Levoročnost

Človek kot stroj, o flori in favni...

Katero roko bolj pogosto uporabljaš:

Pišem z levo roko (in sem moški)
4
10%
Pišem z desno roko (in sem moški)
18
44%
Pišem z obema rokama (in sem moški)
1
2%
Bolj pogosto uporabljam levo roko (in sem moški)
3
7%
Bolj pogosto uporabljam desno roko (in sem moški)
9
22%
Pišem z levo roko (in sem ženska)
1
2%
Pišem z desno roko (in sem ženska)
3
7%
Pišem z obema rokama (in sem ženska)
0
Brez glasov
Bolj pogosto uporabljam levo roko (in sem ženska)
0
Brez glasov
Bolj pogosto uporabljam desno roko (in sem ženska)
2
5%
 
Skupaj glasov: 41

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Levoročnost

Odgovor Napisal/-a qg »

Zanima me, koliko obiskovalcev tu je levoročnih. Kdo se lahko opredeli. Možgani levoročnih so celo vizuelno drugačni od desnoročnih. Tudi sposobnosti so drugačne. Bolje za matematiko in umetnost, slabše za jezik. Boljši spomin za dogodke (epizodni spomin).

http://www.bio-medicine.org/medicine-ne ... -0A-706-1/
Med moškimi z visoko izobrazbo levoročni v povprečju zaslužijo več. Razlike so manjše pri srednji izobrazbi. Nič razlik niso opazili med levo in desno ročnimi ženskami.

http://finance.yahoo.com/career-work/ar ... 27t-Higher
Levičarji so bili naprimer fizik Feynman, Michelangelo, Da Vinci, šahisti Fisher, Talj, Kasparov, Nikolić, itd.
Celo več homoseksualcev med levičarji. Statistik je kar veliko različnih. Ali lahko napišete kaj o svojih sposobnostih in pomanjkljivostih. Do katerega leta v preteklost se spominjate. Ali kdaj presenetite okolico s spominom na podrobnosti iz preteklih dogodkov?
Oba kandidata za ameriškega predsednika sta levičarja. Med ameriškimi predsedniki je nenavadno veliko levičarjev, mislim, da več, kot polovico.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a Jurij »

zame bi kar nekako veljalo tisto, kar si napisal za levoročne (sploh kar se jezikov tiče :oops: ). pa sem desničar. no, pri nogi sem levičar, a to kaj šteje? :)

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a qg »

Šteje kar veliko stvari, saj naprimer možgani se razlikujejo in to najbolj šteje. To pa se pokaže pri levo ročnosti, levo nožnosti. Lahko so nekateri sorodniki levo ročni, nekateri desno ročni.
Genska analiza celo pokaže, kakšen je (gen za) epizodni spomin.
Lahko pa prekrižaš prste obeh rok, (kot pri molitvi) in če je levi palec znotraj, je to ena od značilnosti levičarjev. (ni pa to vedno res). Ali kako je s sorodniki. Če je dosti levičarjev, si potem lahko latentni levičar.
Ali pa stojiš potem pa narediš korak. Katero nogo si najprej premaknil.

NIso pa celo možgani alfa in omega, ker levo ročnost izgleda, da nastaja med nosečnostjo.

Zanimivo je tudi, da levičar začne delati z miško z desno roko. Potem po letih preideš na levo roko in tam ostane. (Sicer pa je uporabno imeti tudi dve miški.)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a GJ »

Evo, jaz sem izrazito levoročen. Vendar sem se naučil določenih opravil delati tudi z desno roko. Recimo vijačenje lahko počnem z obema rokama, uporabljam pač tisto roko katero je v danem trenutku lažje uporabiti!
Zabijanje žebljev z desno roko pa je že težje opravilo, nekako nimam pravega občutka. Pri metanju pikada ali pa recimo kegljanju lahko enakovredno uporabljam obe roki. Nakaj časa sem se tudi mučil s pisanjem z desno roko, vendar hitrost takšnega opravila ni nikoli dosegla moje leve roke.

Nekaj o usmerjenosti naših možganov bojda pove tudi spodnja animirana slikca..

Slika

Če je pri vas bolj dejavna desna polovica možganov, se plesalka vrti v smeri urnega kazalca, če pa se vrti v levo, je dominantnejša leva polovica.
Meni se plesalka vedno vrti v smeri urinega kazalca!
PS: Z malo truda pa tudi v levo smer.. :D

Več na..
http://www.zurnal24.si/cms/novice/tehno ... l?id=17087

Lep dan..

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Meni pa v levo oziroma v proti-urni smeri. In je nekako res, kar piše za dejavnejšo levo polovico....zanimivo. Drugače sem pa desničar.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Obstajajo resni pomisleki glede rezultatov, ki jih daje gornji test, glej npr.:

http://scienceline.org/2007/10/29/ask-h ... mispheres/

http://www.theness.com/neurologicablog/index.php?p=27

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

No, moj brat vidi vrtenje v desno, a se bolj najde v lastnostih levo vrtečega.

