje res.
Čeprav se mi zdi, da taki postopki na Zemlji živečemu človeštvu kvečjemu škodijo. Že tako so problemi s prenaseljenostjo.
Ljudje imamo druge načine za samoohranjanje. Imamo otroke. Seveda je stvar malo bolj zakomplicirana, saj ne gre za ohranjanje rase, ampak posameznika. Posamezniki pa so marsikakšni.

revolto
Prispevkov: 12
Pridružen: 18.6.2008 21:31

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a revolto »

Hmm, tipičen argument krionikov je, da je naravni prirastek v razvitih državah negativen in da bo to pomagalo.

Čeprav verjamem, da recimo ohranitev genijev bi bila koristna za človeštvo( recimo da bi zdaj imeli teslo in einsteina .. ), res pa da ohranitev splošne populacije bi najbrž škodilo človeštvu, ampak pustimo to ob strani.

Res pa da se je za krioniko odločilo le par tisoč ljudi, kar me tudi zelo preseneča. Nekaj temu pripomore cena 30.000-200.000 dolarjev, ampak vseeno kupujemo tukaj možnost nesmrtnosti

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Hmm, tipičen argument krionikov je, da je naravni prirastek v razvitih državah negativen in da bo to pomagalo.
Ja, negativen danes, kaj pa jutri, ko boš že zmrznjen? Trend populacije kaže, da se bomo samo še širili, ker za to ni potreben prevelik napor in se imamo za povrhu še preveč radi.
Res pa da se je za krioniko odločilo le par tisoč ljudi, kar me tudi zelo preseneča. Nekaj temu pripomore cena 30.000-200.000 dolarjev, ampak vseeno kupujemo tukaj možnost nesmrtnosti
Kaj pa vem. Mislim, da ne gre za nesmrtnost, ampak podaljšanje nekega nedejavnega stanja, v katerem obstajaš kot nekakšna cvetlica, nekoristen, ko se pa zbudiš, si pa še, najbrž, nezaželen in v napoto.
Ne nasprotujem samemu konceptu krionike, nasprotujem zamrzovanju za tako dolga obdobja. Mar ljudje ne vidijo, koliko negotovosti je? Zamrzovanje se mi zdi logično za nekaj let, desetletje, če je že upanje, da bo v tem času prišlo do novega odkritja v medicini.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

ZdravaPamet napisal/-a:Zamrzovanje se mi zdi logično za nekaj let, desetletje, če je že upanje, da bo v tem času prišlo do novega odkritja v medicini.
Točno tako! A si predstavljate, da bi nekdo, ki je umrl le 50 let nazaj prišel v današnji čas? Vsa ta tehnologija....pa sej bi se mu zmešalo :)
Vprašanje je, ali bi se bili zmožni vključiti v družbo? Kdo ve, kaj bo bilo čez 200 let

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a Lister »

Tud če jim bo uspelo obnovit organe, bodo možgani tok poškodovani da oseba ne bo več ista.

revolto
Prispevkov: 12
Pridružen: 18.6.2008 21:31

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a revolto »

Tudi otrok ko se rodi nima nobenega znanja.. Čez 100,200 let bomo pomoje itak že razvili načine za povečati inteligenco možganov.

Možgani pa se med zmrzovanjem NE uničijo, saj je to celoten point. Vodo poskušajo sčrpati iz telesa, tako da se pri zamrzovanju ne formulirajo kristali, ki potem uničijo celice. Ko umreš(oziroma, ko zdravniki napovejo smrt), pride ekipa, ki takoj v kri da zdravila, ki redčijo kri(da ne pride do strdkov), prav tako umetno cirkulirajo kri po telesu, da telo ne začne odmirati.

Res pa, da ljudje, ki so jih zamrznili 40 let nazaj imajo najbrž itak uničene možgane, saj je bil postopek napačen..

Trenutno ne obstaja tehnologija, ki bi omogočala odtajanje teles brez škode(sicer jim je uspelo pri ledvicah in jetrih, ampak bolj kompleksni organi kot možgani pa ne). Seveda, ljudje ki se dajo zamrzniti se zanašajo na dejstvo, da bo tehnologija napredovala.. (kar tudi bo!)

Res da je ogromna negotovost, ampak poglejte alternativo. Če si kremiran ali pokopan je ta možnost nesmrtnosti nična

Lister
Prispevkov: 175
Pridružen: 2.6.2008 11:14

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a Lister »

No jst ti pa povem da telih današnjih zmrznjencev ne bodo nikol tajal. Pa tudi če jim ne bo nič pomagalo ker bodo prestari da bi se prilagodili na nove razmere. Tehnologija bo napredovala ja, samo to pomeni razne možganske vsadke pa verjetno še marsikaj kar si zadaj ne moreš niti predstavljat. Nobene tipkovence, nobenga zaslona, mobitelov... Poleg tega bo vse njihovo znanje zastarelo... Skratka ovire so še druge kot samo fizične.

Sploh pa kdo pa hoče nesmrtnost? Mislem zares nesmrtnost, če ti jo zdele podari neka nadnaravna sila si boš v prvih 200 letih želel da te nebi več bilo, če te pa damo še v futuristično okolje kjer ne boš poznal nikogar pa še prej. :D

Pa ne reči mi da vse skupaj ne smrdi po zaslužkarstvu teh podjetji ki nudijo te usluge. Če mene uprašaš jih ne zanima ali se katera od njihovih strank še kdaj zbudi, če so zmrznjeni se vsaj pritoževati ne morejo. :D

revolto
Prispevkov: 12
Pridružen: 18.6.2008 21:31

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a revolto »

To glede odmrzovanja je zelo vprašljivo, se strinjam. Čeprav, vzemimo primer da bi imeli možnost oživeti mumije, ki so jih egipčani delali, misliš da tega ne bi naredili?(samo teoretično, ker so mumije res popolnoma že razgrajene).
Res da najbrž milijon ljudi ne bi odmrzili, ampak par tisoč pa pomoje bi

Teorija krionikov je, da se bo firmi kateri so plačali(samo 1x plačajo po 200k $) ne bo več splačalo pustiti zamrznjenih nedoločen čas in da jih bodo raje odmrznili(ko bo taka tehnologija dovolj dostopna), pa da se jih znebijo.. (res je, da je par firm obstajalo, kjer so pokasirali čez par let pa propadli, trupla so pa pokopali)

Kdo hoče nesmrtnost? Jaz mislim, da vsak. Predstavljaj si, da bi imel neomejeno časa, lahko bi spoznal karkoli se naučil karkoli, nikoli ti ne bi zmanjkalo časa, lahko bi opazoval znanstvene revolucije, kolonizacije planetov ..

Kdo si želi smrti? Mislim da noben, saj se celo življenje izogibamo smrti (varna vožnja, ne mečemo se iz prelazov ipd.)

Zaslužek je edini motiv za firme, kar je popolnoma normalno.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Čeprav, vzemimo primer da bi imeli možnost oživeti mumije, ki so jih egipčani delali, misliš da tega ne bi naredili?(samo teoretično, ker so mumije res popolnoma že razgrajene).
Po mojem to ni glavno vprašanje. Koliko posestva je imel faraon? Misliš, da bi danes vsem tem kvadratnim kilometrom še vedno vladal? Imel je sužnje. Misliš, da bi bili še vedno njegova lastnina? Možakar ne bi imel nič razen čelade iz zlata.
Kdo hoče nesmrtnost? Jaz mislim, da vsak. Predstavljaj si, da bi imel neomejeno časa, lahko bi spoznal karkoli se naučil karkoli, nikoli ti ne bi zmanjkalo časa, lahko bi opazoval znanstvene revolucije, kolonizacije planetov ..
Jaz pravgotovo ne. No, vsaj ne telesne nesmrtnosti :wink: . Bolj mi je všeč poetična nesmrtnost, čeprav je ta, po mnenju Leva D. Landaua, najbolj zmoten cilj v življenju.
Ampak zamrzovanje ne ponuja nesmrtnosti. Vse to, kar si ti napisal, revolucije, kolonizacije, zahtevajo dejavnost v življenju, tega pa v tem stanju ni, kajne? Gre kvečjemu za odlaganje dobesedne smrti. Hm, zanimiva reč. Niti ne vem, kako bi opredelil smrt. Pa smo tam.
Kdo si želi smrti? Mislim da noben, saj se celo življenje izogibamo smrti (varna vožnja, ne mečemo se iz prelazov ipd.)
Mislim, da se izogibamo prerani smrti.

revolto
Prispevkov: 12
Pridružen: 18.6.2008 21:31

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a revolto »

Ja, faraon res ne bi imel kaj iskati v današnjem svetu. Res da možakar ne bi imel nič, ampak vsaj živel bi. Najbrž se res ne bi vklopil nikoli, ker iz boljšega na slabše lahko le redkokdo prestopi

Jaz sem govoril, da potem ko te oživijo čez par sto let, ko bodo izumili anti aging metodo(kar jo tudi bodo, skoraj ni dvoma) in da potem postaneš "nesmrten". Torej, da si dejaven, mogoče res ne pri samem odkrivanju ampak lahko uživaš v izumih. Seveda med zamrzovanjem nisi aktiven .. in tudi nisi nesmrten saj le hiberniraš in čakaš..

Smrt je po mojem mnenju takrat, ko ti odmrejo možgani. Tam je shranjeno vse naše znanje in osebnost, torej to kar nas naredi take kakršne smo

Torej praviš, da ne bi bil "večno" mlad in star npr 25 let pri polnih močeh z ogromno zagona ipd? Predstavljaj si, da bi lahko neomejeno črpal znanje in razumeval vse pojava našega vesolja. Res, da potem ko znaš "vse" je nekako cilj življenja izgubljen, prav tako užitek izgubi svoj čar, če ga je preveč ,ampak vseeno do tokrat bodo minila tisočletja

Izogibamo se smrti in verjamem ,da bi se veliko ljudi odločilo da bi živelo še 100 let. Če bi vprašal stare ljudi mislim da je njihova največja želja živeti še "malo dlje". Vsaj ateisti, ki ne verjamejo v posmrtno življenje. Verni ljudi itak verjamejo, da bodo živeli v nebesih neskočno časa.