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Mene pa je presenetila ugotovitev iz enega vojaško-letalskega filma, kjer je inteligenten inštruktor poučil pilota helikopterja, da je sicer desničar, ampak da je po očeh levičar in ima zato težave z merjenjem v tarčo. Kdo bi pomislil na to možnost?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:Obstajajo resni pomisleki glede rezultatov, ki jih daje gornji test, glej npr.:
Vem..
Vse skupaj je le stvar predpostavljanja naših možganov!
Ampak bojda naključni testi pravijo precej drugače. :D

Lep dan..

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a bianko »

A bi se moralo kaj vrteti :roll:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Roman napisal/-a:Mene pa je presenetila ugotovitev iz enega vojaško-letalskega filma, kjer je inteligenten inštruktor poučil pilota helikopterja, da je sicer desničar, ampak da je po očeh levičar in ima zato težave z merjenjem v tarčo. Kdo bi pomislil na to možnost?
"Usmerjajoče oko" ni nujno povezano z ročnostjo. Za športnega strelca npr. je pomembno, da ugotovi, katero oko je usmerjajoče, saj je nanj najbolj priporočljivo meriti. V priročniku za trenerje športnega strelstva je naveden naslednji način za določitev usmerjajočega očesa:
usmerjajoce0001.TIF
Navedeno je tudi, da nekateri strelci nimajo fiksnega usmerjenega očesa (usmerjenost se med enim in drugim očesom izmenjuje), kar jim dela težave pri binokularnem merjenju (z obemi odprtimi očmi), zato morajo - še posebej pri disciplinah hitrega streljanja (npr. s pištolo na silhuete) - meriti monokularno (z zatisnjenim enim očesom). Binokularno merjenje je v prednosti pred monokularnim zaradi boljše ostrine vida.
GJ napisal/-a:
shrink napisal/-a:Obstajajo resni pomisleki glede rezultatov, ki jih daje gornji test, glej npr.:
Vem..
Vse skupaj je le stvar predpostavljanja naših možganov!
Ampak bojda naključni testi pravijo precej drugače. :D
Ta test se mi je zdel sumljiv že zaradi dejstva, da sem sam opazil najprej vrtenje v eno smer, ko sem se pa čez določen čas vrnil nazaj na temo, pa v drugo smer. In to brez nikakršnega truda (npr. fokusiranega gledanja). Zato sem sklepal, da gre za optično prevaro, kar je poizvedovanje po medmrežju tudi potrdilo.
Zadnjič spremenil shrink, dne 6.11.2008 18:03, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

bianko napisal/-a:A bi se moralo kaj vrteti :roll:
Nič ne de, če ne vidiš vrtenja (tvoji možgani pač na ta način interpretirajo animacijo).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Še članek na wikipediji o vodilnem/usmerjenem očesu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ocular_dominance.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a GJ »

bianko napisal/-a:A bi se moralo kaj vrteti :roll:
Lahko da imaš izklopljeno gif animacijo v svojem brskalniku!
shrink napisal/-a:Ta test se mi je zdel sumljiv že zaradi dejstva, da sem sam opazil najprej vrtenje v eno smer, ko sem se pa čez določen čas vrnil nazaj na temo, pa v drugo smer. In to brez nikakršnega truda (npr. fokusiranega gledanja). Zato sem sklepal, da gre za optično prevaro, kar je poizvedovanje po medmrežju tudi potrdilo.
Ja jasno! Test je nedvoumno optična prevara.
Vendar pa naši možgani po svoje interpretirajo videnje animacije, oziroma dopolnijo tisto kar ne vidijo, da se zlije v neko logično sekvenco.
Večina ljudi dobi vedno podobno asociacijo, da se plesalka vrti vedno v isto smer.
Od tukaj naprej ni nikakršnih trdnih dokazov, da je vrtenje povezano z našo usmerjenostjo.
Sem pa pred časom bral, da naj bi precej velik vzorec pri gledanju omenjene slike vseeno dokaj uspešno nakazoval posameznikovo usmerjenost.

Lep večer..

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

GJ napisal/-a:Večina ljudi dobi vedno podobno asociacijo, da se plesalka vrti vedno v isto smer.
Očitno sam ne spadam v to kategorijo.
GJ napisal/-a:Od tukaj naprej ni nikakršnih trdnih dokazov, da je vrtenje povezano z našo usmerjenostjo.
Razlaga nevrologa je zelo jasna:
We also do have hemispheric dominance, but that determines mostly your handedness and the probability of language being on the right or the left. There is also often asymmetry for memory, with some being right or left hemisphere dominant. But none of this means that your personality or abilities are more right brain or left brain. That much is nonsense.

Further, how your visual cortex constructs this optical illusion says nothing about your hemispheric dominance, and is absolutely not a quick personality profile
Zanimivo si je ogledati tudi tole:

http://ofb.net/~whuang/imgs/spin/

Slika Slika Slika

Na osnovi tega se zdi res pravilna teza v članku, da "lahko možgani vrtijo plesalko v katerokoli smer".
GJ napisal/-a:Sem pa pred časom bral, da naj bi precej velik vzorec pri gledanju omenjene slike vseeno dokaj uspešno nakazoval posameznikovo usmerjenost.
Lahko navedeš ta vir?

Odgovori