Na žalost ni niti enega dokaza, niti ni logično da bi obstajalo posmrtno življenje. Po mojem mnenju ko umreš, je vsega konec.. za neskočno dolgo (v bistvu si sploh ne morem predstavljati kako bi izgledala smrt in en velik nič neskočno časa, najbrž nekaj takega kot spanec brez sanj) V glavnem vsekakor depresivno, ko pomisliš .. Celo življenje nabiraš znanje, da ga potem tako izgubiš

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Jaz sem govoril, da potem ko te oživijo čez par sto let, ko bodo izumili anti aging metodo(kar jo tudi bodo, skoraj ni dvoma) in da potem postaneš "nesmrten". Torej, da si dejaven, mogoče res ne pri samem odkrivanju ampak lahko uživaš v izumih. Seveda med zamrzovanjem nisi aktiven .. in tudi nisi nesmrten saj le hiberniraš in čakaš..
Mislim, da bo v tem primeru moral stati zakon, ki bo to preprečeval. Zlasti, če bomo še vedno živeli zgolj na Zemlji.
Če bi vprašal stare ljudi mislim da je njihova največja želja živeti še "malo dlje".
Žal v starih ljudeh ni zagona, napredka, so zgolj breme mladim in srednjim generacijam. Tako pač je.

revolto
Prispevkov: 12
Pridružen: 18.6.2008 21:31

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a revolto »

Zakon, ki bi preprečeval predolgo življenje? Čeprav pričakujem v naslednjih stotih letih kakšno vojno, ki bo zreducirala populacijo. Za to je poskrbela narava. Na podganah so delali eksperiment in ko je populacija postala prevelika, so postale podgane agresivne in so se pobile.

Potem bi se lahko znebili tudi ljudi, ki imajo mentalne motnje in ne bodo nikoli gonilo napredka?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Zakon, ki bi preprečeval predolgo življenje? Čeprav pričakujem v naslednjih stotih letih kakšno vojno, ki bo zreducirala populacijo. Za to je poskrbela narava. Na podganah so delali eksperiment in ko je populacija postala prevelika, so postale podgane agresivne in so se pobile.
Ja, narava je poskrbela. Pa je "nesmrtnost" naravna? Ni.
Potem bi se lahko znebili tudi ljudi, ki imajo mentalne motnje in ne bodo nikoli gonilo napredka?
Ta hip ne najdem protislovja. Sicer pa medicina že omogoča vpogled v zdravje ploda in starši imajo možnost, da odrečejo življenje bodočemu otroku, če bi bil le-ta nerazvit in nesposoben za samostojno življenje. Ne vidim, komu to škodi.
Uporabil si zraz "znebiti". Tega nisem rekel. Sem pa proti temu, da bi na vsak način raztegovali življenje v nedogled. Reči minevajo, minevale so...

revolto
Prispevkov: 12
Pridružen: 18.6.2008 21:31

Re: Cryonics?

Odgovor Napisal/-a revolto »

Nesmrtnost je naslednji korak v evoluciji. Res da ne naravni evoluciji, ampak bomo ljudje z genetiko rešili ta problem. Ali pa z nanorobotiko. Seveda je nesmiselno pričakovati, da bo to prej kot v par 100 letih. Evolucija je potrebovala milijone let, da smo taki kot smo in bi bilo utopično pričakovati da bomo mi rešili problem staranje v par deset letih. (V človeškem telesu je mnogo mehanizmov, zaradi katerih živimo tako dolgo, kot pač trenutno živimo)

Veliko stvari ni naravnih, npr računalniške kalkulacije(tega ne bi narava nikoli ustvarila), genetsko modificirana hrana(to bi mogoče sicer narava ustvarila, samo ne po naših željah) ipd.

Preprečiti človeku možnost nesmrtnosti je isto kot da ga ubiješ. (torej se ga znebiš). Nakateri enocelični organizmi imajo možnost živeti večno. Res pa, da je ravno ta naša smrtnost pripeljala človeštvo kjer smo sedaj. Namreč genetsko prepletanje(slab izraz), se ne bi zgodilo če ne bi bilo spolnega razmoževanja, saj bi ostali vedno isti, tako pa je najmočnejša vrsta preživela. MIslim pa, da bomo kmalu na stopnji kjer bo naravna evolucija postala prepočasna in ne bomo potrebovali več tega "križanja" različnih genov.
Poglej kako napredni so sedaj računalniki in si predstavljaj, kako napredni bodo postali. Verjamem, da bodo kmalu računalniki ki bodo namesto nas predstavljali možne rešitve
Človeštvo si že ves svoj čas želi nesmrtnosti(zakaj pa obstajajo razna verstva, ki verjamejo v reinkarnacijo in posmrtno življenje->zato da lažje prenesemo smrt)

Odgovori